Jak zachęcić dziecko do picia wody? 5 sprawdzonych porad

2019-08-14 16:24

Jak zachęcić dziecko do picia wody - najzdrowszego napoju? Prawidłowe nawodnienie jest kluczem do odpowiedniego rozwoju. Już półroczne dziecko powinno pić 4 szklanki wody dziennie. Wraz z rozwojem ilość wypijanej wody powinna się zwiększać, aż do 10 szklanek dziennie. Jak jednak zachęcić dziecko, żeby sięgał po wodę, a nie po soczki? Zobaczcie!

Picie wody
Autor: thinkstockphotos.com Woda to najzdrowszy napój. Jak zachęcić dziecko do picia czystej wody?

Spis treści

  1. Zawsze podawaj dziecku wodę
  2. Zadbaj, żeby woda dla dziecka wyglądała atrakcyjnie
  3. Podawaj dziecku wodę w kolorowych szklankach albo kubkach
  4. Dawaj dobry przykład: pij wodę!
  5. Opowiadaj dziecku o wodzie
  6. Czy woda smakowa jest dobra dla dziecka?

Każde dziecko powinno pić dużo wody. Ciężko jest tego dopilnować w czasach, kiedy reklamy i uginające się półki sklepowe kuszą kolorowymi sokami. Dziecko zawsze wybierze słodki napój zamiast wody, bo ta jest dla niego zwyczajnie nieatrakcyjna. Możesz to jednak zmienić i zachęcić je do picia wody, tylko musisz działać skutecznie i według planu.

Zawsze podawaj dziecku wodę

Jeśli od najmłodszych lat zaszczepisz w dziecku nawyk sięgania po wodę w celu ugaszenia pragnienia, nie będziesz miała powodu do zmartwienia. Bardzo ważne jest, aby za każdym razem, kiedy dziecko chce pić, podawać mu wodę. Z czasem się tego nauczy i picie jej będzie dla niego naturalne.

>> Jaką wodę warto pić?

Zadbaj, żeby woda dla dziecka wyglądała atrakcyjnie

Jeśli będziesz podawała dziecku samą wodę, szybko się nią znudzi i zacznie domagać soczków. Żeby je zachęcić do picia wody, zadbaj, aby napój był atrakcyjny: dodawaj do niego plasterki cytryny, pomarańczę, grejfruta, listki mięty.

Podawaj dziecku wodę w kolorowych szklankach albo kubkach

W szklankach z kolorowego szkła woda wyda się dziecku ciekawsza. Nie będzie już marudziło, że chce soku, jeśli dostanie do rąk zieloną czy różową szklankę. Oczywiście, możesz również podawać dziecku wodę w jego ulubionym kubku - to także powinno je zachęcić do picia wody.

>> Jaka woda butelkowana jest najlepsza dla niemowląt?

Dawaj dobry przykład: pij wodę!

Nie oszukuj się - jeśli sama będziesz piła colę albo słodkie napoje, a od dziecka wymagała, żeby piło wodę, nie osiągniesz sukcesu. Żeby je zachęcić do picia wody, daj mu dobry przykład! Pamiętaj, że dla dziecka jesteś autorytetem.

Opowiadaj dziecku o wodzie

Dzieci są ciekawe świata. Jeśli zaczniesz mu opowiadać, jak powstaje woda, które rzeki są najdłuższe, które rejony świata są ubogie w zasoby wody, będzie chłonęło każde Twoje słowo. Rób to, a z pewnością zachęcisz je do picia wody!

Czy woda smakowa jest dobra dla dziecka?