Zielona soczewica: dlaczego warto ją mieć w swojej kuchni?

2015-05-13 13:22

Ludzkość zna zieloną soczewicę już od 10 tysięcy lat. Najpierw roślinę uprawiano na Bliskim Wschodzie, później jej właściwości docenili również mieszkańcy Azji i Europy. Dziś chętnie spożywa się ją na całym świecie. Co takiego ma w sobie zielona soczewica, że tak chętnie ją wybieramy?

zielona soczewica
Autor: Thinkstock|thinkstockphotos.com Ludzkość uprawia zieloną soczewicę już od starożytności.

Spis treści

  1. Zielona soczewica: źródło zdrowia
  2. Zielona soczewica i inne odmiany rośliny
  3. Zielona soczewica: orkiszowe pierogi z zieloną soczewicą i kaszą gryczaną

Zielona soczewica ma bardzo długą historię. Starożytni Egipcjanie wkładali jej ziarna do grobowców - według nich roślina miała moc, która mogłaby wykarmić nawet umarłych. Choć w Biblii informacji kulinarnych za wiele znaleźć nie można, soczewica znalazła swoje miejsce na jej kartach. Uboga ludność, która nie mogła sobie pozwolić na kupowanie i żmudne przygotowywanie wieloskładnikowych potraw, w zielonej soczewicy znalazła odpowiednie pożywienie. Współcześnie potrawy z tej rośliny przygotowują Niemcy z okazji nowego roku, by zapewnić sobie dobrobyt na kolejne 12 miesięcy. Co takiego ma w sobie zielona soczewica, że ludzkość od wieków ze smakiem ją zajada?

>>Przeczytaj również, dlaczego warto jeść 5 porcji owoców i warzyw dziennie!>>

Zielona soczewica: źródło zdrowia

Zielona soczewica to idealny składnik dań przygotowywanych dla diabetyków i osób dbających o linię. Zawarty w niej błonnik pokarmowy redukuje poziom tłuszczów i poziom glukozy. Co więcej, roślina posiada bardzo niski poziom glikemiczny. To jednak nie wszystko, zielona soczewica to niemałe źródło zdrowia. Zawiera magnes, fosfor, cynk, żelazo oraz kwas foliowy. Dzięki temu wspomaga pracę układu nerwowego, wzmaga również produkcję czerwonych krwinek. Ilość białka, jaka znajduje się w soczewicy przewyższa tę, która jest zawarta w mleku i niektórych produktach mlecznych. Zielona soczewica stanowi więc świetną alternatywę dla białka zwierzęcego i stanowi łakomy kąsek dla wegetarian.

Poniżej przedstawiamy infografikę przygotowaną przez markę Halina, wyjaśniającą, dlaczego zielona soczewica jest źródłem zdrowia.

Zielona soczewica i inne odmiany rośliny

Warto dodać, że oprócz zielonej soczewicy w polskich sklepach możemy zakupić również soczewicę czerwoną i brązową. Najszybciej, bo zaledwie w 5 minut, gotuje się czerwona soczewica, najdłużej - około 20 minut - właśnie zielona. Niewątpliwą zaletą tej ostatniej jest fakt, że nie rozgotowuje się tak łatwo jak inne odmiany tej rośliny. Soczewicy nie trzeba namaczać przed gotowaniem, zielona wyróżnia się bardzo delikatnym smakiem i świetnie sprawdzi się jako farsz do pierogów lub krokietów czy baza pasty kanapkowej. Najpopularniejsza jest w Polsce czerwona soczewica. Jako że łatwo się rozgotowuje, często na jej bazie sporządzamy zupy. Natomiast soczewicę brązową chętnie spożywają przede wszystkim wegetarianie. Tworzą z niej wegetariańskie pieczywo i pasztety. 

Zielona soczewica: orkiszowe pierogi z zieloną soczewicą i kaszą gryczaną

Jeśli jeszcze nie przygotowywałaś żadnych potraw z zielonej soczewicy lub chcesz bardziej urozmaicić swoje menu, zapraszamy do wypróbowania poniższego i bardzo zdrowego przepisu na orkiszowe pierogi z zieloną soczewicą i kaszą gryczaną.

Składniki:

  • 2 szklanki pełnoziarnistej mąki orkiszowej BIO
  • 1 szklanka bardzo ciepłej wody
  • 1 łyżeczka zmielonej soli morskiej
  • 1 szklanka zielonej soczewicy
  • 1/2 szklanki ugotowanej kaszy gryczanej niepalonej
  • 1 cebula
  • 3 łyżki oleju rzepakowego
  • sól i pieprz do smaku

Sposób przygotowania:

  • farsz

Cebulę pokrój w kostkę i zeszklij na 2 łyżkach oleju. Soczewicę wypłucz, zalej dwiema szklankami wody i gotuj na małym ogniu przez 30-40 minut. Soczewica powinna w tym czasie zmięknąć i wchłonąć całą wodę z garnka. Ostudzoną soczewicę przełóż do dużej miski, dodaj do niej ugotowaną kaszę gryczaną i cebulę. Wszystko dopraw solą i pieprzem do smaku i wymieszaj.

>>Przeczytaj również, jakie zdrowe desery idealnie wkomponują się w dietę dziecka>>

  • ciasto

Do dużej miski wsyp mąkę i sól. Następnie cienkim strumieniem wlewaj wodę, zagniatając jednocześnie elastyczne, miękkie ciasto. Jeśli masz wrażenie, że ciasto jest za rzadkie dodaj nieco więcej mąki, jeśli zbyt gęste, dodaj odrobinę wody. Zagniataj ciasto przez kilka minut a następnie przełóż je na oprószoną mąką stolnicę i rozwałkuj je na grubość 2 mm. Szklanką zanurzoną w mące wykrawaj koła, w których umieszczaj po czubatej łyżeczce farszu i zwijaj w półksiężyc. Brzegi pierogów dociskaj widelcem zanurzonym wcześniej w mące. Tak przygotowane pierogi wrzuć do gotującej się, osolonej wody z dodatkiem oliwy. Od razu po ich wrzuceniu zamieszaj zawartość garnka, żeby pierogi nie przywarły do dna. Gotuj je jeszcze przez chwilę od wypłynięcia na powierzchnię i odcedź. Podawaj polane roztopionym masłem.

Smacznego! 

soczewica
Autor: materiał archiwalny
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza