Jęczmień na oku dziecka: zakażenie gronkowcem. Jak wygląda jęczmień na powiece i jak go wyleczyć

2019-06-19 11:25

Jęczmień na oku dziecka jest nieprzyjemną dolegliwością, wywoływaną przez gronkowca, powodującą swędzenie i ból. Jęczmień to zapalenie mieszka włosowego rzęsy, którego przyczyną jest zazwyczaj pocieranie przez dziecko brudnymi rękoma powiek. Jak wygląda jęczmień na oku i jak go wyleczyć?

Jęczmień: zapalenie brzegu powieki, spowodowane zakażeniem gronkowcem
Autor: _photos.com|photos.com Jęczmień: zapalenie brzegu powieki, spowodowane zakażeniem gronkowcem

Spis treści

  1. Czym jest jęczmień na oku?
  2. Jak leczyć jęczmień u dziecka?
  3. O czym pamiętać, lecząc jęczmień u dziecka?
  4. Dlaczego jęczmień u dziecka nawraca?

Jęczmień na oku nie jest dla dziecka niczym przyjemnym. To infekcja powieki, która objawia się zaczerwienieniem, pieczeniem i bólem. Co warto wiedzieć o jęczmieniu na oku?

Czym jest jęczmień na oku?

Jęczmień na oku to dokuczliwe dla dziecka, wywołane przez gronkowca, bolesne zaczerwienienie na powiece, z czasem zmieniające się w zgrubienie. Zbierająca się w nim ropa, nadaje mu ciemnozłotą barwę.

Jęczmień dojrzewa w ciągu 4–5 dni i nieleczony zazwyczaj sam pęka. Czas dojrzewania jęczmienia jest dla dziecka nieprzyjemny – zaogniona powieka puchnie i ogranicza pole widzenia, a do tego swędzi.

Czasem, gdy dziecko nie umie powstrzymać się od drapania i pocierania powieki, warto założyć na chore oko opatrunek z gazy.

Jak leczyć jęczmień u dziecka?

  • Najlepiej jest jak najszybciej wybrać się z dzieckiem do okulisty, by przepisał antybiotyk w maści - lek odpowiednio wcześnie zaaplikowany może powstrzymać namnażanie się gronkowca, nabrzmiewania i pęknięcia jęczmienia. Tym samym zmniejszy się szansa ponownego nadkażenia.
  • By złagodzić ból i przyspieszyć gojenie możesz kilka razy w ciągu dnia albo zastosować babciną metodę - przykładać do powieki ugotowane, ciepłe jajko owinięte w gazę lub kupić w aptece krążki żelowe i po rozgrzaniu wykorzystywać je do okładów.
  • Nie zaleca się stosowania rumianku - może on bowiem powodować odczyny alergiczne spojówek i powiek.

O czym pamiętać, lecząc jęczmień u dziecka?

Ponieważ jęczmień jest zaraźliwy, należy rygorystycznie przestrzegać zasad higieny: myć ręce po zabiegach pielęgnacyjnych, a przybory toaletowe dziecka (przede wszystkim ręcznik) trzymać osobno.

Dlaczego jęczmień u dziecka nawraca?

Nosiciele gronkowca, który powoduje powstanie jęczmienia, są w okresach obniżonej odporności organizmu na nawracanie dolegliwości. Ponieważ utrzymująca się otwarta infekcja bakteryjna może być przyczyną wielu komplikacji, przy nawracającym jęczmieniu stosuje się ogólnie (doustnie) terapię antybiotykami.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza