Rodzice myślą, że mleczak sam wypadnie. Dentysta ostrzega: „Dziecko cierpi"

2024-05-08 14:38

Według najnowszych danych, nawet 80 proc. dzieci w wieku 3 do 5 lat ma próchnicę. Dawniej sądzono, że zębów mlecznych się nie leczy, bo i tak wypadną. Przez takie przeświadczenie, które nadal pokutuje w społeczeństwie, wielu rodziców omyłkowo bagatelizuje ubytki na zębach stałych...

Dentysta dziecięcy o najczęstszym problemie w gabinecie.
Autor: Getty Images Dentysta dziecięcy o najczęstszym problemie w gabinecie.

Dzisiejsze gabinety stomatologiczne coraz częściej dostosowane są do potrzeb dzieci. Są wyposażane w ekrany do oglądania bajek podczas zabiegu, dają maluchom możliwość wybrania kolorowych plomb... To nie fanaberia mająca namówić rodziców do niepotrzebnego wydawania pieniędzy. Próchnica zębów mlecznych postępuje bowiem niezwykle szybko.

Lepiej leczyć mleczaki, ponieważ dzięki temu wyeliminujemy z jamy ustnej bakterie. A te, jeśli opanują również dziąsła, mogą później narażać zęby stałe na próchnicę.  To jednak nie jedyne ryzyko. Jak się okazuje, rodzice często mylą mleczaki z zębami stałymi. 

Zobacz: Leczenie mlecznych zębów u dzieci: czy może być bezbolesne?

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 8 Stomatologia

Nie myl tych zębów z mleczakami

O bardzo częstej, bolesnej dla dzieci pomyłce rodziców, napisał ostatnio na swoim instagramowym profilu @tata_stomatolog, specjalista stomatologii dziecięcej lek. dent. Michał Kaczmarek. Pokazał zdjęcie zębów z ogromnymi ubytkami, jak się okazuje, na zębach stałych.

- Wiele dzieci w wieku 7-10 lat przychodzi właśnie z tym co widzicie na zdjęciu. Dziecko cierpi z powodu bólu, a rodzice nieświadomi myślą, że za chwilkę ten ząb wypadnie, bo to przecież mleczak. Ale nie! „Szóstka” to ząb stały, pojawia się w jamie ustnej w okolicach 6-8 rż i nie ma odpowiednika w zębach mlecznych - ostrzega ekspert.

W takich przypadkach, jak mówi stomatolog, często konieczne jest wykonanie bolesnego leczenia kanałowego, by uratować ząb. 

Jak uchronić "szóstki" przed próchnicą?

Co ciekawe, ekspert radzi, by w ramach profilaktyki myć, lub poprawiać po dziecku szczotkowanie zębów aż do 8., a nawet 12. roku życia. Oprócz regularnych wizyt u dentysty lekarz ma jeszcze dwa sposoby, by ustrzec zęby stałe dziecka przed próchnicą.

- > 6 r.ż. stosuj pastę z fluorem 1450 ppm

- po wyrznięciu się „szóstek” zalakuj je, aby uchronić je przed próchnicą

- zaleca lek. den. Michał Kaczmarek.

Czy zęby mleczne trzeba leczyć?

Bez dwóch zdań należy leczyć zęby, bo próchnica tylko pozornie dotyczy jedynie zębów. Może doprowadzić chociażby do infekcyjnego zapalenia wsierdzia, choroby wyniszczającej serce, a w skrajnych przypadkach prowadzącej nawet do śmierci. Jak to możliwe? Ze względu na bakterie, które poprzez próchnice panoszą się po organizmie.

Z danych NFZ wynika, że u starszych dzieci, temat próchnicy wcale nie ma się lepiej. Prawie 90 proc. polskich 12-latków ma próchnicę.

Zobacz też: Wybity ząb u malucha może mieć opłakane skutki. Co robić, gdy dziecko straci mleczaka lub ząb stały?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza