Dziecko u dentysty: jakie zabiegi stomatologiczne wykonuje się u dzieci?

2013-01-28 22:38

Dziecko u dentysty powinno pojawić się, jak ma już 4 zęby mleczne, a najpóźniej na wizytę u stomatologa trzeba się wybrać z 3-letnim dzieckiem. Najlepiej pójść do pedodonty, czyli stomatologa wyspecjalizowanego w leczeniu dzieci.

Wizyta u dentysty większą atrakcją niż kino 3D? Dlaczego nie!
Autor: _photos.com|photos.com

Mimo mycia zębów dziecka już od pierwszego wyrżniętego mleczaka, czasem potrzebne są zabiegi – profilaktyczne i lecznicze – u stomatologa. Jeśli nie zauważamy żadnych niepokojących objawów, wystarczą wizyty kontrolne co 4-6 miesięcy. Jakie zabiegi wykonuje się u najmłodszych?

Fluoryzacja – forma profilaktyki przeciwko próchnicy. Wzmacnia zęby mleczne i zapewnia dodatkową ochronę przed chorobą. Polega na nałożeniu na zęby pędzelkiem fluoru w postaci żelu, pianki albo pasty. Zabieg nie boli i trwa kilka minut, ale dziecko nie może po nim jeść przez 12 godzin.

Lakowanie – wypełnianie bruzd w zębach lakiem, substancją, która ma za zadanie chronić zęby przed bakteriami i kwasami. Aby uniknąć lakowania zębów z niewidoczną jeszcze próchnicą, lakuje się zęby tuż po wyrżnięciu, maksymalnie do 2 miesięcy po pojawieniu się zęba. Zabieg rozpoczyna się oczyszczeniem i osuszeniem zębów, następnie stomatolog nakłada lak i utrwala go lampą polimeryzacyjną. Potem sprawdza przy pomocy kalki, czy lak nie będzie dziecku przeszkadzał i ewentualnie wygładza go diamentową kulką. Lakuje się podczas jednej wizyty maksymalnie 2 zęby, lakowanie jednego trwa kilka-kilkanaście minut.

Lapisowanie – jeśli dziecko ma niewielką próchnicę lub jest bardzo małe i nie potrafi współpracować z lekarzem, powstrzymuje się postęp choroby przez impregnowanie zęba związkami chemicznymi. Lapisowanie zatrzymuje próchnicę. Zabieg trzeba powtarzać przy każdej wizycie. Gdy dziecko będzie starsze, ząb będzie można oczyścić i zaplombować.

Leczenie ubytków – gdy ubytek jest większy, wypełnia się go podobnie jak u osób dorosłych. Najpierw stosuje się znieczulenie żelem i zastrzykiem. Do buzi dziecka wkłada się specjalną wkładkę z silikonu, dzięki czemu dziecko nie męczy się, starając się cały czas mieć otwarte usta. Stomatolog oczyszcza ząb z próchnicy i wypełnia go materiałem – oprócz takich w kolorze zębów dziecko może wybrać kolorową lub brokatową plombę.

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza