KONSERWANTY w JEDZENIU wywołują ROZDRAŻNIENIE u dzieci

2014-06-20 14:27

Badania są jednoznaczne - spożywanie produktów bogatych w konserwanty powoduje u dzieci rozdrażnienie, zniechęcenie i problemy z zasypianiem. Gdzie szukać informacji, czy produkt zawiera konserwanty i jak się ich pozbyć z organizmu? Konserwanty w jedzeniu dla dzieci: sprawdź czego unikać.

Rozdrażnione dziecko
Autor: thinkstockphotos.com Badania są jednoznaczne - spożywanie produktów bogatych w konserwanty powoduje u dzieci rozdrażnienie, zniechęcenie i problemy z zasypianiem.

Spis treści

  1. W jakich produktach znajdują się konserwanty?
  2. Jak rozpoznać konserwanty?
  3. Jak pozbyć się konserwantów?

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Millward Brown wynika, że często spożywanie produktów bogatych w konserwanty powoduje zmęczenie u dzieci i negatywnie odbija się ich zdrowiu. Konserwanty w jedzeniu dla dzieci, mogą wywoływać rozdrażnienie maluchów. – Dziecko jest pobudliwe, drażliwe, nie potrafi sobie znaleźć zajęcia, nie może zasnąć, mimo że widzimy, że jest zmęczone. Nie wie, czego potrzebuje, ma zły humor, jest bardzo impulsywne. Takie zachowanie oznacza, że działają w jego organizmie niekorzystne substancje, konserwanty, które powodują zaburzenia – mówi "Newserii" dr Justyna Korzeniewska psycholog z Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”.

W jakich produktach znajdują się konserwanty?

Jeśli twoje dziecko jest zmęczone, a często sięga po niezdrowe przekąski, prawdopodobnie je za dużo konserwantów. Bogate w konserwanty są bowiem wszystkie te rzeczy, które dzieci uwielbiają najbardziej: słodkie napoje, cola, chipsy, paluszki i inne przekąski.

Czytaj także: Jak reagować na AGRESJĘ w SZKOLE? [KLIKNIJ!]

Nie da się przez całą dobę kontrolować dziecka, zwłaszcza takiego, które chodzi do szkoły. Konserwanty w jedzeniu dla dzieci są dziś obecne w wielu produktach i całkowite wyeliminowanie ich z diety jest zwyczajnie niemożliwe. Można jednak ograniczyć ich odkładanie się w organizmie.

Jak rozpoznać konserwanty?

To całkiem proste - czytając etykiety produktów, sprawdź jakie zawiera konserwanty. Niekorzystne substancje (konserwanty) oznaczone są literkami E, np. E210, E220, E251. Jeśli zobaczycie takie oznaczenia na produktach, odłóżcie je z powrotem na półkę. Spożycie produktów zawierających konserwanty nie przyniesie nic dobrego - dziecko będzie zmęczone i rozdrażnione, a wy będziecie mieli poczucie, że karmicie je chemią.

Jak pozbyć się konserwantów?

Konserwanty najlepiej jest z organizmu zwyczajnie wypłukać. Zmęczone dziecko warto więc systematycznie nawadniać, aby pozbyć się z organizmu niekorzystnych substancji. Najlepiej to robić, pojąc je wodą, ale rzadko które dziecko chce po nią sięgać - chyba że rodzice przyzwyczaili je do tego od małego. Pijąc dużo płynów, wydalamy szkodliwe substancje (konserwanty) razem z moczem i już po 12 godzinach może nie być po nich śladu.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza