DIETA DZIECKA: SŁODKIE NAPOJE zwiększają ryzyko zachorowania na CUKRZYCĘ

2014-09-12 16:40

Dzieci nie powinny pić słodkich napojów. Nie zawierają one żadnych substancji odżywczych, za to barwniki, które szkodliwie działają na mózg oraz cukry, które znacząco zwiększają ryzyko zachorowania na cukrzycę.

Słodzone napoje gazowane
Autor: _photos.com|photos.com

Spis treści

  1. Dieta dziecka: słodkie napoje a cukrzyca
  2. Dieta dziecka: czym zastąpić słodkie napoje?

Dzieci uwielbiają słodkie i gazowane napoje. Piją je, choć ani nie zaspakajają pragnienia, ani nie dostarczają organizmowi żadnych substancji odżywczych. Rodzice powinni z większą uwagą przyglądać się temu, co piją dzieci, ponieważ w przyszłości mogą żałować, że pozwalali dziecku pić colę czy inne napoje.

>> Jak zachęcić dziecko do picia WODY? 5 sprawdzonych porad >>

Dieta dziecka: słodkie napoje a cukrzyca

Słodkie napoje zawierają wyłącznie puste kalorie. Barwniki, które producenci do nich dodają, szkodą pracy mózgu, obniżając koncentrację oraz szybkość przyswajania informacji.

Słodkie napoje zawierają również ogromne dawki cukru oraz syropu glukozowo-fruktozowego, przez co uszkadzają naczynia krwionośne. Spożywanie niewielkiej ilości (1 szklanka dziennie) takich napojów zwiększa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II aż o 22 procent.

>> Polskie dzieci nie piją wody. Rodzice o to nie dbają >>

Dieta dziecka: czym zastąpić słodkie napoje?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta - wodą oraz sokami warzywnymi. Woda z cytryną czy miętą znakomicie nawadnia organizm, przynosząc przy tym uczucie orzeźwienia. Soki warzywne z kolei dostarczają niezbędnych witamin oraz wartości odżywczych, są prawdziwymi bombami witaminowymi i z powodzeniem mogą zastąpić jeden posiłek.