Neurologopeda – czym się zajmuje i kiedy należy go odwiedzić?

2019-11-25 9:17

Neurologopeda jest specjalistą, który prowadzi diagnozę oraz terapię dzieci i dorosłych z zaburzeniami mowy i komunikacji o podłożu neurologicznym. Podpowiadamy, kiedy trzeba się do niego udać z dzieckiem.

neurologopeda
Autor: Getty images

Spis treści

 1. Neurologopeda – kto powinien się do niego zgłosić?
 2. Jak przygotować się do spotkania z neurologopedą?

Mowa i komunikacja są nieodzownymi elementami w codziennym funkcjonowaniu, a u małych dzieci także w nabywaniu wiedzy i zdobywaniu nowych umiejętności. Zdarza się jednak z różnych przyczyn, że małe dzieci nie osiągają kolejnych etapów rozwoju mowy i komunikacji lub tracą już zdobyte umiejętności językowe w wyniku uszkodzeń układu nerwowego.

W takich przypadkach ważna jest jak najszybsza konsultacja u neurologopedy, który na podstawie wywiadu, wyników badań medycznych i odpowiednio dobranych narzędzi przeprowadzi diagnozę, a następnie dostosowaną do potrzeb i możliwości pacjenta terapię.

Neurologopedia jest specjalizacją, przygotowującą logopedów do pracy z dziećmi i dorosłymi z uszkodzeniami i dysfunkcjami układu nerwowego, w wyniku czego zmagają się z zaburzeniami mowy oraz komunikacji w różnym stopniu i zakresie.

Czytaj: Z niemowlakiem u logopedy – czy warto kontrolować rozwój mowy u małego dziecka?

Terapia logopedyczna - kiedy potrzebna jest wizyta naszego dziecka u logopedy, jak wygląda diagnoza i leczenie?

Neurologopeda – kto powinien się do niego zgłosić?

Należy pamiętać, że wczesna diagnoza i terapia dziecka zwiększa jego szanse i możliwości rozwojowe. Niewielu rodziców zdaje sobie sprawę, że do logopedy/neurologopedy można wybrać się z niemowlakiem. Jeśli rodzic zauważy niepokojące symptomy w rozwoju dziecka powinien jak najszybciej skonsultować je ze specjalistą.

Neurologopeda swoją opieką diagnostyczno-terapeutryczną obejmuje dzieci:

 • z uszkodzeniami i dysfunkcjami układu nerwowego w wyniku czego nie rozwijają się normatywnie
 • które urodziły się przedwcześnie lub są z tzw. grup ryzyka okołoporodowego
 • z zespołami genetycznymi (np. zespół Downa, zespół Aperta)
 • z mózgowym porażeniem dziecięcym
 • z autyzmem, zespołem Aspergera
 • z rozszczepami podniebienia i/lub wargi
 • z opóźnionym rozwojem psychoruchowym, z opóźnionym rozwojem mowy, dyzartrią, afazją, jąkające się, z zaburzeniami głosu
 • z zaburzeniami przyjmowania, rozdrabniania oraz transportowania pokarmów do żołądka (dysfagią), z trudnościami ze ssaniem piersi lub butelki, preferujące jedynie jedną konsystencję pokarmu np. „papkowatą”

Neurologopeda pracuje także z osobami dorosłymi po wypadkach, udarach, u których pojawiają się zaburzenia mowy i języka w wyniku uszkodzenia układu nerwowego w postaci np. afazji lub dyzartrii, a także z pacjentami z chorobami neurodegenarcyjnymi.

Jak przygotować się do spotkania z neurologopedą?

Na pierwszym spotkaniu neurologopeda zwykle przeprowadza rozmowę z rodzicami dziecka, by uzyskać informacje dotyczące przebiegu jego rozwoju. Przed pierwszą wizytą, warto przypomnieć sobie pewne zdarzenia z życia i rozwoju dziecka:

 • przebieg porodu, ilość punktów w skali Apgar
 • przebyte choroby, przyjmowane leki przez dziecko oraz matkę podczas ciąży
 • choroby przewlekłe w rodzinie dziecka
 • kiedy pojawiły się głużenie/gaworzenie/pierwsze słowa u dziecka
 • jak przebiegał rozwój motoryczny kiedy zaczęło siadać/wstawać/chodzić
 • w jaki sposób aktualnie komunikuje się z otoczeniem oraz jaką formę spędzania czasu preferuje (czym i jak lubi się bawić?).

Jeśli dziecko posiada dokumentację medyczną (np. neurologiczną, laryngologiczną, foniatryczną, audiologiczną, genetyczną) warto zabrać ją ze sobą ponieważ mogą zawierać informacje istotne dla przebiegu procesu diagnostycznego.

Czytaj: Pierwsze słowa dziecka. Ćwiczenia logopedyczne dla niemowląt

Badanie neurologiczne: na czym polega i kiedy jest wskazane?

O autorze
Agnieszka Jaszczuk
Agnieszka Jaszczuk
Neurologopeda, pedagog specjalny, terapeuta wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, terapeuta Integracji Senosorycznej. Posiada kilkuletnie doświadczenie w pracy z dziećmi, także z wyzwaniami rozwojowymi. Ukończyła wiele kursów i szkoleń, które umożliwiają jej całościowo spojrzeć na rozwój dziecka.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza