Gotujesz tak parówki? Zamieniasz je w truciznę

2023-11-13 9:49

Skład parówek niekiedy pozostawia wiele do życzenia, ale dzieci je uwielbiają. Rodzice wybierają zatem te z największą ilością mięsa i lepszym składem. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że sposób, w jaki przyrządzamy parówki, ma ogromne znaczenie. Jeżeli robisz to w ten sposób, zamieniasz śniadanie w truciznę.

Dziecko je parówkę
Autor: Getti Images Gotujesz tak parówki? Zamieniasz je w truciznę

Parówka jest na tyle popularna w diecie dzieci, że została wybrana jedną z bohaterek najnowszego Gangu Mocniaków Biedronki. Parówka Patrycja wzbudziła wiele emocji wśród rodziców. Popularna sieć podkreślała jednak, że chodzi przede wszystkim o zrównoważoną dietę. Istotne jest również rozmawianie z dziećmi o najbardziej wartościowych produktach spożywczych i zachowaniu zdrowych proporcji.

Nie chodzi o to, aby parówki gościły na dziecięcym talerzu codziennie. Ze względu na szybkie przygotowanie i pewność, że nawet najbardziej wybredny osobnik zje choć jedną, od czasu do czasu wielu rodziców podaje je dzieciom.

Warto jednak zwrócić uwagę na sposób, w jaki je przygotowujemy. Jeżeli robimy to tak, to zamieniamy parówki w truciznę.

Zobacz także: Niektóre to sam tłuszcz i sól! Dietetyk radzi: tych parówek z Biedronki nigdy nie kupuj

Spis treści

  1. Które parówki wybrać?
  2. Tak zamieniasz parówki w truciznę
  3. Jak przygotować parówki?
Parówki – wszystko, czego nie chcecie o niech wiedzieć, ale powinniście. Jak wybrać dobre parówki?

Które parówki wybrać?

Parówki mogą stanowić szybkie i łatwe do przyrządzenia śniadanie. Zdarza się, że stanowią one jedno z bardziej ulubionych dziecięcych potraw i trudno z nich całkowicie zrezygnować. Dietetycy zwracają jednak uwagę, że parówki należy wybierać świadomie.

Specjaliści przestrzegają przed parówkami zawierającymi duże ilości tłuszczu, soli, konserwantów, substancji zapachowych oraz chrząstek i skóry zwierzęcej. Te ostatnie umieszczane są w składzie pod nazwą „mięso oddzielone mechanicznie”.

Według dietetyków parówki dla dzieci powinny być wybierane spośród produktów ekologicznych, przeznaczonych dla najmłodszych i z jak najlepszym składem.

Na dobrej jakości parówkach, po które lepiej sięgać, znajduje się informacja o procentowej ilości mięsa. Najmniejsza jego ilość powinna wynosić 90%. Co więcej, parówki nie powinny zawierać konserwantów, aromatów i żadnych sztucznych dodatków.

Tak zamieniasz parówki w truciznę

Parówki często po prostu wrzucamy do garnka z wodą i czekamy, aż woda się zagotuje. Niekiedy nie możemy ich wyjąć od razu, bo jesteśmy zajęci przygotowywaniem drugiego śniadania dla dziecka do szkoły lub coś innego rozproszy naszą uwagę. Wbrew pozorom czas gotowania parówek ma ogromne znaczenie dla zdrowia.

Jeżeli gotujemy parówki zbyt długo, możemy doprowadzić do powstania szkodliwych substancji, np. nitrozoaminy. Substancja ta zwiększa ryzyko nowotworów – jelita grubego, wątroby, nerek, żołądka. Dotyczy to szczególnie parówek, które zawierają azotany i azotyny.

Jak przygotować parówki?

Chcąc, aby parówki zachowały swój smak i nie stały się trucizną dla organizmu, należy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim warto wyjąć je kilkadziesiąt sekund przed gotowaniem. Będą miały lepszy smak, a do tego unikniemy pękania skórki w trakcie gotowania.

Dodatkowo, parówki powinno wkładać się do wrzącej wody, a nie do zimnej. Czas gotowania powinien oscylować w granicach 3-5 minut w przypadku małych parówek, oraz w okolicach 5-7 minut w przypadku tych większych. Dzięki temu unikniemy powstawania szkodliwych substancji.

Zobacz także: Bułki, parówki, naleśniki... "Złota zasada" od dietetyczki pomoże przekonać dziecko do odkrywania nowych smaków

Jem co chcę! Spróbuj dogadać się z niejadkiem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza