Genodieta: czy można ją stosować u dziecka?

2015-05-11 17:02

Genodieta, zwana też dietą genetyczną lub dietą DNA to najbardziej spersonalizowana dieta – dostosowana jest do indywidualnego profilu genetycznego. Dzięki temu genodieta pomaga chronić przed chorobami, takimi jak otyłość, alergia, schorzenia układu krążenia. Czy warto stosować genodietę u dziecka?

Genodieta
Autor: thinkstockphotos.com Genodieta to dieta dostosowana do indywidualnego profilu genetycznego.

Spis treści

  1. Genodieta: kiedy można wykonać u dziecka testy DNA?
  2. Genodieta badanie: jak wygląda?
  3. Genodieta: czy stosować ją u dziecka?

Genodieta staje się coraz bardziej popularna. Polega na dostosowaniu diety do kodu genetycznego danej osoby. Wiadomo, że w genach zapisane są informacje na temat ryzyka chorób cywilizacyjnych, nietolerancji pokarmowych (np. glutenu czy laktozy), zdolności metabolicznych (jak organizm radzi sobie ze spalaniem tłuszczów czy węglowodanów). Konkretne geny mogą zwiększać lub zmniejszać prawdopodobieństwo chorób i nietolerancji. Znając je, można dostosować sposób żywienia, eliminując pewne pokarmy, a wprowadzając inne. Dzięki genodiecie możliwe jest zmniejszenie ryzyka zachorowania, wydłużenie życia, schudnięcie lub uniknięcie otyłości, lepsze samopoczucie. Spersonalizowana dieta pozwala uniknąć cukrzycy, nadciśnienia, miażdżycy, udarów, zawałów, osteoporozy, nowotworów, alergii. Poznanie profilu genetycznego umożliwia też wskazanie sportów, do których dane dziecko ma predyspozycje.

Czytaj także: >> 8 sposobów na dobry apetyt dziecka >>

Genodieta: kiedy można wykonać u dziecka testy DNA?

Rodzice, którzy wypróbowali na sobie genodietę i są zadowoleni z rezultatów – schudli, wyeliminowali objawy nietolerancji pokarmowych – chcieliby wypróbować dietę genetyczną także u swojego dziecka. Okazuje się, że genodietę można ustalić już na etapie przygotowań do ciąży. Dzięki temu płód ma szansę optymalnie się rozwijać, a przyszła mama otrzymywać dokładnie te składniki, których potrzebuje jej organizm. Natomiast u dziecka można wykonać testy DNA i ustalić genodietę w każdym momencie, nawet u noworodka. Wiedząc o genetycznych predyspozycjach dziecka np. do celiakii lub otyłości, można wcześniej wdrożyć odpowiedni sposób żywienia, by dziecko uniknęło tych problemów. Najlepiej wykonać badanie w ciągu pierwszych miesiącach życia dziecka, przed rozszerzeniem diety – dzięki temu będzie można od razu wykluczyć źle metabolizowany czy szkodliwy składnik. Jedynie badanie w kierunku nietolerancji laktozy trzeba odroczyć, ponieważ rozwija się ona później. Testy wykonuje się raz w życiu, ponieważ zestaw genów jest niezmienny przez całe życie.

Czytaj także: >> Jak dbać o prawidłowe żywienie dziecka? >>

Genodieta badanie: jak wygląda?

Genodieta: badanie nie jest kłopotliwe ani nieprzyjemne – polega na pobraniu nabłonka z wewnętrznej strony policzka przy pomocy specjalnej szczoteczki i wysłaniu go do firmy wykonującej badanie. Badanie wykonuje się w domu. Pobrany materiał jest poddawany ocenie w laboratorium, a dietetycy dostosowują do wyników plan żywieniowy i ewentualne zalecenia dotyczące aktywności fizycznej. Badanie i stosowanie diety zgodnej z kodem genetycznym jest zupełnie bezpieczne i nieobarczone żadnymi skutkami ubocznymi.

Genodieta: czy stosować ją u dziecka?

Niestety, genodieta jest dość kosztowna – testy i ułożenie jadłospisu to koszt około 3500 zł. Warto pamiętać o tym, że samo badanie profilu genetycznego nie naprawi genów i nie sprawi, że dziecko uniknie zachorowania. Najważniejsze jest przestrzeganie zaleceń. Również bez genodiety zdrowe i długie życie jest możliwe – wystarczy trzymać się zdrowej diety, być aktywnym fizycznie, wykonywać regularnie badania profilaktyczne.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza