Dieta dziecka: co dzieci kupują w szkolnym sklepiku? Jak zapewnić dzieciom zdrowe przekąski?

2008-06-16 13:23

Chipsy czy jabłko, co twoje dziecko kupi w sklepiku szkolnym? To może także zależeć od ciebie. Wystarczy odrobina zaangażowania, by w szkole jadło się smacznie i zdrowo. Dzieci kochają śmieciowe jedzenie, więc kiedy same decydują o wyborze drugiego śniadania w szkole, to zazwyczaj sięgają po batonik, chrupki lub słodki gazowany napój. Ich wybór jest tym prostszy, że półki w sklepiku szkolnym wypełnione są właśnie takimi produktami.

Dzieci nie jedzą śmieci
Autor: Jupiterimages

Spis treści

  1. Dieta dziecka: szkolny sklepik - źródło śmieciowego jedzenia
  2. Dieta dziecka: "Dzieci nie jedzą śmieci": akcja w mieście
  3. Dieta dziecka: pomysły dla rodziców, jak zapewnić dzieciom zdrowe przekąski
  4. Dieta dziecka: drugie śniadanie - kanapka z domu

Co twojemu dziecku oferuje szkolny sklepik? Czy jego oferta pozwala na zdrowe żywienie dziecka? W czasach gdy prowadzimy siedzący tryb życia i z każdej strony otacza nas niezdrowe jedzenie, bardzo ważne jest by już od najmłodszych lat uczyć dzieci zdrowych nawyków żywieniowych. Pozwoli to uniknąć w przyszłości wielu chorób oraz otyłości. Jednak co zrobić gdy zamiast twojej zdrowej kanapki dziecko na drugie śniadanie wybiera batonika ze szkolnego sklepiku?

Dieta dziecka: szkolny sklepik - źródło śmieciowego jedzenia

Przekonała się o tym Marta Widz z Warszawy, gdy zaprowadziła swoje dzieci do pierwszej klasy. Weszła do szkoły i …osłupiała na widok sklepiku szkolnego oblepionego reklamami junk food (śmieciowego jedzenia): napoje gazowane, chipsy, batoniki do wyboru do koloru. Nieco przerażona tym, co zobaczyła postanowiła porozmawiać z innymi rodzicami i okazało się, że nikt nie chce , by ich dzieci jadły takie rzeczy  w szkole. Zorganizowali spotkanie z dyrekcją  i zaczęli działać. Po pierwsze ze szkoły zniknęły reklamy słodyczy i innych niezdrowych przekąsek. Pod drugie renegocjowali umowę z ajentem sklepiku i umówili się, że od tej pory postara się on o zdrowsze produkty (np. soki zamiast napojów,  herbatniki zamiast batonów, itp.).

Dieta dziecka: "Dzieci nie jedzą śmieci": akcja w mieście

Po sukcesie w szkole swoich dzieci, kolejnym krokiem było zaangażowanie w akcje zdrowego żywienia dzieci organizacji pozarządowych i wciągnięcie  to władz Warszawy. W ten sposób dwa lata temu zainicjowano w stolicy akcję: „Dzieci nie jedzą śmieci”.W ramach tej akcji przygotowano program edukacyjny dla nauczycieli jak prawidłowo dziecko powinno się odżywiać w czasie pobytu w szkole. Informacje o akcji można znaleźć na www.warszawianka.waw.pl.

Dieta dziecka: pomysły dla rodziców, jak zapewnić dzieciom zdrowe przekąski

Ale do wprowadzenia dobrych obyczajów w klasie własnego dziecka nie są potrzebne duże akcje, wystarczy odrobina dobrej woli. Przede wszystkim można skontrolować sklepik szkolny i wymusić na ajencie sprowadzanie do niego takich artykułów, które będą nie tylko smaczne ale i zdrowe. Można także porozmawiać z dyrektorem szkoły o stworzeniu szkolnej kawiarenki, w które zamiast batonów będzie domowe ciasto czy kanapki. Można także umówić się z innymi rodzicami, że dzieci będą przynosić drugie śniadanie z domu.

Dieta dziecka: drugie śniadanie - kanapka z domu

Wystarczy ustalić z wychowawcą, że długa przerwa to czas na zjedzenia śniadania. Uczniowie mogą wtedy zostać w klasie i zjeść posiłek przyniesiony z domu. Dobrym zwyczajem w młodszych klasach jest robienie wspólnego śniadania. Jeśli pani usiądzie razem z dziećmi to dopilnuje, by każdy zjadł coś zdrowego.

Zdaniem eksperta
dr Jadwiga Hamułka, Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji, Katedra Żywienia Człowieka SGGW

Brak lub nieodpowiednie proporcje składników odżywczych w diecie dzieci może mieć wiele konsekwencji np.:

  • niedobór białka, wapnia, fosforu czy magnezu, powoduje gorszy rozwój kości i zębów,
  • niedobór żelaza,  witaminy B12 pochodzących z mięsa i jego przetworów, przyczyniają się do powstawania niedokrwistości,
  • niedobór wapnia, witaminy D wpływa na gorszą mineralizację kości, co w późniejszym wieku może wiązać się ze zwiększoną częstotliwością występowania osteoporozy,
  • niedobór żelaza, jodu, cynku oraz witamin z grupy B powoduje gorszy rozwój intelektualny, zaburza zdolność uczenia się.

Przepis na drugie śniadanie1. marchewka pokrojona w słupki, kromka pieczywa chrupkiego, dwa plasterki szyki drobiowej, 3 suszone morele2. bułka z twarożkiem śmietankowym i sałatą, jabłko, kilka orzechów3. plaster żółtego sera, zielony ogórek  pokrojony w słupki, kilka rzodkiewek,  mała paczka krakersówUwaga! Zawsze pakuj dziecku do szkoły małą butelkę wody mineralnej lub soku owocowego.