By zabawa była owocna

2009-11-02 15:52

Z pewnością nie raz miałaś problemy z włączeniem do diety dziecka warzyw, owoców i niektórych soków - mały niejadek musi się po prostu przekonać do ich smaku, by potem z chęcią pałaszować kolejne zdrowe i pyszne porcje witamin. Co możesz zrobić, by zachęcić dziecko do sięgnięcia po warzywa i owoce? Daj mu dobry przykład! Dzieci wzorują się na swoich rodzicach i tak jak twoja córka zakłada twoje szpilki i ubiera sukienkę, a syn naśladuje ojca reperując dom zabawkową wiertarką - tak samo mogą pić sok z „dorosłej” szklanki czy zjeść owoce z patery - tak jak ty.

By zabawa była owocna
Autor: photos.com

Warto od małego przyzwyczajać nasze dzieci do dobrych nawyków, ponieważ zdrowa dieta dziecka jest szczególnie ważna dla dzieci w wieku do lat 16 – w okresie ich dorastania oraz intensywnego rozwoju. To, czego twoje dziecko nauczy się w dzieciństwie, wykorzysta w przyszłości, dlatego obok codziennej porannej filiżanki kawy wypij szklankę soku pomarańczowego, który zawiera witaminę C.
Pamiętaj, że zdaniem eksperta, dr. Agnieszki Jarosz witamina C zawarta w produktach naturalnych jest znacznie lepiej przyswajalna. Niestety, jest ona regularnie wypłukiwana z naszego organizmu. Aby utrzymać optymalny poziom tej witaminy, musimy ją dostarczać w sposób ciągły.
Gdy wspólnie siadacie przy stole, aby coś zjeść przypilnuj tego, by twoje dziecko widziało, że pijesz zdrowy sok oraz jesz warzywa i owoce pełne witamin. Gdy sama nie dasz mu przykładu, twoje argumenty o konieczności jedzenia zdrowych produktów będą niewiarygodne. Dlatego każdego ranka staraj się mieć na stoliku banana, jabłko, gruszkę lub brzoskwinię, które zawierają witaminy PP, A oraz B1.

Warzywa i owoce w diecie dziecka

Dlaczego warto o tym pamiętać? Ponieważ warzywa i owoce pełnią bardzo ważną rolę w żywieniu twojego dziecka, zawierając cenne składniki tj. witaminy, składniki mineralne oraz błonnik pokarmowy. Zwłaszcza w okresie szybkiego wzrostu i rozwoju – szczególnie ważne jest dostarczanie młodemu organizmowi zawartych w owocach, warzywach i sokach witamin, składników mineralnych i błonnika. Wzrasta wtedy zapotrzebowanie na witaminę C (zawartą zwłaszcza w pietruszce, czarnej porzeczce i sokach wieloowocowych), witaminę A (znajdującą się w marchwi, morelach i sokach marchwiowych) oraz witaminy E, B1, B2, B3 i B6. Niektóre z witamin zawartych w warzywach i owocach (np. witamina C, B-karoten) wykazują działanie antyoksydacyjne (tzw. przeciwutleniacze).
Nie tylko rodzina, ale i rówieśnicy są dla naszych pociech wzorem do naśladowania. Gdy okazuje się, że najlepsza koleżanka czy kolega twojego dziecka nie je warzyw i owoców i nie pije soków, twoje dziecko również będzie się buntować przeciw takim posiłkom. W przypadku maluchów, najlepszą metodą jest wtedy zorganizowanie wraz z innymi rodzicami wspólnej zabawy, gdzie dzieci będą poznawały właściwości warzyw, owoców i soków. Taką okazją, może być bal, na którym każdy będzie przebrany za warzywo lub owoc, a zadaniem dzieci będzie odgadnięcie przebrania każdego uczestnika zabawy. Wraz z innymi rodzicami możesz ustalić menu, elementami którego będą soki o różnych smakach, podane w kolorowych szklankach oraz pyszne dania warzywno - owocowe. Atutem witaminowego balu mogą być także zabawy z wykorzystaniem warzyw, owoców lub soku – twoje dziecko przekona się, że zdrowe jedzenie może być ciekawe i śmieszne. I co istotne, zabawa z innymi dziećmi przekona twoją pociechę o tym, że jego rówieśnicy również piją zdrowe soki i jedzą warzywa i owoce.
Zdrowe przyzwyczajenia będą procentować, gdy dziecko stanie się nastolatkiem. W okresie buntu spożywanie warzyw, owoców i picie soków będzie czymś naturalnym, a dodatkowe argumenty, które przedstawimy dziecku – moda na zdrowy tryb życia, pozytywny wpływ na ładną figurę czy kształtowanie dobrej kondycji, dodatkowo zachęcą dzieci do warzywno-owocowych potraw.

materiały prasowe kampanii 5 porcji warzyw, owoców lub soku
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza