Staw się na starcie i pokonaj meningokoki!

2018-03-27 11:22

„Wyprzedź meningokoki! Z wiedzą na start” – pod taką nazwą rusza w marcu nowa kampania edukacyjna. Jej celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat inwazyjnej choroby meningokokowej i sposobów ochrony przed nią.

mieningokoki
Autor: _materialy_prasowe

Spis treści

  1. Szczepienie dziecka przeciw meningokokom
  2. Plan kampanii „Wyprzedź meningokoki! Z wiedzą na start”
  3. Meningokoki w pigułce – co trzeba o nich wiedzieć:

Już samo wymówienie ich nazwy może przysparzać trudności. Ale meningokoki trzeba poznać. To one wywołują inwazyjną chorobę meningokokową (IChM), która rozwija się pod postacią zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsy, najcięższą postacią zakażenia bakteryjnego, jaka może przydarzyć się człowiekowi poza szpitalem . Co piąty chory umiera, a 1 na 3 zostaje trwale okaleczony, np. tracąc słuch.

Choć meningokoki najczęściej atakują dzieci w 1. roku życia , to – jak pokazują najnowsze badania  – młode polskie mamy i kobiety w ciąży mają niską świadomość zagrożenia. Prawie połowa z nich nie wie, jakie mogą być objawy zakażenia. A to podstawa, by pokonać groźne bakterie – inwazyjna choroba meningokokowa rozwija się bowiem w piorunującym tempie i w ciągu 24 godzin może doprowadzić do śmierci.

– Rodzice bardzo często nie zdają sobie sprawy z tego, jak groźne może być zakażenie meningokokami oraz że mogą zabezpieczyć swoje dzieci poprzez szczepienia – przyznaje  dr n. med. Alicja Karney, kierownik Oddziału Hospitalizacji Jednego Dnia w Instytucie Matki  i Dziecka w Warszawie. – Natomiast lekarzowi wystarczy jeden przypadek pacjenta z inwazyjną chorobą meningokokową, by zapamiętać go na zawsze. Jest to przede wszystkim związane z piorunującym przebiegiem choroby. Stan pacjenta pogarsza się dosłownie z minuty na minutę.

– Świadomość zagrożenia to pierwszy, i jednocześnie najważniejszy krok na drodze do zapewnienia najmłodszym ochrony przed meningokokami – mówi lek. med. Grzegorz Maciążka, dyrektor medyczny GSK, organizator kampanii. – Dlatego zdecydowaliśmy się rozpocząć edukację na ten temat. Kampania wpisuje się w misję naszej firmy, którą jest pomaganie ludziom, aby mogli osiągać więcej, czuć się lepiej i żyć dłużej.

Szczepienie dziecka przeciw meningokokom

Z najnowszego raportu z badania „Szczepienia dziecięce” zrealizowanego przez Instytut Kantar Millward Brown na zlecenie GSK wynika, że tylko 19 proc. kobiet w ciąży i matek tuż po porodzie rozważa zaszczepienie dziecka przeciwko meningokokom. Dla porównania, w przypadku rotawirusów – 36 proc., a pneumokoków – 34 proc. Idąc dalej, zaledwie 6 proc. kobiet deklaruje, że zaszczepiło swoje dziecko przeciwko meningokokom, a np. w przypadku rotawirusów jest to 22 proc.

– W ostatnim roku wzrosły wskaźniki znajomości i rozważania szczepień przeciwko meningokokom, co jest kontynuacją trendu trwającego od kilku lat – mówi Michał Podgórski z Instytutu Kantar Millward Brown. – Przyrost całkowity nadal jednak jest niewielki, a szczepienia te są mniej popularne niż inne, za które rodzice muszą również sami zapłacić.

W efekcie, z punktu widzenia matek ochrona przeciwko meningokokom znajduje się na końcu listy szczepień priorytetowych. Co jednak warto podkreślić, aż 65 proc. respondentek przyznało, że zdecydowałoby się na szczepienie, gdyby było bezpłatne.

meningokoki
Autor: Redakcja

Plan kampanii „Wyprzedź meningokoki! Z wiedzą na start”

W ramach kampanii powstaną materiały edukacyjne przedstawiające najważniejsze fakty na temat meningokoków: jak można się nimi zakazić, kto jest w grupie ryzyka, jakie są objawy choroby i – najważniejsze – jak zachować się w sytuacji, gdy podejrzewamy u dziecka zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych lub sepsę wywołaną przez te bakterie.

Nie zabraknie również informacji dotyczących profilaktyki, w tym niezdrowych przyzwyczajeń, takich jak picie ze wspólnych naczyń  czy oblizywanie przez dorosłych dziecięcego smoczka. Poruszona zostanie także kwestia szczepień. Od czterech lat istnieje bowiem możliwość zaszczepienia najmłodszych zarówno przeciwko meningokokom typu C, jak i B – oba wywołują większość przypadków inwazyjnej choroby meningokokowej w Polsce, przy czym typ B odpowiada za ponad 80 proc. zachorowań wśród dzieci w 1. roku życia.

meningokoki
Autor: _materialy_prasowe
meningokoki
Autor: _materialy_prasowe
Dobrze wiedzieć

Meningokoki w pigułce – co trzeba o nich wiedzieć:

  • Wywołują inwazyjną chorobę meningokokową, przebiegającą najczęściej pod postacią sepsy lub sepsy z zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych.
  • Zachorować można w każdym wieku, jednak najczęściej chorują dzieci w 1. roku życia.
  • Pierwsze objawy choroby mogą przypominać przeziębienie, dlatego jest ona trudna do rozpoznania .
  • Choroba rozwija się błyskawicznie – w ciągu 24 godzin może doprowadzić do śmierci albo trwałego inwalidztwa u nawet co trzeciej osoby, która przechorowała IChM7.
  • W Polsce za większość przypadków meningokokowej choroby inwazyjnej odpowiadają meningokoki typu B – 68 proc. zachorowań w całym społeczeństwie i ponad 80 proc. wśród dzieci w 1. roku życia.
  • Szczepienie przeciw meningokokom można zastosować już od 2. miesiąca życia dziecka, ale również później, po 6. miesiącu życia.

– Pełna realizacja szczepień leży zarówno w interesie dzieci, jak i całego społeczeństwa. Dlatego chcemy edukować, by zapobiegać rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych i fałszywych przekonań – mówi Dorota Kleszczewska, prezes Fundacji Instytutu Matki i Dziecka (IMiD), współorganizator kampanii. – Jako Fundacja działająca na rzecz ochrony zdrowia z radością włączamy się do akcji „Wyprzedź meningokoki!”.

– Inwazyjna choroba meningokokowa występuje stosunkowo rzadko, ale jest na tyle poważna, że warto jej zapobiegać za pomocą szczepień – potwierdza dr n. med. Alicja Karney z Instytutu Matki i Dziecka.

Punktem kulminacyjnym kampanii będzie 4-kilometrowy bieg „Wyprzedź meningokoki”. Odbędzie się on we wrześniu na Stadionie Narodowym w Warszawie, w ramach V edycji organizowanego przez Fundację IMiD pikniku sportowo-edukacyjnego „Odważ się być zdrowym na PGE Narodowym” (dokładny termin wkrótce zostanie podany). Udział w biegu może wziąć każdy (start jest bezpłatny, wymagana jest tylko rejestracja). Biegacze zmierzą się ze sobą oraz z… meningokokami – chcąc je wyprzedzić, muszą pokonać dystans 4 km w czasie krótszym niż 24 minuty.

Ponadto na potrzeby kampanii został stworzony brand hero, bohater kampanii, postać  o imieniu Meningo. Powstał po to, by niewidzialnemu zagrożeniu nadać realny kształt. To pomoże budować świadomość, że zakażenia meningokokowe są rzeczywistymi zagrożeniami dla zdrowia. Meningo weźmie udział we wszystkich wydarzeniach organizowanych w ramach kampanii.

Jak należy rozumieć hasło przewodnie kampanii „Wyprzedź meningokoki”? Na dwa sposoby. Po pierwsze, inwazyjna choroba meningokokowa postępuje niezwykle szybko , dlatego niezbędna jest równie błyskawiczna i właściwa reakcja na zagrożenie. Po drugie, istnieje skuteczna profilaktyka w postaci szczepień ochronnych . Ale o tym wszystkim trzeba wiedzieć. Stąd drugi człon hasła kampanii „Z wiedzą na start”.

Kampania będzie trwała do końca tego roku. Jej inicjatorem i organizatorem jest firma GSK, a współorganizatorem Fundacja Instytutu Matki i Dziecka, działająca na rzecz ochrony zdrowia pacjentów, promocji profilaktyki zdrowotnej dzieci, młodzieży oraz kobiet w ciąży. Fundacja jest związana z warszawskim Instytutem Matki i Dziecka, bezpośrednio go wspierając.

Dowiedz się więcej na WyprzedzMeningokoki.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza