Ta infekcja jest teraz bardzo częsta u przedszkolaków. Zwróć uwagę na oczy malucha

2023-11-09 12:09

Niektóre choroby wieku dziecięcego są bardziej zaraźliwe, inne mniej. Ta konkretna infekcja jednak rozprzestrzenia się błyskawicznie. Jeśli zauważysz u dziecka pierwsze objawy, koniecznie zgłoś się z nim do lekarza i nie posyłaj do przedszkola. Jeśli to wirus, może bowiem zarazić całą grupę.

Z takim stanem oczu nie posyłaj dziecka do przedszkola
Autor: Getty Images Z takim stanem oczu nie posyłaj dziecka do przedszkola

O sezonie z dużą ilością zapaleń spojówek u dzieci napisała na swoim Instagramie lekarz pediatra Dagmara Chmurzyńska-Rutkowska prowadząca profil @mamapediatra_blog. Lekarka co jakiś czas informuje rodziców o częstych w danym sezonie chorobach, w nagrywanych na instagramowym stories "raportach" z gabinetu. Ostatnio ostrzegła przed bardzo częstymi infekcjami oczu: "dużo zapaleń spojówek", przyznała. 

Zobacz też: Kiedy dziecko jest zbyt chore, by pójść do żłobka lub przedszkola? Ważne jest 6 zasad

Alergia kontaktowa u dzieci: wysypka, pokrzywka, obrzęk

Na co teraz chorują dzieci?

Relacjonująca choroby pojawiające się w jej gabinecie, pediatra wymieniła trzy najczęstsze powody wizyt rodziców z dziećmi w ostatnim okresie. Oprócz zapaleń spojówek zaznaczyła, że jest wiele dzieci z kaszlem, ale w ogólnie dobrym stanie. Z kolei dzieci zdrowe coraz częściej przychodzą na szczepienia przeciwko grypie.  

O ile lekki kaszel męczy w zmienną tegoroczną jesień wiele osób i zazwyczaj nie jest powodem do wielkiego niepokoju, o tyle zapaleń spojówek lepiej nie bagatelizować. Dzieci, zwłaszcza przedszkolne, z łatwością przenoszą infekcję, bo bawią się wspólnymi zabawkami, a jednocześnie bardzo często pocierają oczka. Co robić, gdy zauważymy objawy infekcji?

Jakie są objawy zapalenia spojówek?

Czy dziecko z zapaleniem spojówek może iść do przedszkola?

Zapalenie spojówek u dzieci zazwyczaj jest bakteryjne lub wirusowe. Zdarza się jednak, że ma podłoże alergiczne i wówczas dziecko nie ma przeciwwskazań do chodzenia do przedszkola, bo nie zaraża.

Infekcja zazwyczaj trwa 5 do 7 dni i niekiedy kończy się miejscowym podaniem antybiotyku. O konieczności podania go często lekarz decyduje na podstawie obrazu wydzieliny. W infekcjach wirusowych czy alergicznych zapaleniach spojówek jest ona zwykle wodnista, z kolei przy infekcjach bakteryjnych bywa już ropna.

Z takim stanem oczu nie posyłaj dziecka do przedszkola.
Autor: Instagram Z takim stanem oczu nie posyłaj dziecka do przedszkola.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza