Przedszkole dla dzieci z autyzmem: w końcu jest!

2015-03-17 10:05

Na autyzm według szacunkowych danych w Polsce choruje około 20 tys. dzieci : wymagają one indywidualnego podejścia i intensywnego wsparcia. Pierwsze objawy autyzmu można zauważyć już w wieku przedszkolnym ( a nawet u kilkumiesięcznego dziecka). Dzięki temu, już od najmłodszych lat dziecka możemy dbać o jego rozwój np. wybierając odpowiednią placówkę. Do wyboru mamy także specjalne przedszkole dla dzieci z autyzmem.

przedszkole dla dzieci autystycznych
Autor: mjakmama24.pl

Spis treści

  1. Jakie są objawy autyzmu?
  2. Jak pomóc dziecku z autyzmem?

Wychowywanie dziecka autystycznego nie jest łatwe - wymaga większej uwagi i cierpliwości ze strony rodziców. Bardzo ważne, aby jak najwcześniej rozpocząć terapię pomagającą dziecku wyjść z autyzmu, choć całkowite wyleczenie nie jest możliwe.

Jakie są objawy autyzmu?

Dziecko autystystyczne przede wszystkim ma problem z nawiązywaniem kontaktu wzrokowego z innymi osobami, nie mówi (albo zaczyna mówić bardzo późno), nie reaguje na polecenia, ma problem ze wskazywaniem konkretnych przedmiotów. Ponadto przez bardzo długi czas potrafi machać rączkami lub chodzić dookoła pokoju. Niektóre austystyczne dzieci mogą być agresywne.

>>Dowiedz się również, skąd się bierze autyzm i jak go leczyć>>

Jak pomóc dziecku z autyzmem?

Kiedy tylko autyzm u dziecka zostanie zdiagnozowany, należy rozpocząć terapię, która będzie miała pozytywny wpływ na rozwój dziecka. Im wcześniej zaczniemy terapię, tym lepsze będą efekty. Kiedy dziecko autystyczne jest w wieku przedszkolnym, warto zapisać je do specjalnego przedszkola, w którym wykwalifikowane osoby będą dbały o jego rozwój - każde dziecko ma swojego opiekuna, podpowiadacza nazywanego Cieniem. Ponadto przedszkola dla dzieci autystycznych oferują dogoterapię, czyli zajęcia z psem, a wszelkie zajęcia odbywają się w małych grupach. O zaletach przedszkola dla dzieci autystycznych opowiadają bohaterki reportażu wyemitowanego w programie Dzień Dobry TVN. Posłuchajcie: