STULEJKA u chłopców. Czym jest i jak ją leczyć? [FILM]

2014-07-14 15:38

Stulejka to nieprzyjemna choroba układu rozrodczego, która dotyka 20-30 procent chłopców. Pojawia się wtedy, kiedy po ukończeniu 3. roku życia napletek chłopca nie odkleja się od żołędzi i nie chce się zsuwać. Co wtedy zrobić i jak pomóc dziecku?

Stulejka
Autor: materiały prasowe Stulejka pojawia się wtedy, kiedy napletek chłopca nie odkleja się od żołędzi i nie chce się zsuwać.

Spis treści

  1. Stulejka: kiedy się pojawia?
  2. Stulejka: jak leczyć?
  3. Higiena miejsc intymnych u niemowlaków - odprowadzanie napletka

Prącie każdego chłopca kończy się główną (żołędziem) i fałdem skórnym zwanym napletkiem. Napletek powinien swobodnie się zsuwać zarówno w sytuacjach normalnych, jak i w czasie wzwodu. Jeśli się nie zsuwa dalej niż do rowku wieńcowego i nie odsłania żołędzi, mamy do czynienia ze stulejką.

Stulejka: kiedy się pojawia?

- Tylko u 4 proc. noworodków napletek jest zsuwalny. W starszych grupach wiekowych ta sytuacja się zmienia – napletek bez problemu zsuwa się u około 50 proc. chłopców w wieku do dwóch lat oraz u 90 proc. trzy- i czterolatków – wyjaśnia dr n. med. Andrzej Kowal, chirurg dziecięcy ze szpitala Medicover.

>> Wnętrostwo, czyli niezstąpienie jąder. Przyczyny, diagnoza, leczenie

Napletek powinien bez problemu zsuwać się u chłopca, który ukończył 3. rok życia. Do tego czasu trzeba szczególną uwagę przywiązywać do higieny intymnej i delikatnego mycia narządów płciowych chłopca. Jeśli po 3. urodzinach napletek nie zsuwa się samoistnie, można podejrzewać stulejkę, dlatego trzeba jak najszybciej udać się do lekarza.

Stulejka: jak leczyć?

Metodę leczenia dobiera lekarz. Niektórym chłopcom wystarcza smarowanie maściami sterydowymi, które uelastyczniają napletek i doprowadzają do jego zsunięcia się. W cięższych przypadkach wskazane jest operacyjnie leczenie stulejki. Sam zabieg jest krótki i polega na częściowym obrzezaniu lub dokonaniu plastyki grzbietowej powierzchni napletka. Po kilkudniowym pobycie w szpitalu dziecko można zabrać do domu. Rany pooperacyjne zwykle goją się w ciągu tygodnia.

Higiena miejsc intymnych u niemowlaków - odprowadzanie napletka

Właściwa higiena miejsc intymnych niemowlaków często bywa dla rodziców kłopotliwa. Pojawia się wiele pytań: czy napletek u chłopców powinno się odprowadzać? Czy brak możliwości zsunięcia napletka u rocznego dziecka to oznaka choroby? Co powinno wzbudzić nasz niepokój? Zadaliśmy te pytania urologowi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza