Rotawirusy - czym karmić dziecko w czasie grypy żołądkowej?

2020-01-25 15:34 Anna Guttman

Grypa żołądkowa wywołana przez rotawirusy to bardzo ciężka i niebezpieczna dolegliwość, szczególnie w przypadku dzieci. Biegunka, wymioty, gorączka bardzo wyczerpują organizm dziecka i mogą prowadzić do odwodnienia. Dlatego tak ważna w czasie infekcji jest właściwa dieta. Jeśli nie szczepiliśmy dziecka na rotawirusy, pamiętajmy też o zwiększonej czujności na przestrzeganie zasad higieny.

Biegunka i wymioty - objawy grypy żołądkowej bardzo wyczerpują organizm. Karmienie dziecka w czasie zarażenia rotawirusami musi być bardzo rozsądne. Na pewno dziecko będzie miało zmniejszony apetyt. W przypadku bardzo silnych wymiotów podawanie niewłaściwych posiłków w zbyt dużej ilości też nie jest wskazane.

>> Wszystko co warto wiedzieć o rotawirusach!

Grypa żołądkowa u dzieci - nie dopuść do odwodnienia

Nie ma leku, który zwalcza wirusa grypy żołądkowej – kuracja polega na łagodzeniu objawów i niedopuszczeniu do odwodnienia organizmu, co przy ostrej biegunce lub wymiotach może nastąpić bardzo szybko. Trzeba stale uzupełniać płyny i elektrolity. Zanim podasz dziecku jakikolwiek lek, skonsultuj jego podawanie z lekarzem i czytaj ulotki!

W aptece są specjalne preparaty do rozcieńczania wodą, można też przygotować taki napój w domu (letnia woda z cukrem i solą). Przy biegunce pomocny może być węgiel leczniczy albo leki przeciwbiegunkowe, zawierające np. loperamid (po 6. r. ż.) czy nifuroksazyd; niektórym osobom pomaga ciepła, odgazowana cola.

Gdy objawem choroby są wymioty, można ratować się, zażywając mleczko zobojętniające (jak np. przy zgadze). W każdym przypadku zalecana jest także bardzo restrykcyjna dieta.

>> Szczepienia niemowląt: szczepienia przeciw meningokokom, pneumokokom i rotawirusom będą darmowe i obowiązkowe

Dieta przy biegunce u dzieci

Dieta przy biegunce powinna być lekkostrawna. Niewskazane jest więc podawanie surowych warzyw czy owoców, soków, napojów kolorowych i gazowanych, produktów wysokoprzetworzonych (sosów, mrożonych dań), słodyczy, cukrów. W czasie choroby rotawirusowej najlepiej sprawdzają się lekkie produkty, które wchłaniają wodę i mają działanie zapierające.

Co podawać dzieciom przy biegunce?

 • kleik ryżowy
 • marchwiankę - zupa z gotowanej marchwii i ryżu, bez dodatków przypraw
 • zupę z dyni i ziemniaków - lekka zupa z marchwii, dyni i ziemniaków
 • gotowany ryż z jagodami
 • kaszę mannę na wodzie 
 • rosół z kury
 • chude mięso - kurczaka, indyka
 • sucharki
 • pieczywo pszenne (tzw. białe) z wędliną drobiową
 • kisiel z jagód

Co pić przy biegunce?

 • jak najwięcej wody
 • lekka herbatka z mięty
 • herbatka z kopru włoskiego

Co trzeba wiedzieć o rotawirusach

Rotawirusy to bardzo groźne patogeny, które wywołują ostrą, wodnistą biegunkę (oddawaną nawet kilkanaście razy dziennie), wysoką gorączkę (sięgającą nawet 40 st. C) i infekcje górnych dróg oddechowych. Nie należy ich lekceważyć, z powodu rotawirusów każdego roku do szpitala trafia 20-30 tys. dzieci.

Szczepionka na rotawirusa

Szczepienie przeciw rotawirusom należy wykonać pomiędzy 6. a 24. tygodniem życia dziecka. Jest to szczepionka doustna. Nie istnieje lepsza forma profilaktyki przeciwko rotawirusom. Jednak nawet szczepienie może niedostatecznie chronić dziecko, jeśli nie będziemy przestrzegać podstawowych zasad higieny - mycia rąk, dezynfekcji smoczków i butelek (w przypadku małych dzieci) - uważnego korzystania z toalety, np. spuszczania wody przy zamkniętej desce.

Polecamy wideo: Zatrucie czy rotawirusy?

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 6/2020
KOMENTARZE
Karola Mejer
|

Przede wszystkim, nie każda grypa żołądkowa to rotawirus. A wracając do karmienia dziecka podczas choroby, to zdecydowanie dieta lekkostrawna i dużo wody. Jak dziecko nie ma apetytu to można spróbować podawać nutridrinki, np. Frebini