NADWAGA U DZIECKA: jaka dieta dla dziecka z nadwagą

2013-07-02 23:01

Nadwaga u dziecka to nie przelewki – zwiększa ryzyko otyłości, chorób serca, nowotworów, cukrzycy. Wciąż rośnie liczba dzieci, które ważą zbyt dużo. Co robić, gdy podejrzewasz nadwagę u dziecka? Jaką zastosować dietę dla dziecka z nadwagą?

Otylosc u dzieci otyle dzieci sa bardziej podatne na reklamy
Autor: _photos.com|photos.com Otyłość u dzieci: otyłe dzieci są bardziej podatne na reklamy

Spis treści

  1. Nadwaga u dziecka - przyczyny
  2. Jak groźny dla dzieci jest cukier?
  3. Nadwaga u dziecka – dieta dla dziecka z nadwagą
  4. Zobacz film: Jak skutecznie i bezpiecznie odchudzić dziecko

Nadwaga u dziecka - przyczyny

Siedzenie przed komputerem lub telewizorem, brak zajęć sportowych, wożenie dziecka wszędzie samochodem to czynniki sprzyjające nadwadze i otyłości u dziecka. Niech dziecko wybierze rodzaj aktywności ruchowej, którą będzie chciało uprawiać. Jeśli musisz wozić dziecko samochodem, często chodźcie na długie spacery. Pamiętaj, dziecko uczy się głównie przez naśladowanie rodziców – jeśli sami się nie ruszacie, a wolny czas spędzacie na kanapie, pociecha nie będzie widzieć nic atrakcyjnego w bieganiu czy jeżdżeniu na rowerze. A najzdrowszym sposobem na nadwagę u dziecka jest zachęcenie go do ruchu.

Chcesz wiedzieć, czy Twoje dziecko ma prawidłową wagę? Sprawdź siatki centylowe >>

Jak groźny dla dzieci jest cukier?

Sprawdź, jak groźny dla dzieci jest cukier

Nadwaga u dziecka – dieta dla dziecka z nadwagą

Sprawdź, czy dziecko nie spożywa zbyt dużo kalorii w stosunku do swojego wieku. Krytycznie przyjrzyj się nawykom żywieniowym w swojej rodzinie – jeśli dziecko jada za dużo i zbyt kalorycznie, zwykle oznacza to, że takie zwyczaje wyniosło z domu. Aby zmiany w diecie dziecka były trwałe, trzeba zmienić jadłospis całej rodziny. Pamiętaj – dziecko nie zje niczego, czego ty nie kupisz.

W domu dziecka z nadwagą nie powinno być czipsów, słonych przekąsek, słodyczy, soków i napojów gazowanych. Z diety trzeba wykreślić białe pieczywo, tłuste mięsa i wędliny, sery żółte i topione, fast foody, słodkie jogurty i desery mleczne, mleko smakowe, słodzone płatki śniadaniowe. Zamiast dawać dziecku pieniądze na przekąski, sama zapakuj mu drugie śniadanie: owoce, kanapki z pełnoziarnistego pieczywa z chudym mięsem, twarogiem czy warzywami, orzechy, suszone owoce. Do picia dawaj dziecku wodę, mleko lub świeżo wyciskane soki. Pamiętaj jednak, że dziecko intensywnie się rozwija i ma zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Nie wprowadzaj żadnych diet odchudzających bez porozumienia z lekarzem. Nie traktuj jedzenia jako nagrody czy sposobu na pocieszenie. Unikaj ciągłego ważenia dziecka, przepytywania, co zjadło, zmuszania do jedzenia produktów, których nie lubi.

Zobacz też: Otyłość i nadwaga u dzieci: jak odchudzić grube dziecko? >>

Zobacz film: Jak skutecznie i bezpiecznie odchudzić dziecko

www.dlarodzinki.pl
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza