Laktoza w mleku: jakie zagrożenia niesie dla dziecięcych zębów?

2015-10-27 15:51

Laktoza w mleku niszczy zęby dziecka - w ciągu 6 miesięcy jej spożywania w dziecięcych zębach mogą pojawić się aż 2 ubytki. Przeczytaj, dlaczego laktoza w mleku źle działa na zęby i jak zminimalizować straty z tym związane.

higiena jamy ustnej
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Laktoza w mleku sprzyja powstawaniu próchnicy.

Spis treści

  1. Laktoza w mleku: mleko na dobranoc to nie najlepszy pomysł
  2. Laktoza w mleku: jak podawać mleko dziecku?
  3. Laktoza w mleku: sprawdzaj etykiety sklepowych produktów
  4. Laktoza w mleku: gdzie jest najgorzej z próchnicą?
  5. Jak rozpoznać skazę białkową u dziecka? WIDEO

Powstanie ubytków w dziecięcych zębach jest możliwe, nawet jeśli karmimy je zdrowymi produktami. Wbrew pozorom, cukry, które są idealną pożywką dla bakterii próchnicotwórczych, znajdują się nie tylko w fast foodach i cukierkach, ale również w sokach owocowych, batonikach zbożowych czy... w mleku.

>>Przeczytaj również o próchnicy zębów mlecznych: jej przyczynach, objawach i leczeniu>>

Laktoza w mleku: mleko na dobranoc to nie najlepszy pomysł

Ministerstwo Zdrowia alarmuje - już 85 procent 6-latków i aż 95 procent 18-latków ma próchnicę. Wszystko przez niewłaściwe nawyki żywieniowe, które nie mają najlepszego działania na strukturę zębów, dopiero kształtującą się u dzieci. Warto bowiem pamiętać, że zęby mleczne mają cieńsze i bardziej miękkie szkliwo niż zęby osoby dorosłej, więc tym bardziej są one narażone na rozwój próchnicy. Coraz głośniej mówi się o złowrogim działaniu cukru na zęby, dlatego rodzice robią, co w ich mocy, by podawać dzieciom zdrowe jedzenie. Nie zawsze jest ono jednak tak zdrowe, na jakie wygląda. Do rozwoju próchnicy przyczynia się bowiem również laktoza w mleku.

Mleko zawiera podstawowy budulec kości i zębów - wapń, dlatego przyjęło się, że działa dobroczynnie na organizm dziecka. Tak w rzeczywistości jest - im więcej mleka w dzieciństwie, tym mocniejsze kości w dorosłości. Nic więc dziwnego, że mleko stale gości w naszych domach. Rodzice często podają je dzieciom na noc - by szybciej i spokojniej zasnęło. Zapominają jednak o laktozie w mleku, groźnej dla zębów najmłodszych.

- Laktoza to dwucukier, obok maltozy i sacharozy, najbardziej niebezpieczny dla zębów. Laktoza w połączeniu z bakteriami bytującymi w naszej jamie ustnej prowadzi do powstania kwasów, które niszczą i osłabiają szkliwo, przez co jest bardziej podatne na rozwój próchnicy. Z czasem na zębach dziecka pojawiają się białe, a później brązowawe plamy, które są sygnałem alarmowym choroby kwalifikującej się do leczenia – wyjaśnia lek. stom. Dorota Stankowska, współautorka pierwszego w Polsce poradnika stomatologicznego "Bądź bystry u dentysty".

Laktozę znajdziemy w każdym mleku: maminym, krowim i w mleku zastępczym. To ostatnie zawiera również sacharozę i glukozę - węglowodany, które również wspierają rozwój próchnicy. Czy jednak z powodu obecności laktozy w mleku należy zrezygnować z podwania go dziecku?

>>Dowiedz się również, jakie konsekwencje ma brak dbałości o dziecięce zęby>>

Laktoza w mleku: jak podawać mleko dziecku?

Należy pamiętać, że mleko samo w sobie nie jest zagrożeniem dla dziecka i nie ma sensu z niego rezygnować. Wskazana jest jednak zmiana pory jego podawania: najlepiej, by dziecko spożywało je w ciągu dnia, a jeśli podajemy mu mleko w nocy, po wypiciu powinno umyć zęby. Pamiętajmy, że w nocy wytwarzane są mniejsze ilości śliny, neutralizującej szkodliwe działanie bakterii.- W efekcie mikroby zalegają na zębach całą noc. Nawet dziecku, które nie posiada jeszcze zębów, a wypija wieczorem mleko lub połyka rozdrobnione pokarmy, warto przetrzeć dziąsła gazą zamoczoną w przegotowanej wodzie, która zminimalizuje ilość bakterii. Z kolei mycie szczoteczką zaczynamy już od pierwszego zęba – dodaje stomatolog.

Aby więc zachować zdrowe i mocne zęby u dzieci, należy unikać produktów bogatych w cukier i dbać o higienę jamy ustnej najmłodszych - najważniejsza jest, często niedoceniana, profilaktyka.

>>Poznaj również 3 sprawdzone sposoby na zachęcenie dziecka do mycia zębów>>

Laktoza w mleku: sprawdzaj etykiety sklepowych produktów

Nie tylko laktoza w mleku wpływa niekorzystnie na stan dziecięcych zębów. Rodzice zdają sobie sprawę, że kluczowe dla dbałości o zęby dzieci jest unikanie diety bogatej w cukier i niepodawanie najmłodszym potraw z fast foodów. Jednak ograniczenie spożywania cukierków, napojów gazowanych i innych tego typu produktów to nie wszystko. Często również tzw. zdrowe przekąski, które podajemy dzieciom między posiłkami, mogą przynieść złe konsekwencje dla zębów i mieć w sobie więcej cukru, niż mogłoby nam się wydawać. Przykładowo, batony typu crunchy czy musli czasem zawierają nawet dwa razy więcej cukru niż standardowy batonik czekoladowy. Cukier znajduje się w zawartych w nich: karmelu, miodzie, syropie glukozowym, czekoladzie, a nawet suszonych owocach. Podobnie z napojami jogurtowymi - mają wysoki poziom ukrytych cukrów. Podając dzieciom tego typu przekąski, nieświadomie narażamy je na próchnicę.

Co jeszcze, oprócz laktozie w mleku i tzw. zdrowych przekąsek, negatywnie wpływa na stan zębów? Oczywiście napoje gazowane, ale również świeżo wyciskany sok z owoców. Znajduje się w nim bardzo wysoka zawartość kwasu, rozpuszczająca szkliwo, co w konsekwencji prowadzi do osłabienia zębów. Tak samo rzecz się ma z owocami - po ich zjedzeniu należy odczekać co najmniej 15 minut i je wyszczotkować - dzięki temy pH jamy ustnej zdąży wrócić do normy.

>>Dowiedz się wszystkiego o higienie jamy ustnej dziecka>>

Laktoza w mleku: gdzie jest najgorzej z próchnicą?

Problem próchnicy dotyczy wszystkich dzieci: nie tylko tych z mniejszych miejscowości i skromniejszych rodzin, ale również pociech rodziców, którzy, kuszeni promowanym ostatnio zdrowym żywieniem, nieświadomie szkodzą dzieciom. Jak skutecznie, oprócz niepodawania laktozy w mleku na noc, przeciwdziałać próchnicy u najmłodszych?

- Zdecydujmy się na przekąski rzeczywiście zdrowe dla naszych zębów, choćby kanapkę z serem żółtym, który jest bogaty w wapń, zobojętnia kwaśne pH w jamie ustnej i stymuluje wydzielanie śliny. Aby zredukować kontakt zębów z cukrem, do zawierających go napojów dodawajmy słomkę. Unikajmy również mycia zębów zaraz po jedzeniu, gdy szkliwo jest zmiękczone i bardziej narażone na uszkodzenia. Najlepiej szczotkować zęby 15 minut po zjedzeniu śniadania – doradza ekspert.

Jak rozpoznać skazę białkową u dziecka? WIDEO

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza