Będą dodatkowe pieniądze dla nauczycieli za udział w wycieczkach? Resort podjął ważną decyzję

2024-07-10 11:16

W ostatnim czasie mocno poruszany był temat wynagrodzeń nauczycieli, udających się na wycieczki szkolne z uczniami. Czy wreszcie nastąpił długo oczekiwany przełom?Resort edukacji zabrał głos w tej sprawie, ale nauczyciele nie będą do końca zadowoleni ze stanowiska ministerstwa. Szczegóły znajdziecie w naszym artykule.

Dodatkowe pieniądze dla nauczycieli
Autor: Pixabay Dodatkowe pieniądze dla nauczycieli

Nauczyciele dostaną dodatkowe pieniądze za udział w wycieczkach? Znamy stanowisko resortu

W ostatnich tygodniach często poruszany był temat wynagrodzeń dla nauczycieli za udział w wycieczkach szkolnych. Do resortu nauki została skierowana nawet specjalną interpelacja poselska. Resort edukacji ustosunkował się do niej, zauważając potrzebę zmian. I to tyle z pozytywów. Minister Nowacka nie przewiduje dodatkowych pieniędzy dla pedagagów i uważa, że uczestnictwo nauczycieli w wycieczkach jest częścią ich codziennych obowiązków służbowych.

Po wprowadzeniu programu "Podróże z klasą" wydawało się, że nauczyciele będą mogli liczyć na dodatkowe wynagrodzenie za wyjazdy z uczniami. Na mocy programu pedagodzy muszą bowiem pełnić dyżur praktycznie przez cały czas trwania wycieczek. Mimo tego resort nie ma miejsca w budżecie na dodatkowe wynagrodzenie dla nauczycieli. Minister Nowacka uważa, że udział pedagogów w wycieczkach jest częścią ich obowiązków.

"Brak jest podstaw do wypłaty dodatkowego wynagrodzenia za realizację innych zajęć i czynności wynikających z zadań statutowych szkoły, w tym wycieczek. Nauczyciel uczestniczący w wycieczce otrzymuje wynagrodzenie zasadnicze w takiej samej wysokości, jak gdyby prowadził zajęcia w danym dniu na terenie szkoły. Ponadto, w opinii Ministerstwa, nauczyciel powinien zachować prawo do wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe przydzielone mu w arkuszu organizacji szkoły, w czasie których sprawował opiekę nad uczniami na wycieczce szkolnej" - podkreśliła szefowa resortu.

Nauczyciele narzekają na łamanie praw pracowniczych. Ministerstwo rozkłada ręce

Nie trzeba chyba dodawać, że wypowiedź Barbary Nowackiej nie spotkała się z aprobatą ze strony nauczycieli. Pedagodzy od dawna uważają, że brak dodatkowego wynagrodzenia za wycieczki szkolne jest łamaniem ich praw pracowniczych. W najbliższym czasie nie wydaje się jednak, aby resort zmienił swoją decyzję w tym temacie. A wy, co uważacie na ten temat? Jesteście zdania, że nauczyciele powinni dostawać dodatkowe pieniądze za uczestnictwo w wycieczkach szkolnych? Dajcie znać w komentarzach!

Które świadczenia przysługują po urodzeniu dziecka?

Jakie imiona noszą dzieci znanych mam?

Pytanie 1 z 21
Jakie imię nosi młodsza siostrzyczka Liama, syna Mariny i Wojciecha Szczęsnych?
Nowy plac zabaw przy ul. Grottgera w Krakowie