HIPERCHOLESTEROLEMIA chorobą, na którą zapadają całe rodziny. Sprawdź, czy też możecie chorować [FILM]

2014-09-24 15:02

Hipercholesterolemia to choroba genetyczna, która występuje w całych rodzinach. Polega na podwyższeniu cholesterolu i może spowodować wczesne choroby niedokrwienne serca. Jakie są objawy hipercholesterolemii? Opowiada lekarz dr Agnieszka Węgrzyn.

Dieta dziecka, zła dieta, cholesterol
Autor: thinkstockphotos.com Hipercholesterolemia to choroba genetyczna, która może doprowadzić do chorób niedokrwiennych serca.

Hipercholesterolemia spowodowana jest uszkodzeniem jednego genu. Dotyka ono ok. 50 procent członków rodziny obciążonej genetycznie i może powodować tragiczne skutki.

Nastolatki coraz częściej cierpią na nadciśnienie

Hipercholesterolemia polega na odkładaniu w żyłach cholesterolu zarówno tego normalnego, jak i złego. Na skutek tego szybko mogą pojawić się choroby układu krążenia, jak zawał serca czy udar mózgu. - Niestety, dotykają one również młodych osób, obciążonych tym genem. Często są to 20- czy 30-latkowie - mówi dr Agnieszka Węgrzyn.

Hipercholesterolemia: jak sprawdzić, czy jesteśmy obciążeni chorobą?

Aby sprawdzić, czy jesteśmy posiadaczami złego genu, powinniśmy przyjrzeć się historii rodziny. Jeśli występowały w niej choroby serca, zawały, udary, ktoś bliski miał wszczepiane by-passy, niestety jest duże prawdopodobieństwo, że możemy być obciążeni hipercholesterolemią.

Żywność light to pułapka?

Aby się o tym przekonać, powinniśmy wykonać badanie krwi, tzw. profil lipidowy (lipidogram), które sprawdzi poziom cholesterolu. W przypadku pozytywnego wyniku, trzeba zmienić dietę, wprowadzić aktywność fizyczną oraz przyjmować odpowiednie leki. - Jedna tabletka dziennie statyny sprawia, że możemy żyć zupełnie normalnie - mówi dr Agnieszka Węgrzyn.

TVP/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza