Pozwalasz dziecku kąpać się w fontannie? Przeczytaj, więcej już tego nie zrobisz

Kąpiel to jeden ze sposobów na upały, ale nie każdy ma łatwy dostęp do jeziora czy morza. W ciepłe dni ochłody szukamy i w fontannach. Przyciągają one szczególnie dzieci, które uwielbiają zabawę wśród strumieni wody. To fajna atrakcja, ale czy bieganie boso po mokrych płytach to dobry pomysł? Niekoniecznie.

Zabawa w fontannie może źle się skończyć

i

Autor: Getty Images Zabawa w fontannie może źle się skończyć

Czy jest ktoś, kto nigdy nie zamoczył dłoni lub stopy w miejskiej fontannie? Nie trzeba w niej pływać, sama obecność wody daje przyjemną ulgę. Dzieci korzystają nie tylko z przenoszonej przez wiatr „mgiełki”, pomiędzy pojawiającymi się i znikającymi strumieniami mogą spędzać naprawdę sporo czasu. Rodzice siedzą obok, obserwując radosne poczynania maluchów. Fakt, daje mnóstwo frajdy, ale taka zabawa może być niebezpieczna.

Jak chronić dzieci przed promieniowaniem UV? Plac Zabaw odc. 11

Czy można kąpać się w fontannie?

Gdy robi się cieplej, każdą wolną chwilę chcielibyśmy spędzać w pobliżu zbiorników wodnych. Nie ma znaczenia, czy to jezioro, czy miejski basen - najważniejszy jest dostęp do wody. Nie zawsze mamy możliwość „prawdziwej” kąpieli, bywa, że kusi i zamoczenie nóg, chociażby w fontannie na pobliskim skwerku.

Jak grzyby po deszczu pojawiają się także tzw. mokre chodniki, czyli fontanny, w których nie ma stojącej wody, strumienie pojawiają się i znikają. To wielka atrakcja dla dzieci, biegają po płycie, chcąc rozpracować system i uniknąć zmoczenia (oczywiście wszyscy doskonale wiemy, że głównym celem jest to, aby być mokrym).

Nieważne, czy chodzi o „zwykłe” fontanny, czy te typu „dry plaza”, dla najmłodszych są one źródłem doskonałej zabawy. Ale na tym - niestety - może się nie skończyć.

Zamoczenie stóp w fontannie, szczególnie podczas upalnych dni, może wydawać się świetnym sposobem na ochłodzenie, jednak z punktu widzenia dermatologów, taka aktywność niesie za sobą pewne ryzyka

- wskazuje lek. Barbara Dziewulska, dermatolog w LUX MED, którą zapytałam o kąpiele w fontannach.

Kąpiel w fontannie? Lepiej o tym zapomnieć

Gdy nadchodzą ciepłe dni, możemy spodziewać się komunikatów związanych z kąpielami w fontannach. Sanepid od lat przypomina, że są one ozdobą, a nie miejscem do pluskania.

„Woda w fontannach płynie w obiegu zamkniętym. Nie jest badana. Nie nadaje się do kąpieli ani picia” - czytamy w jednym z ostrzeżeń opublikowanych na profilu @gis_gov_pl.

Może się wydawać, że woda jest przejrzysta, jednak gdyby zanieść próbkę do badania... Chyba lepiej żyć w nieświadomości. W wodzie nie brakuje drobnoustrojów, również tych chorobotwórczych.

„Mogą znajdować się w niej m.in. bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli czy bakterie kałowe” - napisano na profilu Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

Nie możemy również zapominać, że dla osób w kryzysie bezdomności fontanny to często i wanny, i pralki. Wydaje nam się, że fontanna to basen - może i tak, ale to kąpielisko nie dla ludzi. Pluskają się tam (i załatwiają) np. gołębie i szczury.

Woda w fontannach miejskich nie jest przeznaczona do kąpieli - w grę wchodzą kwestie sanitarne, ale dodatkowo narażamy się po prostu na mandat. Woda w tego typu akwenach, może zawierać różnorodne zanieczyszczenia biologiczne, w tym bakterie, wirusy i grzyby. Ponadto fontanny są także dostępne dla zwierząt, które mogą dodatkowo zanieczyszczać wodę

- wskazuje lek. Barbara Dziewulska.

Innym, sprawdzającym się latem rozwiązaniem są kurtyny wodne, które delikatnie zraszają całe ciało. Warto jednak pamiętać, aby dzieci nie biegały boso w ich pobliżu - mokra i wilgotna posadzka może również być siedliskiem grzybów i bakterii

- dodaje specjalistka.

Chwila zabawy, a później problemy

„Wszyscy tak robią, nic się dzieje” - oby tak było. Ale nie każdy ma tyle szczęścia, niewinna kąpiel może skończyć się naprawdę niefajnie.

Sanepid wymienia szereg schorzeń, które mogą wywoływać drobnoustroje obecne w wodzie z fontanny. To:

„Co zrobić, jeśli jednak dziecko zmoczy nogi?” - to pytanie zadałam dermatologowi.

Nic złego się nie stanie, jednak należy pamiętać, że trzeba je opłukać. Można także mieć przy sobie butelkę z wodą, by nią przemyć ciało. Rodzice powinni także monitorować stan skóry swoich dzieci, zwracając uwagę na wszelkie zmiany skórne, takie jak zaczerwienienia, swędzenie czy zmiany na paznokciach - choć te pojawiają się niezwykle rzadko. W razie potrzeby warto skonsultować się z dermatologiem

- radzi lek. Barbara Dziewulska.

Mimo że krótka zabawa w fontannie może wydawać się niewinną rozrywką, lepiej wybierać bezpieczniejsze alternatywy do ochłodzenia się i zabawy, które zapewniają odpowiednie warunki higieniczne

- podkreśla dermatolog.

M jak Mama Google News

„Mokre chodniki” też są zagrożeniem

Bezpieczniejszym rozwiązaniem wydaje ci się zabawa na tzw. mokrym chodniku? W końcu nie ma tam stojącej wody, dziecko nie moczy się w towarzystwie bakterii... Na stronie sanepidu czytamy, że woda w fontannach typu dry plaza najczęściej pochodzi z wodociągu i jest filtrowana. To jednak nie znaczy, że nie ma w niej drobnoustrojów.

Warto także pamiętać, że mokre płyty są śliskie, łatwo o upadek, uraz. Dzieci często biegają bez butów - na basenie pamiętamy o klapkach, mamy z tyłu głowy widmo grzybicy czy kurzajek, podczas zabawy w fontannie o tym nie myślimy. Poza tym powierzchnia może być uszkodzona, mały człowiek może się skaleczyć podczas zabawy. A otwarta rana to wrota dla bakterii czy wirusów.

Jest jeszcze jedna kwestia. Dzieci biegają często w samych majtkach albo w mokrych ubrankach, spod których prześwituje ciało. Ufamy, że mały człowiek jest bezpieczny, że ludzie wokół też są rodzicami... Jednak zawsze lepiej zachować ostrożność. Nie brakuje dyskusji o tym, że dzieci nie powinny biegać nago po plaży, dlaczego mogą to robić w fontannie?

Uwaga, mandat

Na koniec - mandaty. Kąpiele w fontannach mogą być niebezpieczne dla zdrowia, są także zabronione.

Art. 55 Kodeksu wykroczeń mówi o tym, że „Kto kąpie się w miejscu, w którym jest to zabronione, podlega karze grzywny do 250 złotych albo karze nagany”. Z kolei w art. 8 przeczytamy, że „na zasadach określonych w niniejszej ustawie odpowiada ten, kto popełnia czyn zabroniony po ukończeniu lat 17”.

Quiz wiedzy o objawach chorób
Pytanie 1 z 11
Na początek pytanie o wysoką gorączkę. Temperatura od 39,5 do nawet 40,5 stopni może być pierwszym objawem: