Lekarz POZ a lekarz rodzinny, internista a pediatra - jaka jest między nimi różnica?

2020-01-30 9:39

W polskim systemie opieki zdrowotnej funkcjonuje wiele określeń opisujących lekarza pierwszego kontaktu: lekarz rodzinny, POZ, internista czy pediatra. Nie są to określenia tożsame, a znajomość różnic między nimi pozwala na zgłoszenie się do odpowiedniego specjalisty.

Lekarz POZ a lekarz rodzinny, internista a pediatra
Autor: Getty images

Lekarz POZ, lekarz rodzinny, internista i pediatra - to lekarze pierwszego kontaktu, do których zgłaszasz się,  w przypadku choroby. Jednak nie każdy z nich ma takie same kompetencje, dlatego warto wiedzieć jaka jest różnica między lekarzem POZ a internistą i kiedy iść z dzieckiem do pediatry, a kiedy do lekarza rodzinnego.

Spis treści:

  1. Lekarz rodzinny - czym się różni od lekarza POZ i jakie ma kompetencje?
  2. Lekarz POZ - funkcja nie specjalizacja
  3. Internista - czym się różni od lekarza rodzinnego?
  4. Pediatra - kiedy się do niego udać?

Lekarz rodzinny - czym się różni od lekarza POZ i jakie ma kompetencje?


Lekarz rodzinny to lekarz ze specjalizacją z medycyny rodzinnej. Jest to odrębna specjalizacja, której celem jest zagwarantowanie wszystkim członkom rodziny będącym pod opieką danego lekarza rodzinnego kompleksowej opieki medycznej.

Lekarz rodzinny obejmuje opieką zarówno dorosłych jak i dzieci, jego zadaniem jest wdrażanie programów profilaktycznych oraz leczenie najczęściej występujących schorzeń. Ma on również możliwość kierowania pacjentów na badania oraz konsultacje specjalistyczne.

Jest upoważniony do nieodpłatnego wykonywania badań zapewnionych w liście świadczeń gwarantowanych POZ. Ograniczony panel badań wynika z finansowania podstawowej opieki zdrowotnej przez Narodowy Fundusz Zdrowia, dlatego aby wykonać wysokospecjalistyczne badania laboratoryjne lub obrazowe lekarz rodzinny jest zobowiązany do uprzedniego skierowania pacjenta do specjalisty z danej dziedziny, który może zlecić potrzebne badania.

Lekarz rodzinny może również diagnozować i leczyć choroby, które mogą być zdiagnozowane poprzez badanie lekarskie oraz badania dodatkowe z listy świadczeń gwarantowanych POZ. Dotyczy to najczęściej spotykanych chorób, zarówno o ostrym przebiegu takich jak infekcje, jak i przewlekłym np. cukrzyca typu 2 i nadciśnienie tętnicze.

Ma również uprawnienia do kierowania pacjentów do specjalistów lub do szpitala. Ma to miejsce wtedy, gdy wyczerpał możliwości terapeutyczne lub diagnostyczne lub gdy stan chorego wymaga leczenia w szpitalu.

Lekarz tej specjalizacji posiada uprawnienia do wystawiania recept na bezpłatne leki dla seniorów w ramach projektu Leki 75+, wystawiania skierowań na leczenie uzdrowiskowe, rehabilitację, a także odbywania wizyt domowych u pacjentów. Po stronie lekarza rodzinnego leży również wykonywanie obowiązkowych szczepień ochronnych i przeprowadzanie bilansów zdrowia dziecka.

Lekarz rodzinny obejmuje opieką pacjentów zdeklarowanych na tzw. „liście aktywnej”. Pacjent dokonując wyboru lekarza rodzinnego wypełnia deklarację, która „przypisuje” pacjenta do wybranego lekarza rodzinnego i właśnie do niego pacjent powinien zgłaszać się z problemami zdrowotnymi.

Czytaj: Ciąża prywatnie. Jak wygląda i ile kosztuje prowadzenie ciąży w prywatnym gabinecie

Syndrom białego fartucha – na czym polega i czy konieczne jest leczenie?

Lekarz POZ - funkcja nie specjalizacja

Określenie lekarz POZ nie odnosi się, w odróżnieniu od lekarza rodzinnego, do specjalizacji, którą dany lekarz posiada, ale do funkcji, którą lekarz pełni w przychodni. Zgodnie z ustawą lekarzem POZ może być nie tylko lekarz rodzinny, ale też lekarze innej specjalizacji lub w trakcie szkolenia specjalizacyjnego, a czasami również lekarze bez specjalizacji, ale posiadający uprawnienia do pracy w POZ.

Istnieją procedury, które mogą być wykonane tylko przez lekarza medycyny rodzinnej np. wypisanie recepty w ramach programu Leki 75+, jednakże kompetencje lekarza POZ i lekarza rodzinnego są do siebie zbliżone.

Internista - czym się różni od lekarza rodzinnego?

Lekarz internista to specjalista chorób wewnętrznych, zajmuje się on schorzeniami wielu układów m.in krwionośnego, oddechowego, pokarmowego czy zaburzeniami hormonalnymi i metabolicznymi.

Specjalista ten zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem chorób u osób dorosłych. W przeciwieństwie do lekarza rodzinnego nie ma uprawnień do leczenia dzieci, leczenia schorzeń ginekologicznych, laryngologicznych czy prowadzenia procedur tzw. „małej chirurgii” (np. zszycie głęboko zranionego palca).

Lekarz internista poza pracą w przychodni może pracować również na oddziale szpitalnym. Podstawową różnicą między lekarzem internistą a lekarzem rodzinnym jest to, że lekarz rodzinny ma możliwość diagnozowania i leczenia zarówno dzieci, jak i dorosłych, podczas, gdy internista zajmuje się wyłącznie schorzeniami dorosłych.

Lekarz internista może jednak nabyć uprawnienia do bycia lekarzem POZ, po ukończeniu odpowiednich kursów, co nadaje mu również prawo do leczenia dzieci.

Czytaj: Neonatolog - pierwszy lekarz dziecka. Czym zajmuje się neonatolog?

Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży - kiedy, jakie badania, o co pytać?

Pediatra - kiedy się do niego udać?

Lekarz pediatra to specjalista chorób dzieci, zajmuje się on diagnostyką i leczeniem schorzeń typowych dla wieku dziecięcego, ale również udziela porad w zakresie opieki nad dzieckiem, przeprowadza szczepienia ochronne oraz bilanse zdrowia dziecka.

Lekarz pediatra ma możliwość pracy zarówno w szpitalu dziecięcym, jak i przychodni, po uzyskaniu uprawnień lekarza POZ ma możliwość leczyć również osoby dorosłe.

W przypadku wystąpienia problemów zdrowotnych należy zawsze skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który może, ale nie musi być lekarzem rodzinnym.

Należy również pamiętać, że w przypadku chorób często występujących, czy wystąpienia niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym, ponieważ dysponuje on możliwościami i najlepszą wiedzą, która pozwala na leczenie i diagnozowanie, bez konieczności długiego oczekiwania na wizytę u specjalisty.

Czytaj: Psychiatra dziecięcy: czym się zajmuje psychiatra dla dzieci?

Kiedy z dzieckiem pójść do psychologa, a kiedy do pedagoga i psychiatry?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza