DIETA DZIECKA: jak zachęcić dziecko do próbowania różnych potraw?

2014-08-27 17:35

Urozmaicanie dziecięcej diety to jeden z trudniejszych aspektów wychowania. Niewłaściwy sposób wprowadzania nowych potraw do dziecięcego jadłospisu może skutkować niechęcią do jedzenia lub dietą selektywną. Jak nie popełnić błędu już na samym początku zapoznawania malucha z nowymi smakami i jak zachęcić go do próbowania nowości?

dieta dziecka jak zachecic dziecko do probowania roznych potraw
Autor: Mjakmama24.pl

Podpowiadamy, jak umiejętnie wprowadzać do diety dziecka nowe smaki i potrawy, by maluch z zapałem i apetytem próbował nieznanych potraw i produktów żywnościowych.
1.    Znajdź właściwą porę
Jeśli chcemy wprowadzić nowy produkt do dziecięcego jadłospisu, powinniśmy to robić w odpowiednim momencie. Próba nakłonienia zmęczonego czy najedzonego malucha do spróbowania czegoś nowego zazwyczaj kończy się fiaskiem.  Dzieciom jedzenie powinno się kojarzyć z przyjemnością, dlatego poczekajmy na moment, gdy maluch jest radosny i chętny na odkrywanie nowości.
2.    Artyzm na talerzu
Dzieci jedzą oczami. Następnie próbują dotykać jedzenie rączkami, by na końcu sprawdzić jego smak. By zachęcić malucha do spróbowania nowości na talerzu, musi ona wzbudzać zainteresowanie u dziecka, co oznacza jedno – w pierwszej kolejności musi ładnie wyglądać. Zadbajmy o to, by jedzenie było ładnie podane. Wartość potrawy można zwiększyć poprzez nietypową formę np. układając w jakiś ciekawy kształt na talerzu.
3.    Aż chce się jeść!
Warto zadbać o całą otoczkę jedzenia, by dobrze się kojarzyło. Pomóc w tym nam może kolorowy talerzyk z ulubioną postacią z bajki czy śmieszny widelczyk w kształcie koparki.  Ponieważ dzieci lubią naśladować dorosłych, warto posadzić pociechę obok siebie i wspólnie przystąpić do jedzenia. Patrzenie jak rodzice jedzą, może być dużą zachętą dla dziecka, pod warunkiem, że będziemy jeść to  samo co nasz maluch.
4.    Jedzenie jak zabawa
Z próbowania nowych potraw warto zrobić zabawę. Argument, że jedzeniem nie należy się bawić jest słuszny, ale na dalszym etapie wychowywania. Gdy dziecko jest małe – należy zrobić wszystko by z chęcią siadało do stołu. Zabawą podczas jedzenia może być np. karmienie ulubionej zabawki. Świetnym pomysłem jest również wspólne przygotowywanie posiłku, co może znacznie rozbudzić ciekawość dziecka.
5.     Nie od razu Kraków zbudowano
Wprowadzając nowy produkt do jedzenia, musimy mieć świadomość, że jednorazowe spróbowanie nie sprawi, że od tego momentu dziecko chętnie będzie jadło daną rzecz regularnie i w większych ilościach. Zapoznawanie z nowym smakiem powinno być powolne, by nie zniechęcało malucha. Za każdym razem należy zwiększać ilość danego pokarmu i nie karmić wtedy, gdy dziecko traci ochotę na jedzenie. Dużym sukcesem jest choćby kęs danego produktu.
6.    Bez kar i przekupywania
Stosowanie kar, straszenie i obiecywanie nagród za jedzenie nie jest dobrym rozwiązaniem, jednak jest dość często praktykowane. Owszem, zastraszone dziecko może przemóc się do zjedzenia tego, co ma na talerzu, ale nie będzie miało z tego żadnej przyjemności, a jedzenie będzie kojarzyło mu się wyłącznie z przykrym obowiązkiem.  Obiecywanie prezentów w zamian za spróbowanie też nie jest wychowawcze. Jeśli chcemy, by dziecko próbowało i posmakowało w nowych produktach, stwórzmy mu warunki,  których robi to z własnej nieprzymuszonej woli. To gwarantuje, że jedzenie rozmaitych potraw  nigdy nie będzie dla niego problemem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza