DIETA DZIECKA: 160 tys. polskich dzieci jest niedożywionych. Najwięcej na Mazurach

2014-10-08 11:46
Dieta dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Aż 160 tysięcy polskich dzieci jest niedożywionych.

Aż 10 procent dzieci w wieku 7-12 lat w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim jest niedożywionych. Dzieci te nie jedzą owoców i warzyw, przez co nie dostarczają organizmowi składników niezbędnych do prawidłowego rozwoju.

160 tysięcy polskich dzieci jest niedożywionych, a 370 tysięcy nie odżywia się w wartościowy sposób. Te dane są zatrważające, zwłaszcza w XXI wieku, gdy półki w naszych sklepach uginają się od towarów. Coraz więcej ludzi jednak nie stać na ich zakup.

Najwięcej niedożywionych dzieci mieszka w województwach warmińsko-mazurskim i podlaskim. Problem ich niedożywienia jest powiązany z bezrobociem i biedą, jaka panuje w tych regionach kraju.

>> Jak nauczyć dziecko regularnego odżywiania? >>

Dieta dziecka: skąd wynika niedożywienie?

Badania dotyczące żywienia dzieci przeprowadziła firma Danone. Wynika z nich, że dzieci w wieku 7-12 lat spożywają dużo wysoko przetworzonych produktów, które nie dostarczają ich organizmom żadnych składników odżywczych. Mimo że regularnie jedzą (chipsy, batony, przetworzoną żywność, piją słodkie i gazowane napoje), zaczyna brakować im witamin, zdrowych tłuszczy, makroelementów. Na skutki takiego sposobu odżywiania nie trzeba długo czekać.

>> Słodkie napoje zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę >>

Dieta dziecka: konsekwencje niedożywienia

Gdy w diecie dziecka brakuje składników odżywczych, szybko staje się to widoczne. Przede wszystkim spada odporność, a dziecko zaczyna coraz częściej chorować. Jego cera staje się ziemista i pozbawiona świeżości, włosy przyklapnięte i łamliwe. Maluch szybko się męczy i nie ma na nic siły. Zaczynają się również problemy z zębami, na co często rodzice nie zwracają uwagi.

Niedożywienie może również powodować demineralizację kości czy osłabienie mięśni oddechowych. Dziecko zaczyna mieć problemy z koncentracją, co przekłada się na jego wyniki z nauce.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza