Wirusowe zapalenie płuc u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie

2012-02-20 13:28

Wirusowe zapalenie płuc u dzieci występuje znacznie częściej niż u dorosłych. Charakterystyczne dla wirusowego zapalenia płuc są objawy ze strony całego układu oddechowego, a diagnozę można postawić na podstawie zdjęcia rengenowskiego płuc. Najwięcej zachorowań przypada na okres jesienno-zimowy.

Wirusowe zapalenie płuc u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie
Autor: _photos.com|photos.com Wirusowe zapalenie płuc u dzieci

Spis treści

  1. Wirusowe zapalenie płuc u dzieci: objawy i przebieg choroby
  2. Wirusowe zapalenia płuc u dzieci: diagnostyka
  3. Wirusowe zapalenia płuc u dzieci: leczenie
  4. Wirusowe zapalenia płuc u dzieci: profilaktyka
  5. Grypa u dzieci: wideo

Wirusowe zapalenie płuc u dzieci pojawia się zazwyczaj jako powikłanie innych chorób wirusowych, przede wszystkim grypochodnych, ale i samej grypy oraz infekcji wywołanych przez wirusa RSV albo adenowirusy. Dziecko może się zarazić przez kontakt z innymi chorymi, najwięcej zachorowań odnotowuje się w okresie jesienno-zimowym, w czasie epidemii grypy.

Wirusowe zapalenie płuc u dzieci: objawy i przebieg choroby

Wirusowe zapalenie płuc u dzieci daje charakterystyczne objawy ze strony całego układu oddechowego.Objawy te występują dwufazowo:

  • wirusowe zapalenie płuc: faza 1, ostra - występuje duży wzrost temperatury ciała i objawy ogólnego rozbicia: złe samopoczucie, osłabienie, bóle głowy i bóle mięśniowo-stawowe
  • wirusowe zapalenie płuc: faza 2 - dochodzi do zajęcia tkanki płucnej, pojawia się suchy kaszel, duszność i bóle w klatce piersiowej.

Wirusowe zapalenia płuc u dzieci: diagnostyka

Jeśli lekarz podejrzewa u dziecka wirusowe zapaleni płuc, zleca wykonanie prześwietlenie płuc (RTG płuc) i zleca badanie krwi. Potwierdzenie rozpoznania jest oparte na badaniu radiologicznym (na zdjęciu płuc widoczne są zlewające się zacienienia) i serologicznym (badanie poziomu przeciwciał na antygeny wirusowe).

Sprawdź też: pneumokoki >>>

Wirusowe zapalenia płuc u dzieci: leczenie

Wirusowe zapalenia płuc u dzieci bardzo małych leczy się zawsze w szpitalu, natomiast dzieci starsze moga być leczone w domu. Ze względu na wirusowy charakter choroby nie stosuje się leczenia antybiotykami, chyba, że w gre wchodzi zagrożenie dodatkowym zakażeniem bakteryjnym. By do niego nie dopuścić, konieczne jest regularne usuwanie wydzieliny oskrzelowej poprzez oklepywanie pleców, podawanie leków wykrztuśnych i pojenie dziecka. Lekarz może zadecydować również o podawaniu leków przeciwwirusowych czy też leków stymulujących układ immunologiczny.

Sprawdź też: gorączka u dzieci >>>

Wirusowe zapalenia płuc u dzieci: profilaktyka

Wśród najważniejszych zaleceń dotyczących profilaktyki jest unikanie skupisk ludzkich w czasie intensywnych zachorowań wirusowych i zaszczepienie się przeciwko grypie! Skuteczność szczepionek przeciwgrypowych sięga 75–90 proc. Są one przygotowywane co roku, a ich skład uzależnia się od zagrażających zakażeń.

Grypa u dzieci: wideo

Grypę u dziecka łatwo pomylić z jesiennym przeziębieniem. Gdy maluch jest rozdrażniony, apatyczny, nie ma apetytu i ma wysoką gorączkę, może chorować na grypę. Jak postępować w przypadku tej choroby i kiedy udać się do lekarza?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza