Dzieci, które dużo rysują, szybciej uczą się pisania

2022-02-17 11:53

Psycholodzy twierdzą, że duża ilość zajęć kreatywnych w przedszkolu przyspiesza rozwój dziecka. Maluchy, które chętnie i dużo rysują oraz kolorują, szybciej uczą się pisania. Warto więc zachęcać malca do aktywności artystycznej.

Ulga na dziecko to możliwość zmniejszenia podatku dochodowego o nawet kilka tysięcy złotych
Autor: Getty images Ulga na dziecko to możliwość zmniejszenia podatku dochodowego o nawet kilka tysięcy złotych

Spis treści

  1. Rysowanie uczy pisania
  2. Jak rysowanie wspiera lateralizację?

Rysowanie to ważny etap w rozwoju dziecka. Najchętniej rysują małe dzieci, od 3. do 7. roku życia. I warto ten czas odpowiednio wykorzystać, ponieważ psycholodzy twierdzą, że dzieci, które dużo rysują, szybciej uczą się pisania.

Rysowanie uczy pisania

Rysowanie wpływa na rozwój psychomotoryczny i uczy prawidłowego trzymania długopisu. Rozwija również wyobraźnię, uczy postrzegania świata, kreślenia form i kształtów. Talent do rysowania objawia się już we wczesnych latach, dlatego warto od początku bacznie przypatrywać się postępom dziecka.

Dlaczego rysowanie może zaowocować w przyszłości na nauce pisania? Ponieważ rozwija umiejętności motoryczne dziecka. Zdolności motoryczne obejmują ruchy rąk, nadgarstków i palców. To ich elastyczność i precyzja decyduje o tym, jak posługujesz się narzędziem: kredką, długopisem, pędzlem.

Rozwój motoryki małej jest najintensywniejszy w młodym wieku, czyli waśnie wtedym gdy dzieci najczęściej rysują. I to właśnie rysowanie jest najlepszym treningiem na poprawę zdolności motorycznych dziecka. 

Czytaj równieżNauka alfabetu i literek: kiedy i jak nauczyć dziecko?

Szlaczki literopodobne - szlaczki dla dzieci do druku

Jak rysowanie wspiera lateralizację?

Kolorowanie lub rysowanie wymaga dobrego trzymania ołówka. Pozawala również na wykształcenie lateralizacji, czyli wyboru dominującej ręki. A to bardzo ważny czynnik w dalszej nauki dziecka. Słabo rozwinięta lateralizacja będzie wywoływała trudności w nauce pisania.

Częste rysowanie, malowanie czy kolorowanie, pomaga dziecku odnaleźć dominującą rękę i nauczyć się prawidłowego chwytu ołówka.

M jak mama - Nauka literek nie jest trudna!
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza