Przepuklina - objawy przepukliny u dziecka, kiedy operacja

2014-12-05 11:39

Przepuklina u dziecka to stan, którego nie wolno lekceważyć. U niemowląt i małych dzieci najczęściej występuje przepuklina brzuszna. Przepukliny tworzą się w okolicach pępka dziecka - przepuklina pępkowa oraz okolicy pachwiny - przepuklina pachwinowa lub moszny - przepuklina mosznowa.

Uwaga: przepuklina
Autor: Jupiterimages

Spis treści

  1. Jak powstaje przepuklina u dziecka?
  2. Kiedy konieczna operacja przepukliny u dziecka?
  3. Chowanie (odprowadzanie) przepukliny i uwięźnięcie jelit

Przepuklina u dziecka nie musi być groźna, ale zawsze dziecko powinien obejrzeć specjalista. Najczęściej u dzieci pojawia się przepuklina pępkowa, ale mogą pojawić się też: przepuklina pachwinowa i u chłopców - przepuklina mosznowa.

Jak powstaje przepuklina u dziecka?

W przypadku niemowląt i małych dzieci najczęściej mamy do czynienia z przepuklinami brzusznymi. Dzieci mają jeszcze słabe mięśnie, dlatego w cieńszych miejscach ich powłok brzusznych powstają niekiedy luki. Gdy dziecko zaczyna płakać, krzyczeć lub z wysiłkiem próbuje się załatwić, mięśnie nie wytrzymują ciśnienia, które pojawia się w brzuszku: jelita zostają rozepchnięte od środka, a napotykając na lukę – wysuwają się przez nią na zewnątrz. Tak powstaje przepuklina u dziecka.

Zazwyczaj takie słabe miejsca znajdują się w okolicy pępuszka dziecka i to właśnie przepuklina pępkowa jest najczęstszą dolegliwością noworodków i małych dzieci. Zdarza się jednak, że „dziura” pojawia się u dziecka w okolicy pachwiny lub – w przypadku chłopców – w mosznie. Mamy wtedy do czynienia z przepukliną pachwinową i przepukliną mosznową.

Kiedy konieczna operacja przepukliny u dziecka?

Jeśli przepuklina pojawia się w pachwinie dziecka (z jednej lub z obu stron) lub w mosznie (u chłopców) oznacza to, że dziecko czeka zabieg chirurgiczny. W przeciwieństwie do pępkowej, przepuklina pachwinowa i przepuklina mosznowa nie cofa się sama, dlatego trzeba ją usunąć operacyjnie. Najlepiej operację przepukliny pachwinowej lub mosznowej wykonać, zanim dziecko skończy pierwszy rok życia. Zabieg nie jest niebezpieczny, dziecko pozostaje w szpitalu 2–3 dni.

Zanim jednak nadejdzie termin operacji, lekarz pokaże ci, jak odprowadzać przepuklinę (będziesz to robiła w domu za każdym razem, gdy pojawi się „balonik”). Najlepiej odprowadzać ją w czasie kąpieli lub snu dziecka, gdy mięśnie dziecka są rozluźnione – delikatnie ucisnąć palcem wypukłość, wpychając ją do środka.

Chowanie (odprowadzanie) przepukliny i uwięźnięcie jelit

Nauka chowania przepukliny pachwionowej lub przepukliny mosznowej jest niezwykle istotna, może się bowiem zdarzyć, że wypchniętych jelit nie da się odprowadzić i dojdzie do ich uwięźnięcia (matka musi wiedzieć, czy rzeczywiście tak jest). Uwięźnięcie jelit grozi niedokrwieniem fragmentu narządów i ich martwicą. Pierwszym objawem takiej sytuacji jest zasinienie uwypuklonego miejsca, dlatego, gdy tylko stwierdzisz, że przepukliny nie da się odprowadzić, jedź z dzieckiem natychmiast do szpitala.

Zobacz też:

Wyrostek robaczkowy u dziecka - objawy i leczenie zapalenia

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza