Mięczak zakaźny u dzieci: wirusowa choroba skóry

2012-02-06 16:45

Mięczak zakaźny to zakaźna choroba skóry wywoływana przez wirusa z grupy ospy (Poxvirus), MCV (molluscum contagiosum virus). Najczęściej mięczak zakaźny atakuje dzieci do 5. roku życia oraz młodzież i dorosłych w wieku 15-29 lat. Po kilku tygodniach od zakażenia na skórze dziecka pojawia się wysypka - pojedyncze woskowo-białe guzki o wymiarach 2-6 mm z charakterystycznym zagłębieniem (wklęśnięciem) w części środkowej.

Mięczak zakaźny u dzieci: wirusowa choroba skóry
Autor: _photos.com|photos.com Mięczak zakaźny u dzieci

Spis treści

  1. Mięczak zakaźny: objawy
  2. Mięczak zakaźny: leczenie
  3. Mięczak zakaźny: profilaktyka

Mięczak zakaźny jest chorobą skóry, którą dziecko może się łatwo zarazić poprzez kontakt z zakażoną odzieżą, ręcznikami, zabawkami oraz, oczywiście, bezpośrednio od innego chorego. Najczęście na mięczaka zakaźnego chorują najmłodsi, do piątego roku życia. Wirus częściej atakuje w stanach upośledzonej odporności lub w przypadku przewlekłego leczenia lekami immunosupresyjnymi i kortykosterydami, a także chorych na atopowe zapalenie skóry (chorym na AZS odradza się z tego powodu szczepienie przeciwko ospie).

Mięczak zakaźny: objawy

W większości zakażen mięczakiem zakaźnym jedynym sygnałem jest pojawienie się na skórze woskowobiałych, kopulastych lub okrągłych guzków z charakterystycznym zagłębieniem w środkowej części. Z guzków tych można wycisnąć kaszowatą treść. U młodszych dzieci zmiany wystepują najczęściej na twarzy, tułowiu i kończynach. Ilość ich wacha się od kilku do kilkuset, jeżeli są pojedyncze mają większe rozmiary. Natomiast u młodzieży, u której uważa się, że do infekcji dochodzi wskutek kontaktów płciowych, występują na wewnętrznej stronie ud, narządach płciowych i okolicy łonowej. Po zagojeniu wykwitów czasami zostają drobne blizny.

Mięczak zakaźny: leczenie

Mięczak zakaźny w większości przypadków nie wymaga leczenia. Zmiany ustępują samoistnie w ciągu sześciu do osiemnastu miesięcy. Z reguły nie dochodzi do nawrotów. Natomiast, jeśli wykwity są bardzo liczne i nie znikają w oczekiwanym czasie oraz ciągle pojawiają się nowe, należy rozważyć konieczność leczenia.Lekarz może zaproponować łyżeczkowanie zmian, krioterapię i laser. Można też wyciskać mechaniczne zawartość guzków. Po wszystkich wykonanych zabiegach należy stosować nalewki jodowe na objęte terapią miejsca. Takie postępowanie wiąże się zazwyczaj z dobrymi efektami terapeutycznymi.

Mięczak zakaźny: profilaktyka

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zakażenia, chore dzieci nie powinny używać tych samych ręczników i odzieży z innymi osobami, a także kąpać się z rodzeństwem. Trzeba zwracać uwagę, aby się nie drapały, gdyż w ten sposób dochodzi do rozsiewu wykwitów.

Przeczytaj także:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza