Jak zachęcić dziecko do picia wody? 5 sprawdzonych porad

2019-08-14 16:24 Katarzyna Stańczyk
Picie wody
Autor: thinkstockphotos.com Woda to najzdrowszy napój. Jak zachęcić dziecko do picia czystej wody?

Jak zachęcić dziecko do picia wody - najzdrowszego napoju? Prawidłowe nawodnienie jest kluczem do odpowiedniego rozwoju. Już półroczne dziecko powinno pić 4 szklanki wody dziennie. Wraz z rozwojem ilość wypijanej wody powinna się zwiększać, aż do 10 szklanek dziennie. Jak jednak zachęcić dziecko, żeby sięgał po wodę, a nie po soczki? Zobaczcie!

Każde dziecko powinno pić dużo wody. Ciężko jest tego dopilnować w czasach, kiedy reklamy i uginające się półki sklepowe kuszą kolorowymi sokami. Dziecko zawsze wybierze słodki napój zamiast wody, bo ta jest dla niego zwyczajnie nieatrakcyjna. Możesz to jednak zmienić i zachęcić je do picia wody, tylko musisz działać skutecznie i według planu.

Zawsze podawaj dziecku wodę

Jeśli od najmłodszych lat zaszczepisz w dziecku nawyk sięgania po wodę w celu ugaszenia pragnienia, nie będziesz miała powodu do zmartwienia. Bardzo ważne jest, aby za każdym razem, kiedy dziecko chce pić, podawać mu wodę. Z czasem się tego nauczy i picie jej będzie dla niego naturalne.

>> Jaką wodę warto pić?

Zadbaj, żeby woda dla dziecka wyglądała atrakcyjnie

Jeśli będziesz podawała dziecku samą wodę, szybko się nią znudzi i zacznie domagać soczków. Żeby je zachęcić do picia wody, zadbaj, aby napój był atrakcyjny: dodawaj do niego plasterki cytryny, pomarańczę, grejfruta, listki mięty.

Podawaj dziecku wodę w kolorowych szklankach albo kubkach

W szklankach z kolorowego szkła woda wyda się dziecku ciekawsza. Nie będzie już marudziło, że chce soku, jeśli dostanie do rąk zieloną czy różową szklankę. Oczywiście, możesz również podawać dziecku wodę w jego ulubionym kubku - to także powinno je zachęcić do picia wody.

>> Jaka woda butelkowana jest najlepsza dla niemowląt?

Dawaj dobry przykład: pij wodę!

Nie oszukuj się - jeśli sama będziesz piła colę albo słodkie napoje, a od dziecka wymagała, żeby piło wodę, nie osiągniesz sukcesu. Żeby je zachęcić do picia wody, daj mu dobry przykład! Pamiętaj, że dla dziecka jesteś autorytetem.

Opowiadaj dziecku o wodzie

Dzieci są ciekawe świata. Jeśli zaczniesz mu opowiadać, jak powstaje woda, które rzeki są najdłuższe, które rejony świata są ubogie w zasoby wody, będzie chłonęło każde Twoje słowo. Rób to, a z pewnością zachęcisz je do picia wody!

Czy woda smakowa jest dobra dla dziecka?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W magazynie Dziecko Zakupy i My: ponad 200 polecanych produktów dla mamy, dziecka i kobiet w ciąży, a także inspiracje i porady dla całej rodziny! Sprawdź, jak zadbać o najbliższych – czytaj już za 3 zł!

Sprawdź
Dziecko zakupy i my
KOMENTARZE