DIETA DZIECKA: na czym polega METODA GARSTKOWA?

2014-08-18 17:27

Coraz więcej polskich dzieci cierpi na otyłość. I odpowiada za nią nie tylko zły styl życia (brak ruchu i spożywanie nadmiernej ilości słodkich i słonych przekąsek), ale również błędne decyzje rodziców, którzy często karmią dzieci dokładnie tak samo jak... siebie. Na czym polega "metoda garstkowa" i jak duże ma znaczenie w diecie dziecka?

Dieta dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Jeśli chcesz zmniejszyć porcje dziecku, zacznij podawać mu jedzenie na mniejszych talerzach.

Spis treści

  1. Dieta dziecka: wielkość porcji ma znaczenie
  2. Dieta dziecka: na czym polega "metoda garstkowa"?
  3. Dieta dziecka: jak zmniejszyć porcje?

Dieta dziecka powinna być zbilansowana i zdrowa. Tymczasem coraz więcej polskich dzieci cierpi na otyłość i choroby wynikające z przerostu masy ciała. Za taki stan rzeczy odpowiadają przede wszystkim rodzice, którzy karmią dzieci fast-foodami, żywnością wysoko przetworzoną, słodkimi napojami oraz słodyczami. Dochodzi do tego brak aktywności fizycznej, zaleganie przed telewizorem i... nieustanne podjadanie.

Słodkie napoje zaburzają pracę mózgu i są przyczyną problemów z koncentracją >>

Dieta dziecka: wielkość porcji ma znaczenie

Jak się okazuje, kluczową rolę w diecie dziecka odgrywa nie tylko zbilansowany jadłospis, ale również... wielkość porcji. Żołądek małego dziecka ma wielkość jego pięści i właśnie taką ilość pokarmu jest w stanie pomieścić. Wraz z rozwojem ciała, żołądek się powiększa, ale nigdy nie przestaje przekraczać tych proporcji. Wniosek jest więc jeden - nie powinniśmy jeść większych porcji niż wielkości naszych pięści. Dietetycy twierdzą, że posiłek wielkości dwóch pięści powinien zapewniać uczucie sytości.

Dieta dziecka: na czym polega "metoda garstkowa"?

Jeśli właśnie pomyślałeś, że w życiu byś się nie najadł taką porcją, to tylko obrazuje, jak rozciągnięty masz żołądek. Ludzie sami czynią sobie krzywdę, wciskając w siebie więcej jedzenia, niż są w stanie strawić. I dokładnie to samo robią z dziećmi.

Porcje dla dziecka można określić na podstawie jego dłoni. I tak, porcja mięsa nie powinna być większa od dłoni, ziemniaki, ryż czy kasza powinny być wielkości piłeczki tenisowej, a warzywa i owoce muszą się zmieścić w garści.

Jak przemycać OWOCE i WARZYWA w posiłkach dla dzieci? [4 POMYSŁY] >>

Dieta dziecka: jak zmniejszyć porcje?

Jeśli twoje dziecko je za dużo i chciałabyś zmniejszyć mu porcje, zacznij to robić stopniowo. Najpierw przyzwyczaj malucha do regularnego spożywania posiłków, później stopniowo zacznij zmniejszać porcje. Jeśli będziesz podawała jedzenie na małych talerzach, dziecko może nawet się nie zorientować, że je mniej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza