Niejadek: sposoby na niejadka

2015-10-21 17:46

Rodzice niejadka marzą, by dziecko zjadało to, co mu się podsuwa. Niestety mimo wszelkich starań, dziecko nadal nie chce jeść. Jakie są sposoby na niejadka? Jak go karmić?

niejadek, jedzenie
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Jak karmić niejadka? Cierpliwie serwując mu nowe dania.

Spis treści

  1. Sposoby na niejadka: dziecko zaciska usta i odwraca głowę
  2. Sposoby na niejadka: dziecko nie chce jeść łyżeczką
  3. Sposoby na niejadka: niemowlę zrzuca talerzyk na podłogę
  4. Sposoby na niejadka: dziecko pluje jedzeniem
  5. Jak karmić niejadka: niemowlak nie chce próbować nowych potraw

Zaciśnięte usta, rozdrażnione spojrzenie, zupka na podłodze, a ziemniaki – "be!". Namówić niejadka do jedzenia, gdy dziecko nie chce jeść to niełatwa sprawa. Zdarza się, że nawet najspokojniejsze niemowlęta przysparzają rodzicom zmartwień, odmawiając spróbowania nowych potraw albo odwracając głowę w chwili, gdy łyżeczka z papką właśnie miała trafić do buzi – w efekcie ląduje w uchu i na włoskach. Jakie są więc sposoby na niejadka? Mimo że każde dziecko jest inne, to jednak pewne sytuacje związane z jedzeniem powtarzają się niezależnie od charakteru niemowlaka czy etapu rozszerzania diety. Są na nie sprawdzone metody. Przeczytaj, jak karmić niejadka!

Sposoby na niejadka: dziecko zaciska usta i odwraca głowę

Jak karmić niejadka, kiedy zaciska usta i odwraca głowę? Taka postawa może świadczyć zarówno o tym, że dziecko nie jest głodne, jak i o niechęci do konkretnej potrawy. W pierwszej kolejności warto podać inne danie, a jeśli usta nadal będą zaciśnięte – spróbować nakarmić małego niejadka za jakiś czas, kiedy zgłodnieje.

>> BRAK APETYTU u DZIECKA: jak poradzić sobie z małym NIEJADKIEM

Sposoby na niejadka: dziecko nie chce jeść łyżeczką

Jakie są sposoby na niejadka, który nie chce być karmiony łyżeczką? Na pewno warto zakupić naczynia przeznaczone specjalnie dla dzieci. Często talerzyki i sztućce ozdobione są znanymi postaciami z bajek lub przyjaznymi zwierzątkami, co powinno zachęcić niejadka do jedzenia.

Dobrze wiedzieć

Jeśli dziecko dopiero uczy się jeść łyżeczką, być może sprawia mu to trudność. Niechęć może też wywoływać tworzywo, z jakiego wykonano łyżeczkę lub jej kształt. Dobrze jest więc w pierwszej kolejności wypróbować inną łyżeczkę. Można też na początku pozwolić dziecku zlizywać papkę z paluszka, a gdy przyzwyczai się do jej smaku i konsystencji – podać ją łyżeczką, co pomoże maluchowi zrozumieć, do czego ona służy. Gdy jednak dziecko już zna ten sposób karmienia i nagle odmówi zjedzenia papki, może to świadczyć o tym, że jest bardzo głodne i chce jak najszybciej – i w sposób jak najłatwiejszy – zaspokoić głód. A najłatwiej jest mu nasycić się mlekiem (z piersi lub butelki), więc trzeba mu je podać.

Sposoby na niejadka: niemowlę zrzuca talerzyk na podłogę

Kilkumiesięcznemu dziecku pewnie zdarzy się niechcący zrzucić miseczkę. Problem pojawia się wtedy, gdy robi to regularnie. Takie zachowanie może świadczyć zarówno o tym, że malec nie akceptuje smaku danej potrawy, jak i o tym, że już jest najedzony (nawet gdy zjadł tylko kilka łyżeczek). Jak karmić niejadka, gdy rzuca talerzykiem? Dziecko, które postępuje w ten sposób, trzeba karmić w miejscu, które łatwo sprzątnąć. Podłogę i otoczenie krzesełka do karmienia dobrze jest wyłożyć gazetami albo folią. Porcja dania nie powinna być duża, a sam talerzyk powinien mieć przyssawki (trudniej go wtedy zrzucić). Można też przez pewien czas karmić dziecko, sadzając je sobie na kolanach – tak aby miseczka była poza jego zasięgiem. Niekiedy zrzucanie jedzenia to swoista gra z opiekunem i chęć wzbudzenia zainteresowania. Wtedy najlepiej nie reagować, nawet jeśli w środku gotujesz się z irytacji.

>> Mały niejadek: co zrobić, by dziecko stało się smakoszem

Sposoby na niejadka: dziecko pluje jedzeniem

Może się zdarzyć, że dziecko pluje jedzeniem zarówno na początku rozszerzania diety (gdy dziecko dopiero uczy się połykania), jak i wtedy, gdy dziecku coś nie smakuje. Jak karmić niejadka, który wypluwa jedzenie? W pierwszym przypadku wystarczy poczekać, a problem minie sam. W drugim – nie zmuszamy do jedzenia. Nielubiane danie  odstawiamy na tydzień albo dwa i dopiero po tym czasie próbujemy ponownie podać je dziecku.

Jak karmić niejadka: niemowlak nie chce próbować nowych potraw

Jakie są sposoby na niejadka, który nie chce poznać nowych smaków? To zjawisko jest tak częste, że ma nawet swoją nazwę – neofobia. Dziecko konsekwentnie odmawia jedzenia posiłków, których wcześniej nie próbowało. Jest tylko jeden sposób, by przekonać niemowlaka do nowych potraw – cierpliwe ich podawanie, nawet 15 razy z rzędu (w ciągu następnych dni). Zaufanie do nowej potrawy wzrasta, gdy niemowlę widzi, że jedzą ją również dorośli.

>> Dołącz do dyskusji o niejadkach na forum Mjakmama24.pl >>