To ulubione danie dzieci. Ale jego skład przyprawia o ciarki

2023-06-22 12:10

Są idealnym dodatkiem do kanapek, dlatego często serwujemy je dzieciom. Dietetycy radzą jednak, aby wcześniej przeczytać skład serków kanapkowych i topionych. Wtedy od razu zrezygnujemy z ich kupowania, a tym bardziej z podawania dzieciom. Ich receptura - delikatnie mówiąc - nie należy do najzdrowszych.

kobieta z córką przy śniadaniu, smaruje kanapkę serem
Autor: Getty images Nie podawaj ich dzieciom. Są niezdrowe i bardzo kaloryczne

Zalet białego sera nie trzeba przypominać. To doskonałe źródło wapnia i białka, a to składniki niezbędna do prawidłowego rozwoju każdego młodego organizmu. Dlatego chętnie dajemy dzieciom biały ser, także ten w postaci miękkich serków kanapkowych, które dzieciom smakują lepiej niż zwykły biały ser twarogowy. Jeszcze większym powodzeniem cieszą się sery topione, które w wielu wersjach smakowych, są lubianym dodatkiem do śniadania.

I tu zaczyna się problem, bo zdaniem dietetyków, sery kanapkowe i topione nie są najlepszym wyborem dla małego dziecka, ze względu na swój skład. Oprócz wspomnianego wapnia czy białka, zawierają mnóstwo szkodliwych substancji i bardzo, bardzo dużo kalorii.

Za dużo tłuszczu i kalorii

Sery kanapkowe czy topione są serami i mają skład odpowiadający przeciętnej recepturze sera, ale końcowa jego wersja (dzięki której ma posmak ziół lub pomidorów, czy dzięki której jest miękki i łatwy do rozsmarowania) pozostawia wiele do życzenia. Sery kanapkowe czy topione są tak produkowane, aby smakowały i były wygodne do podania - rzesze ludzi opracowują ich smak, konsystencję, a nawet opakowanie, które będzie lepiej się sprzedawać.  Nic dziwnego, ze to popularne produkty śniadaniowe, szczególnie lubiane przez dzieci. Ale to właśnie one powinny unikać ich jak ognia, bo oprócz wapnia i białka, sery te zawierają sporo niezdrowych substancji.

Największą wadą serków kanapkowych i topionych jest tłuszcz. W 100 g sera topionego jest od 250 do 300 kcal. To wprawdzie mniej niż w maśle (a to właśnie ono jest często zastępowane w kanapkach przez serek), ale po pierwsze: masło jest zdrowe, bo zawiera witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A i D) oraz krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, zdrowe dla układu pokarmowego, tymczasem tłuszcze zawarte w serach to głównie nasycone kwasy tłuszczowe, które powodują wzrost poziomu "złego" cholesterolu we krwi i zwiększają ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

W recepturze wielu serków znajdziemy również oleje roślinne, które są wprawdzie zdrowe w naturalnej postaci, ale w serze występują w wersji rafinowanej, uwodornionej i utlenionej, co czyni je toksycznymi. Producenci dodają utwardzone tłuszcze roślinne, aby rozdrobnić ser i uzyskać miękką konsystencję.

Czytam dalej: Tak trujesz swoje dziecko. Ulubione śniadanie maluchów może powodować raka jelit - dowodzą badania

Przez ten błąd owsianka traci swoje cenne właściwości. Tego unikaj

Więcej chemii niż witamin

Kolejnym problematycznym składnikiem serków kanapkowych są wzmacniacze smaku i konserwanty oraz emulgatory, które zamieniają produkt w emulsji oraz zapewniają jej trwałość - to (fosforan sodu, potasu, sorbinian potasu, mączka chleba świętojańskiego), zagęszczacze (skrobia modyfikowana). Te substancje nie są zalecane do spożywania w dużych ilościach zwłaszcza przez dzieci. 

Na końcu warto wymienić sól i cukier, znajdujący się w większości tego rodzaju produktów. Sód jest niezbędny do życia, ale znajduje się w tak wielu produktach żywnościowych i w takich ilościach, że jego dzienne spożycie przekracza wszystkie normy. Podobnie jest z cukrem, który jest pustą kalorią, powoduje otyłości choroby cywilizacyjne, dlatego lepiej go unikać.

Czym jest modelowy talerz żywieniowy dla dzieci w wieku 1-3 lata?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza