Od małej plamki na ciele do hospitalizacji dziecka w 12 h - jak rozpoznać zagrożenie?

2022-02-04 10:40

Pewne choroby i zagrożenia atakujące dzieci, przerażają rodziców wyjątkowo mocno. Sepsa, zapalenie opon mózgowych - to chyba jedne z tych głównych, przy których każda mama odczuwa na samą myśl ukłucie w sercu. Właśnie dlatego, tak ważna jest świadomość w kwestii zakażenia meningokokami. Historia tej mamy, daje do myślenia i wiele uczy.

chore niemowlę
Autor: Getty Images Ten test powinna znać każda mama chorującego dziecka.

Zazwyczaj głównymi symptomami, które budzą czujność rodziców i wzmożoną obserwację dziecka są gorączka i wymioty. Tych objawów nie da się przeoczyć. Jak się jednak okazuje, bywa też, że poważne choroby, nie dają na samym początku tak wyraźnych znaków.

Pewna mama opisała historię swojego miesięcznego synka na Instagramie. Chłopczyk zachowywał się nieco nieswojo przez kilka dni, ulewał trochę więcej niż zwykle. Nie miał jednak gorączki, ani poważniejszych wymiotów. Po kilku dniach, podczas kąpieli rodzice zauważyli jednak niewielką plamkę.

Na szczęście wiedzieli co z nią zrobić i dzięki temu, niemowlęciu nic się nie stało. To było zakażenie meningokokami, które może skutkować inwazyjną chorobą meningokokową, a to stan zagrożenia życia. 

Spis treści

  1. Co trzeba wiedzieć o meningokokach?
  2. Jak wygląda wysypka wybroczynowa?
  3. Jak rozróżnić zwykłą plamkę od wysypki wybroczynowej - test szklanki
  4. Nie bagatelizuj tych objawów!
Jakie choroby wywołują meningokoki

Co trzeba wiedzieć o meningokokach?

  • Meningokoki mogą wywoływać zapalenie gardła, zapalenie płuc, zapalenie ucha środkowego, zapalenie osierdzia, zapalenie wsierdzia, zapalenie stawów i innych narządów. Jednak najgroźniejsze są ropne zapalenie opon mózgowych oraz sepsa.
  • Objawy zakażenia meningokokami mogą przypominać na początku grypę - pojawia się gorączka, ból mięśni. Typowe objawy przychodzą później - są to sztywność karku i wysypka wybroczynowa.
  • Najwięcej choruje dzieci do 5. roku życia, jednak szczyt zachorowań przypada na 1 rok życia dzieci. 
  • Zakażenie meningokokami wymaga leczenia szpitalnego, podania wysokiej dawki antybiotyków.
  • Błyskawiczna reakcja rodziców na niepokojące objawy może uchronić dziecko przed powikłaniami zakażenia meningokokami, a nawet uratować mu życie. 

Przeczytaj: Inwazyjna choroba meningokokowa (IChM) - przyczyny, leczenie, powikłania

Jak wygląda wysypka wybroczynowa?

Zdjęcia wysypki wybroczynowej, które można znaleźć w internecie, wyglądają tak, że każdy rodzic jest przekonany, że jej nie zbagatelizuje. Również gorączka, która ma się pojawić najpierw, da uważnym rodzicom do myślenia. 

Dowiedz się: Szczepionka na meningokoki - rodzaje, przeciwwskazania, cena

Jak się jednak okazuje, temperatura, nie zawsze pojawia się jako pierwsza, a wysypka nie zawsze jest uderzająca swoim wyglądem. Tak było w przypadku miesięcznego chłopca, o którym piszemy.

Jak rozróżnić zwykłą plamkę od wysypki wybroczynowej - test szklanki

Najprostszym, polecanym przez lekarzy testem, który da pewność o rodzaju plamek na ciele dziecka jest test szklanki. Właśnie ten test zastosowali rodzice chłopczyka. Wystarczy przyłożyć szklankę do skóry i nacisnąć na nią. Jeśli wybroczyny nie bledną pod naciskiem - mamy pewność, że doszło do zakażenia meningokokami i z dzieckiem należy niezwłocznie udać się do szpitala. 

Dowiedz się: Sepsa meningokokowa. Zakażenia meningokokowe u 3-latka w stolicy

Nie bagatelizuj tych objawów!

Według badań 48-80% przypadków zakażenia meningokokami, w których pojawi się wysypka wybroczynowa to inwazyjna choroba meningokokowa. Śmiertelność wynosi ok. 10-15%, ale w przypadku wstrząsu septycznego może sięgać nawet 80%.

Statystycznie w Polsce, w ciągu jednego roku, rozpoznawanych jest około 300 do 500 przypadków inwazyjnej choroby meningokokowej.

Czytaj: Meningokoki - objawy, leczenie, profilaktyka

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza