Leczenie zębów u dzieci - ozon zamiast wiertła

2012-08-27 15:59

Ozonowanie to coraz bardziej popularna metoda leczenia zębów u dzieci. Co ważne, pozwala ona uniknąć wiertła i bólu. Jest to metoda bezpieczna, również dla kobiet w ciąży.

Leczenie zębów u dzieci - ozon zamiast wiertła
Autor: _photos.com|photos.com Leczenie zębów u dzieci - ozon zamiast wiertła

Główne zastosowanie ozonu to leczenie zębów, gdy próchnica jest we wczesnej fazie. Aplikacja tej substancji pozwala zahamować rozwój próchnicy, bez usuwania tkanki zęba, jak to ma miejsce podczas wiercenia. - W kontakcie z tkankami ozon rozpada się, tworząc tlen, który działa zabójczo na bakterie powodujące rozwój próchnicy. Jednocześnie poprawia natlenienie tkanek, dzięki czemu przyspiesza gojenie ran – mówi lek. dent. Krzysztof Maćkowiak z Kliniki Implantologii i Stomatologii Estetycznej dr. Romana Borczyka w Katowicach. Zastosowanie ozonu jest najbardziej skuteczne w przypadku początkowych zmian próchnicowych, które nie są widoczne gołym okiem, a można je wykryć za pomocą specjalistycznego lasera diagnostycznego.
Ozonowanie trwa kilkanaście sekund, jest całkowicie bezbolesne i usuwa 99,9% bakterii próchnicowych. W prywatnych klinikach jest tańsze od tradycyjnego leczenia. Zabieg jest szczególnie zalecany dzieciom, dla których wizyta u stomatologa często bywa trudnym przeżyciem. - Poza tym mały pacjent myje zęby niedokładnie, dlatego ważne jest, by jak najwcześniej zabezpieczyć przed próchnicą wyrzynające się zęby stałe – dodaje stomatolog z katowickiej kliniki.
Przy niewielkich dawkach ozon jest zupełnie nieszkodliwy dla organizmu dziecka. Ozonowanie można stosować również u kobiet w ciąży. Przy zastosowaniu wysokich dawek tej substancji przez dłuższy czas, może ona mieć jednak działania toksyczne. Nie jest zalecane wdychanie dużych dawek ozonu do płuc. - W urządzeniach stosowanych w stomatologii dawki ozonu są bezpieczne, a dodatkowo ozon jest jednocześnie podawany i odprowadzany do neutralizatora, co zwiększa bezpieczeństwo zabiegów – uspokaja Krzysztof Maćkowiak.
Pierwsze urządzenia do ozonoterapii zostały stworzone w Stanach Zjednoczonych i Niemczech. Te dzisiejsze, w które są zaopatrzone najlepsze kliniki w Polsce, dają możliwość stosowania zarówno wody ozonowanej, jak i ozonu gazowego w stomatologii zachowawczej, chirurgii, endodoncji, periodontologii, itp. – Urządzenia te wytwarzają wysokie stężenia ozonu, dzięki czemu zapewniają lepszy efekt bakteriobójczy i grzybobójczy. Dzięki stałemu podawaniu i odprowadzaniu ozonu do systemu neutralizującego, dziecko w fotelu dentystycznym jest w pełni bezpieczne – podsumowuje stomatolog z kliniki dr. Romana Borczyka.

materiały prasowe