Czy DZIECKO może oddać NERKĘ RODZICOM? [FILM]

2014-06-30 13:06

Mimo że przeszczepy rodzinne są w Polsce jedyną legalną możliwością pobrania organów od żyjącego dawcy, korzysta z nich niewiele rodzin. Tylko 0,5 procenta przeszczepów nerek dotyczy sytuacji, w której dziecko oddaje narząd któremuś z rodziców. Czy może to zrobić?

dziecko w szpitalu
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Przeszczep nerki szansą na zdrowe życie
  2. Przeszczep nerki a etyka lekarska

Rodzinne przeszczepy nerek wciąż są w Polsce rzadkością. Stanowią one tylko 5 procent wszystkich transplantacji - dla porównania: na Zachodzie od 40 do 60.

Przeszczep nerki szansą na zdrowe życie

Ze wszystkich rodzinnych przeszczepów nerek tylko ułamek stanowią zabiegi, w których dzieci oddają organy swoim rodzicom. Mimo że prawo dopuszcza taką możliwość, a przeciwskazań medycznych nie ma, rodzice często protestują. Nie chcą narażać zdrowia dziecka i wolą czekać na organ od zmarłego dawcy, zmniejszając swoje szanse na wyzdrowienie. Przeszczep nerki od żyjącego i spokrewnionego dawcy zwiększa szanse operacji i może zapewnić choremu nawet 20 lat zdrowego życia.

Przeszczep nerki a etyka lekarska

Z przeszczepem nerki od dziecka dla rodzica problem etyczny mają również lekarze. Żaden z nich nie wystąpi z taką prośbą, dlatego kluczem do zwiększenia się liczby rodzinnych przeszczepów nerek w Polsce powinno być uświadamianie rodzin. Trzeba je informować o korzyściach, płynących z takiego rozwiązania.

- Zrewidowałem swój pogląd i sądzę, że kiedy dzieci chcą nas obdarzyć takim aktem miłości, nie mamy prawa tego odmawiać - mówi Piotr Kędzierski, kierownik stacji dializ B. Braun Avitum w Garwolinie.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza