LEKI PRZECIWBÓLOWE DLA DZIECI: jakie środki przeciwbólowe można podawać dzieciom?

2013-06-01 1:07

Leki przeciwbólowe to niezbędny element apteczki, nawet gdy dziecku nic nie dolega. Nigdy nie wiadomo, kiedy zdarzy się ból brzuszka, głowy czy bolesne ząbkowanie i trzeba będzie ulżyć dziecku. Jakie leki przeciwbólowe można podawać niemowlętom i dzieciom?

Przeziębienie u dziecka: jak podawać leki choremu niemowlakowi
Autor: photos.com Jak podawać leki choremu niemowlakowi

Leki przeciwbólowe dla dzieci trzeba dobierać bardzo rozważnie. Bezpieczeństwo dziecka jest najważniejsze, dlatego zawsze konsultuj się z lekarzem albo farmaceutą przed podaniem leku dziecku. Dziecko może być uczulone na dany lek lub może on kolidować z innymi lekarstwami podawanymi maluchowi. Za najbezpieczniejsze i jednocześnie skuteczne leki przeciwbólowe dla dzieci uznaje się paracetamol i ibuprofen.

Paracetamol można podawać w czopkach (wygodna i bezpieczna dla dziecka forma podawania) albo w syropie. Jest on dozwolony od 3. miesiąca życia. Czopków nigdy nie dzielimy, ponieważ substancja czynna nie musi być rozłożona równomiernie.

Ibuprofen również możemy podawać w syropie bądź czopkach; jest on przeznaczony dla dzieci od 6. miesiąca życia.

Uważnie czytaj ulotki dołączone do leków, zwracaj uwagę zwłaszcza na to, od jakiego wieku można je stosować, w jakich dawkach i jakie robić przerwy między dawkami. Nie nadużywaj leków, podawaj je tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

Uwaga! Nigdy nie podawaj dziecku aspiryny i metamizolu (pyralginy). Kwas acetylosalicylowy (aspiryna) jest dozwolony dopiero od 12. roku życia. Wcześniej podany może wywołać zespół Reye’a – poważną chorobę uszkadzającą mózg i wątrobę, często kończącą się śmiercią. Również bardzo niebezpieczna jest dla dziecka pyralgina – jej podanie nawet w niewielkiej dawce maluchowi może skończyć się agranulocytozą, śmiertelną chorobą, uszkodzeniem szpiku, nerek, wątroby. Ten lek też można stosować po 12. roku życia.

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza