DIETA DZIECKA: SŁODKIE NAPOJE zaburzają pracę mózgu i są przyczyną problemów z koncentracją [FILM]

2014-08-13 13:09

Czy dzieci powinny pić słodzone, kolorowe napoje? Jak się okazuje, nie, bowiem zawierają one słodziki, które bardzo negatywnie wpływają na pracę mózgu. O szkodliwości picia słodzonych napojów opowiada dietetyk Alicja Kalińska.

Dieta dziecka
Autor: thinkstockphotos.com Spożywanie dużej ilości słodkich napojów utrudnia dostarczanie krwi do mózgu.

Słodkie napoje są smaczne i... całkowicie bezwartościowe. Nie nawadniają organizmu, nie dostarczają mu żadnych witamin ani substancji odżywczych (w przeciwieństwie np. do zdrowych soków), za to ogromne ilości cukru. A te bardzo negatywnie działają na mózg.

Zobacz, w których produktach ukryty jest zły cukier! >>

- Mózg jest takim organem, który nie lubi mieć ani za mało, ani za dużo cukru. Odżywia się glukozą, którą powinniśmy jednak dostarczać w produktach pełnoziarnistych, a nie sztucznych - mówi dietetyk Alicja Kalińska.

Dieta dziecka: słodkie napoje przyczyną problemów w szkole?

- Duże dawki cukru, które w ten sposób dostarczamy do krwioobiegu powodują bardzo duże wyrzuty insuliny. One uszkadzają naczynia krwionośne i utrudniają dostarczanie krwi do mózgu - mówi dietetyk.

Nadmierne spożywanie przekąsek wyrabia w dziecku nawyk ciągłego podjadania >>

Insulina działa również na synapsy i opóźnia przetwarzanie informacji w mózgu. Spożywanie dużej ilości słodkich napojów może więc być przyczyną problemów z koncentracją i z przyswajaniem wiedzy.

TVP/x-news
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza