Rosół idealny – jak ugotować domowy rosół jak u babci? Przepis na rosół

2014-10-21 17:28

Rosół z kury to podstawowe i najbardziej popularne danie w wielu polskich domach. Prawdziwy rosół domowy, jak twierdziły nasze babki, to klarowny rosół, ten w którym pływają oka. Kiedyś tak właśnie rosół był gotowany. Dziś trochę się to zmieniło i rosół stał się nieco lżejszym daniem. Nie oznacza to jednak, że mniej smacznym. Na pewno doskonale rozgrzewa w zimne dni. Poznaj nasz przepis na rosół i zobacz jak przygotować rosół idealny.

rosol
Autor: _photos.com

Spis treści

  1. Klarowny rosół - jak pozbyć się zbędnego tłuszczu?
  2. Przepis na rosół - składniki
  3. Domowy rosół - ile gotować rosół?
  4. Zupa na rosole

Rosół domowy – wywar z mięsa i warzyw – to jedno z tych dań, które warto umieć ugotować samemu, zwłaszcza jeśli masz dziecko. Domowy rosół jest nie tylko smaczniejszy, ale i znacznie zdrowszy niż tzw. rosół z kostki: nie zawiera konserwantów, sztucznych barwników, nadmiaru soli. Rosół jest podstawą większości zup, na jego bazie można przyrządzać sosy, gotować w nim ryż i kasze, pulpety, dodawać go do zupek i jarzynowych papek dla starszego niemowlęcia. Nasze matki uważały, że rosół domowy jest idealnym daniem dla chorych i rekonwalescentów, pożywnym i jednocześnie lekkostrawnym.Tak jest w istocie – pod warunkiem, że jest to rosół ugotowany na chudym mięsie.

  • Na początku nie dodawaj zbyt dużo soli – podczas gotowania część wody wyparuje i zupa może się okazać za słona, lepiej więc dosolić ją na końcu.
  • Domowy rosół można zamrażać – warto ugotować większą jego ilość i część wywaru zamrozić w kilku np. półlitrowych porcjach. Dzięki temu oszczędzisz czas.
  • Jakie przyprawy do rosołu? Smak zupy będzie bardziej wyrazisty, jeśli dodasz liść laurowy i ziele angielskie. Możesz też dodać cebulę z wbitymi goździkami – tak korzennie przyprawiony rosół dobry jest na zimę.

Przeczytaj także: Przepisy bezglutenowe dla dzieci: 10 pomysłów na dania główne i słodkości

Klarowny rosół - jak pozbyć się zbędnego tłuszczu?

Najprostszy sposób to przykryć powierzchnię gorącego wywaru papierowym ręcznikiem i po sekundzie go usunąć – papier wchłonie pływający z wierzchu tłuszcz (w razie potrzeby operację powtórz). Jeśli masz więcej czasu, rosół ostudź i wstaw do lodówki – tłuszcz skrzepnie na powierzchni płynu i łatwo usuniesz go łyżką cedzakową.

Przepis na rosół - składniki

Rosół z kurczaka najlepiej gotować na chudym mięsie (możesz też ugotować rosół z indyka lub połączyć oba rodzaje mięsa). Wybierając mięso na rosół najlepiej postawić na mięso drobiowe, pozbawione skórki (w niej jest najwięcej tłuszczu i cholesterolu): skrzydełkach drobiowych, skrzydle z indyka, piersi kurczaka lub indyka. Charakterystyczny aromat nadają mu warzywa. Podstawowy zestaw to tzw. włoszczyzna: 1–2 marchewki, 1–2 pietruszki, kawałek selera korzeniowego lub naciowego, kawałek pora, kilka gałązek natki pietruszki (niektórzy dodają też ćwiartkę kapusty włoskiej, ale to nie jest konieczne). Do większej porcji zupy trzeba włożyć więcej warzyw, by rosół był esencjonalny.

Przeczytaj także: Sól, cukier i przyprawy w diecie dziecka. Czy można solić i słodzić potrawy dla niemowląt?

Domowy rosół - ile gotować rosół?

Ugotowanie dobrego rosołu nie jest wcale trudne. Mięso zalej zimną wodą, lekko posól i podgrzewaj. Tuż przed zagotowaniem trzeba szumówką lub dużą łyżką zdjąć ścinające się białko, które zbiera się na powierzchni wody (tzw. szumowiny). To ważne, bo jeśli woda zagotuje się z szumowinami, to klarowny rosół nam nie wyjdzie. Po zagotowaniu dodaj do garnka obraną i opłukaną włoszczyznę i znów zagotuj wodę. Potem zmniejsz gaz, tak aby woda leciutko się gotowała, przykryj garnek. Ile gotować rosół? Przynajmniej 45–60 minut. Gdy rosół jest gotowy, wyjmij warzywa z wyjątkiem marchewki, a mięso pokrój na kawałki – możesz je podać w rosole lub zrobić z niego pulpeciki dla dziecka albo farsz na pierogi. Rosół podawaj z makaronem, posyp natką.

Zupa na rosole

Na rosole możesz szybko ugotować pyszne zupy, np.:

  • pomidorową: do 1 l rosołu dodaj 1/2 l zagęszczonego soku pomidorowego, zagotuj, przypraw solą i szczyptą cukru, ewentualnie dopraw 2–3 łyżkami śmietany do zup
  • ogórkową: 3–4 kiszone ogórki zetrzyj na tarce, gotuj w rosole ok. 10 minut, dodaj łyżeczkę świeżego koperku i ewentualnie śmietanę
  • warzywną: do gotującego się rosołu dodaj 1–2 szklanki pokrojonych warzyw: marchewki, pietruszki, selera, fasolki szparagowej, różyczek kalafiora, groszku zielonego; gotuj ok. 20 minut. Możesz też użyć mrożonej mieszanki warzywnej na dowolną zupę
  • krem warzywny: do 1 i 1/2 l gotującego się rosołu dodaj 1/2 kg mrożonego groszku, brokułów lub marchewki, gotuj do miękkości (20–25 minut), zmiksuj na krem, dopraw solą, pieprzem i śmietaną.

Przeczytaj też: Żona Macieja Stuhra o żywieniu dzieci: frustracje i sukcesy mam >

Rosół domowy: tradycyjny przepis na lekarstwo na wszystkie smutki

miesięcznik "M jak mama"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza