Dziecko gorączkuje, a innych objawów brak? Pediatra ma ważne wskazówki dla rodziców

2025-06-30 10:28

Twoje dziecko ma gorączkę bez żadnych innych objawów? Zanim zaczniesz zastanawiać się nad tym, co może być jej przyczyną, posłuchaj wypowiedzi pediatry. Obecnie ten rodzaj infekcji jest bardzo częsty.

Dziecko gorączkuje, a innych objawów brak? Pediatra ma ważne wskazówki dla rodziców

i

Autor: Getty Images Dziecko gorączkuje, a innych objawów brak? Pediatra ma ważne wskazówki dla rodziców

Początek wakacji to zwykle czas, gdy dzieci chorują zdecydowanie rzadziej. Skończyły się typowe dla wiosny infekcje, jednak w ich miejsce pojawiły się inne.

Z pewnością jeśli chcesz dziś zapisać dziecko do pediatry jest łatwiej, bo kolejki są zdecydowanie krótsze. Z drugiej strony gdy zatrudniony w przychodni lekarz jest na urlopie, wcale nie musi być luźniej.

Na co teraz chorują dzieci? Okazuje się, że częstym powodem wizyt w gabinecie są gorączki. O czym pamiętać, gdy twoje dziecko gorączkuje? Zanim stwierdzisz, że to na pewno tzw. trzydniówka, wyklucz te przyczyny.

Ochrona przed infekcjami - Plac Zabaw odc. 14
Materiał sponsorowany
Materiał sponsorowany

Małe dziecko gorączkuje? Nigdy tego nie bagatelizuj

Pediatra Łukasz Grzywacz, który co tydzień podsumowuje na co najczęściej chorują dzieci i z jakimi objawami zgłaszają się do jego gabinetu zauważa, że obecnie bardzo często występują gorączki. Podwyższonej temperaturze nie towarzyszą inne objawy, takie jak katar, kaszel czy zaczerwienione gardło.

Z tego powodu niełatwo jest wskazać przyczynę gorączki. Zwykle alarmująca dla rodzica jest wysoka gorączka, którą trudno zbić, ale gdy temperatura jest tylko nieznacznie podwyższona część rodziców może uznać, że to gorączka ze stresu.

Jeśli jednak twoje dziecko nie skończyło 2 lat, zamiast bagatelizować możliwe przyczyny gorączki zrób badania.

Wszystkie dzieci poniżej 2. roku życia, ktore gorączkują - nie czekamy, że to jest trzydniówka i zaraz minie, będzie wszystko ok - tylko przede wszystkim robimy badanie ogólne moczu, bo pod taką gorączką lubi się kryć zapalenie układu moczowego

- mówi pediatra Łukasz Grzywacz.

Jak zauważa, nie zawsze u takich maluchów zapaleniu układu moczowego towarzyszą typowe dla tej infekcji objawy (częstomocz, widoczna drażliwość przy oddawaniu moczu).

To dlatego z dzieckiem należy udać się do pediatry. Gorączka może towarzyszyć zapaleniu ucha, anginie czy szkarlatynie.

M jak Mama Google News

Jak wygląda gorączka przy trzydniówce?

Trzydniówka to łagodna choroba wieku dziecięcego. Zwykle objawia się gorączką bez innych objawów. Trwa ona od 1 do 3 dni, z reguły temperatura wzrasta wieczorem (38 − 38,5°C), najpierw nawracająca co 6 godzin, później co 8, 10, 12 godzin. 

Po trzech dniach zazwyczaj jest już tylko stan gorączkowy lub podwyższona temepartura nie wraca. Warto jednak pamiętać o tym, że wbrew pozorom nie zawsze po ustąpieniu objawów pojawia się wysypka.

W tym tygodniu na dość sporo dzieci gorączkujących raotem trójka miała wysypkę stricte w przebiegu jakby trzydniówki. Większość dzieciaków miała po prostu gorączkę, ustępowała samoistnie

- zauważa pediatra.

Warto jednak pamiętać o tym, że jeśli gorączkę trudno zbić poniżej 37°C, lub gdy nawraca coraz częściej, a dziecko jest podwyższoną temperaturą zmęczone, warto odwiedzić pediatrę.

Quiz wiedzy o objawach chorób
Pytanie 1 z 11
Na początek pytanie o wysoką gorączkę. Temperatura od 39,5 do nawet 40,5 stopni może być pierwszym objawem: