Zespół suchego oka: przyczyny, objawy i leczenie schorzenia u dzieci

2015-06-12 13:25

Zespół suchego oka jeszcze do niedawna występował przede wszystkim u osób dorosłych. Coraz częściej schorzenie to dotyka także dzieci. Jaka jest tego przyczyna, jak zespół suchego oka się objawia i jak z nim walczyć?

Zespół suchego oka
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Zespół suchego oka spowodowany jest u dzieci zbyt częstym i zbyt długim wpatrywaniem się w ekran laptopa czy smartfona.

Spis treści

 1. Zespół suchego oka: negatywne działanie laptopów i smartfonów
 2. Zespół suchego oka: inne przyczyny
 3. Zespół suchego oka: objawy
 4. Zespół suchego oka: leczenie

Ze schorzeniem mamy do czynienia, gdy oko nie jest właściwie nawilżone. Szczęśliwie, zespół suchego oka można wyleczyć samodzielnie, a jeśli takie próby nie przyniosą efektu - należy skonsultować się z lekarzem. Nie warto bagatelizować tej przypadłości, ponieważ nieleczony zespół suchego oka może powodować trwałe uszkodzenie wzroku.

>> Jak dbac o oczy dziecka?

Zespół suchego oka: negatywne działanie laptopów i smartfonów

Na zespół suchego oka jeszcze do niedawna cierpieli głównie dorośli, a schorzenie nasilało się u osób w podeszłym wieku. W ostatnich latach odnotowuje się coraz więcej przypadków tego zaburzenia również u dzieci. Głównym oskarżonym są tu komputery.

>> Jak rozpoznać nadwzroczność u dzieci?

Dobrze wiedzieć

Doktor Christine Purslow z Uniwersytetu w Cardiff zbadała, że podczas użytkowania komuptera, zwłaszcza laptopa i tabletu, a także telefonów - smartfonów - mrugamy zdecydowanie mniej, niż kiedy nie wpatrujemy się w ich ekrany. Zbyt rzadkie mruganie prowadzi do kłopotów z gruczołem łzowym, co z kolei powoduje kłopoty ze wzrokiem. Przeciętnie mrugamy 15 razy na minutę, a miłośnicy tabletów i smartfonów robią to co najmniej 2 razy rzadziej. Jak wyjaśnia w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" prof. Jerzy Szaflik, produkowane obecnie ekrany nie są już szkodliwe, więc to nie one konkretnie są przyczyną zespołu suchego oka, a właśnie zbyt rzadkie mruganie i fakt, że w ekran wpatrujemy się cały czas z tej samej odległości, a dziecko powinno patrzeć na przedmioty z bliska i z daleka.

Zespół suchego oka: inne przyczyny

Zespół suchego oka powodują również inne czynniki. Najważniejsze z nich to:

 • przebywanie przez dziecko w pomieszczeniach, w których ktoś pali papierosy
 • częste przebywanie dziecka w miejskim smogu
 • częste działanie słońca, wiatru na oczy
 • przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych

Pojawieniu się zespołu suchego oka u dorosłych sprzyjają laserowe zabiegi korekty wzroku, noszenie soczewek kontaktowych, a u kobiet - zmiany hormonalne: ciąża, menopauza, stosowanie antykoncepcji hormonalnej.

Zespół suchego oka: objawy

Objawy zespołu suchego oka pojawiają się na skutek niedostatecznego wydzielania łez lub ich nieprawidłowego składu. Mgr Ewa Chudzińska, magister farmacji z Apteki Medicover wymienia te, które wskazują, że prawdopodobnie to z tym schorzeniem mamy do czynienia:

 • uczucie ciała obcego w oku
 • pieczenie oczu
 • pojawiające się co jakiś czas zamglenie widzenia
 • zmęczenie i ból oczu
 • swędzenie powiek oraz zaczerwienienie i zgrubienie ich brzegów
 • łuski i strupki na rzęsach i brzegach powiek

Objawy zespołu suchego oka można łatwo pomylić z objawami alergii. Jeśli stosowanie kropli przeciwalergicznych nie pomaga warto skonsultować się z lekarzem, czy nie mamy do czynienia właśnie z zespołem suchego oka.

>> Jakie okłady można stosować u dzieci na zmęczone oczy?

Zespół suchego oka: leczenie

W leczeniu schorzenia pomagają sztuczne łzy. Należy wybierać wyłącznie produkty bez konserwantów, które mogą nie tylko nasilić objawy zespołu suchego oka, ale również spowodować reakcję alergiczną, spowolnić procesy gojenia, a nawet uszkodzić zewnętrzne tkanki oka. W sklepach jest ogromny wybór tego typu produktów, więc o pomoc w ich wyborze najlepiej poprosić farmaceutę. Jeśli suche oczy u dziecka lub u dorosłego pojawiają się tylko raz na jakiś czas, wystarczy kupić krople w jednorazowych pojemnikach - minimsach.

>> Astygmatyzm u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie

Przydatne okaże się również unikanie czynników, które zespół suchego oka powodują. Osłanianie oczu przed wiatrem i słońcem, unikanie pomieszczeń pełnych dymu papierosowego oraz tych suchych i gorących, a przede wszystkim - częste mruganie i robienie przerw w patrzeniu na monitor komputera lub telefonu. Warto pamiętać o zasadzie 20-20-20. Po 20-minutowym wpatrywaniu się w ekran należy zrobić 20-sekundową przerwę i spojrzeć na przedmiot oddalony o 20 stóp, czyli 6 metrów.

Jeśli samodzielne leczenie nie przyniesie efektów, należy wybrać się do lekarza okulsity, który pomoże obrać właściwą drogę postępowania.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza