Niezdrowe przekąski dla dziecka. Jedzenie dla dzieci, na które musisz uważać

2013-05-22 17:07

Niezdrowe i przesłodzone przekąski dla dzieci do prosta droga do nadwagi i otyłości. Lekarze i dietetycy biją na alarm! Jedzenie dla dzieci musi być zdrowe. Cukier jest ukryty także w jedzeniu dla dzieci. Dowiedz się, gdzie jest ukryty cukier w jedzeniu dla dzieci. 

Spis treści

  1. Popularne przekąski dla dzieci: ukryty cukier w jedzeniu dla dzieci
  2.  Jak groźny dla dzieci jest cukier?

Cukier – zarówno biały, klonowy, trzcinowy, czy pochodzący z melasy –  nie dostarcza organizmowi żadnych cennych składników odżywczych, poza oczywiście pustymi kaloriami. Jego nadmiar w codziennej diecie i w jedzeniu dla dzieci może prowadzić do rozwoju otyłości, cukrzycy, próchnicy i wielu innych poważnych chorób. A ponieważ – jak podają eksperci – cukier ukryty jest niemal we wszystkich produktach żywnościowych, dlatego rodzice powinni zwracać szczególną uwagę, na to, co podają do jedzenia dzieciom. Warto czytać etykiety, na których producenci umieszczają skład produktów i ilości poszczególnych składników.

Zobacz też: Jak rozpoznać cukrzycę u dziecka? Te objawy powinny cię zaniepokoić >>

Popularne przekąski dla dzieci: ukryty cukier w jedzeniu dla dzieci

  • Pieczywo – Najwięcej cukru zawiera pieczywo pszenne. W niektórych rodzajach może to być nawet 60 proc. Ale warto uważać, bo cukier znajdziemy też w uważanym za zdrowsze, pieczywie żytnim (od 4 do 58 proc.).
  • Jogurt – ukryty cukier w dużych ilościach znajdziemy w jogurtach smakowych – owocowych, z dodatkami w postaci płatków czy wiórków czekoladowych i napojach jogurtowych. Np. napój jogurtowy zawiera 7,3 proc. cukru.
  • Płatki śniadaniowe – reklamowane jako najlepszy, często wzbogacony o dodatkowe składniki mineralne, posiłek dla dziecka, mogą zawierać nawet 30 proc. cukru. Szczególnie dużo mają go wszelkie czekoladowe i miodowe kuleczki i poduszeczki ze słodkim nadzieniem. Np. musli owocowe zawiera ok. 13,9 proc. cukru, a czekoladowe już 28,8 proc.
  • Dżemy, konfitury – przyzwyczajeni do słodkich smaków nawet nie zauważamy, że często wyroby gotowe są przesłodzone. Np. konfitura malinowa zawiera ok. 60,4 proc. cukru, ze śliwek ok. 59,6, dżem zwykły to ok. 58,9. Dla porównania dżem niskosłodzony ma go zaledwie 34,6 proc.
  • Słodycze – to oczywiste , że słodycze muszą być słodkie, ale nasze dzieci jedzą ich zdecydowanie zbyt dużo. Dla przykładu gorzka czekolada to 38,3 proc. cukru, ale mleczna to już 56 proc, a popularna Nutella – 57,9 proc. Bardzo dużo cukru zawierają także niezwykle lubiane przez dzieci kolorowe żelki – np. żelatynowe misie mają 77 proc. cukru.

Warto pamiętać, że dzieci podpatrują dorosłych i od nich uczą się nawyków żywieniowych – dlatego jeśli rodzice jedzą zbyt słodkie potrawy, pozwalają sobie i dziecku na przesłodzone przekąski, a zamiast zdrowych produktów wybierają te przetworzone, rafinowane, pozbawione jakichkolwiek składników odżywaczych, wówczas dziecko przyzwyczaja się do takich właśnie smaków i nie będzie chciało jeść zdrowych (ale niestety mało słodkich) produktów.

Zobacz też: Otyłość u dzieci: jak odchudzić grube dziecko? >>

 Jak groźny dla dzieci jest cukier?

Sprawdź, jak groźny dla dzieci jest cukier
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza