Jęczmień na oku dziecka: zakażenie gronkowcem. Jak wygląda jęczmień na powiece i jak go wyleczyć

2019-06-19 11:25

Jęczmień na oku dziecka jest nieprzyjemną dolegliwością, wywoływaną przez gronkowca, powodującą swędzenie i ból. Jęczmień to zapalenie mieszka włosowego rzęsy, którego przyczyną jest zazwyczaj pocieranie przez dziecko brudnymi rękoma powiek. Jak wygląda jęczmień na oku i jak go wyleczyć?

Jęczmień: zapalenie brzegu powieki, spowodowane zakażeniem gronkowcem
Autor: _photos.com|photos.com Jęczmień: zapalenie brzegu powieki, spowodowane zakażeniem gronkowcem

Spis treści

  1. Czym jest jęczmień na oku?
  2. Jak leczyć jęczmień u dziecka?
  3. O czym pamiętać, lecząc jęczmień u dziecka?
  4. Dlaczego jęczmień u dziecka nawraca?

Jęczmień na oku nie jest dla dziecka niczym przyjemnym. To infekcja powieki, która objawia się zaczerwienieniem, pieczeniem i bólem. Co warto wiedzieć o jęczmieniu na oku?

Czym jest jęczmień na oku?

Jęczmień na oku to dokuczliwe dla dziecka, wywołane przez gronkowca, bolesne zaczerwienienie na powiece, z czasem zmieniające się w zgrubienie. Zbierająca się w nim ropa, nadaje mu ciemnozłotą barwę.

Jęczmień dojrzewa w ciągu 4–5 dni i nieleczony zazwyczaj sam pęka. Czas dojrzewania jęczmienia jest dla dziecka nieprzyjemny – zaogniona powieka puchnie i ogranicza pole widzenia, a do tego swędzi.

Czasem, gdy dziecko nie umie powstrzymać się od drapania i pocierania powieki, warto założyć na chore oko opatrunek z gazy.

Jak leczyć jęczmień u dziecka?

  • Najlepiej jest jak najszybciej wybrać się z dzieckiem do okulisty, by przepisał antybiotyk w maści - lek odpowiednio wcześnie zaaplikowany może powstrzymać namnażanie się gronkowca, nabrzmiewania i pęknięcia jęczmienia. Tym samym zmniejszy się szansa ponownego nadkażenia.
  • By złagodzić ból i przyspieszyć gojenie możesz kilka razy w ciągu dnia albo zastosować babciną metodę - przykładać do powieki ugotowane, ciepłe jajko owinięte w gazę lub kupić w aptece krążki żelowe i po rozgrzaniu wykorzystywać je do okładów.
  • Nie zaleca się stosowania rumianku - może on bowiem powodować odczyny alergiczne spojówek i powiek.

O czym pamiętać, lecząc jęczmień u dziecka?

Ponieważ jęczmień jest zaraźliwy, należy rygorystycznie przestrzegać zasad higieny: myć ręce po zabiegach pielęgnacyjnych, a przybory toaletowe dziecka (przede wszystkim ręcznik) trzymać osobno.

Dlaczego jęczmień u dziecka nawraca?

Nosiciele gronkowca, który powoduje powstanie jęczmienia, są w okresach obniżonej odporności organizmu na nawracanie dolegliwości. Ponieważ utrzymująca się otwarta infekcja bakteryjna może być przyczyną wielu komplikacji, przy nawracającym jęczmieniu stosuje się ogólnie (doustnie) terapię antybiotykami.