ROTAWIRUSY: jak zmniejszyć ryzyko zakażenia rotawirusem?

2014-04-10 17:55

Rotawirusy co roku zakażają ponad 170 tysięcy dzieci. Co możesz zrobić, by w grupie zarażonych rotawirusem nie znalazł się także twój maluch? Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia rotawirusem? Szczepienia na rotawirusy.

rotawirusy jak zmniejszyc ryzyko zakazenia
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com ROTAWIRUSY: jak zmniejszyć ryzyko zakażenia?

Spis treści

  1. Higiena i izolacja zmniejsza ryzyko zarażenia niemowlaka rotawirusem
  2. Szczepionka ochroni dziecko przed rotawirusem

Objawami zakażenia rotawirusami są: biegunka, wymioty, gorączka, a w końcu odwodnienie, z którego powodu malec może trafić do szpitala. Jak pokazują statystyki, hospitalizacją kończy się blisko 1/5 zakażeń rotawirusowych, a pobyt w szpitalu może trwać do 9 dni. Zakażenie przybiera najcięższą postać u niemowląt poniżej 6. miesiąca życia, gdyż dużo łatwiej niż starsze dzieci odwadniają się z powodu biegunki i wymiotów, trudniej jest też podać im odpowiednią ilość płynów. Choć statystyki pokazują, że z powodu rotawirusa raz w życiu cierpiał prawie każdy maluch, to jednak nie każde niemowlę jest na niego narażone.

Higiena i izolacja zmniejsza ryzyko zarażenia niemowlaka rotawirusem

Do zakażenia rotawirusem dochodzi nie tylko poprzez bezpośredni kontakt z innym chorym (np. rodzeństwem), ale też z dzieckiem, które dopiero co wyzdrowiało, gdyż chory zakaża inne osoby jeszcze przez tydzień od chwili ustąpienia objawów. W tym drugim przypadku kontakt nie musi być bezpośredni, gdyż wirus przyczepia się do przedmiotów (np. zabawek w żłobku, które maluchy biorą do buzi) i potrafi na nich przetrwać nawet kilka dni. Do zakażeń często dochodzi też u dzieci, które nie miały kontaktu z obcymi osobami – np. gdy rodzic przynosi wirusa do domu na swoich rękach, na których rotawirus potrafi przeżyć nawet cztery godziny. Dlatego malca trzeba izolować od osób zakażonych albo takich, które niedawno wyzdrowiały, a także dbać o higienę, zarówno osobistą, jak i podczas przygotowywania potraw. To zmniejsza ryzyko zachorowania – niestety, nie eliminuje go całkowicie.

>>Odwodnienie u niemowlaka: jak mu zapobiegać?>>

Szczepionka ochroni dziecko przed rotawirusem

Dużo pewniejszym sposobem ochrony dziecka przed tą uciążliwą chorobą są szczepienia ochronne. W Polsce są one szczepieniami zalecanymi, co oznacza, że ich koszt ponoszą rodzice. Na polskim rynku do wyboru dostępne są dwie szczepionki podawane doustnie – koszt całego cyklu szczepienia to, w zależności od preparatu, 600–700 zł. Decyzję o szczepieniu należy podjąć najpóźniej do 12. tygodnia życia dziecka, bo do tego czasu malec powinien otrzymać pierwszą dawkę szczepionki.

>>Rotawirusy - wszystko o szczepionce na rotawirusy>>

Całe szczepienie powinno być zakończone – w zależności od szczepionki – do 24. lub 32. tygodnia życia malucha. O szczepieniu warto pomyśleć, zwłaszcza gdy planujemy posłanie dziecka do żłobka lub gdy ma ono starsze rodzeństwo. Zaszczepione dziecko jest niemal w stu procentach odporne na ciężkie zakażenie rotwawirusowe przez 3 pierwsze lata życia, a więc w okresie, kiedy choroba może przybrać najgroźniejszą postać.

Zobacz film: Rotawirusy

miesięcznik "M jak mama"
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza