W tej szkole uczniowie będą uczyć się wiązać sznurowadła. "Nie znają podstawowych czynności"

2023-11-29 9:27

W przedszkolu i szkole podstawowej w Pleszewie uczniowie będą miały nowy przedmiot. Na zajęciach praktycznych dzieci będą uczyły się podstawowych czynności, takich jak wiązanie sznurowadeł czy przyszywanie guzików.

Wiązanie sznurowadeł w szkole
Autor: Getty Images Uczniowie w Pleszewie będą uczyć się wiązać sznurowadła

W szkołach podstawowych w Pleszewie w Wielkopolsce uczniowie będą mieli dodatkowe zajęcia praktyczne. W czasie lekcji nauczą się m.in. wiązać sznurowadła, ale i szyć czy obsługiwać podstawowe narzędzia. Starsze dzieci będą pracować z wkrętarką, szlifierką czy obsługiwać maszynę do szycia.

Szkoła zawiesza lekcje z powodu braku kadry

Uczniowie nie potrafią wiązać sznurówek

Dlaczego placówka zdecydowała się wprowadzić dodatkowe zajęcia? Okazuje się, że młodzi uczniowie nie znają podstawowych czynności, które jeszcze do niedawna dla nikogo nie stanowiły trudności. Dziś dzieci rozwija się cyfrowo, wozi na zajęcia dodatkowe, uczy języków, ale nie pokazuje, jak przyszywać guziki, łatać dziury w ubraniach czy wiązać sznurowadła.

"Przysłowiowe sznurowadła są zamieniane na rzepy bądź na zatrzaski. (...) Często nauczyciele podczas zajęć świetlicowych bądź innych wykonują takie czynności, które kiedyś były naturalnymi w domu, czyli uczą podstawowych umiejętności. Sznurówka, guzik, obsługa podstawowego sprzętu, którego często już w domu nie ma, stała się nie tyle obowiązkiem, co inicjatywą szkoły" - powiedziała zastępca burmistrza Pleszewa Izabela Świątek.

Nowe sale do zajęć praktycznych

Nowe sale do zajęć praktycznych pojawią się w szkołach podstawowych w całej gminie. Na razie powstały w trzech placówkach miejskich: SP nr 1 w Pleszewie, Pleszewskiej Dwójce, Szkole Podstawowej nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich w Pleszewie. Pracownie mają jednak pojawić się również w szkołach wiejskich. 

"To specjalnie przystosowane sale do wykonywania robót manualnych, prostego majsterkowania, szycia, konstruowania i operowania profesjonalnymi narzędziami m.in. szlifierką, wkrętarką, czy maszyną do szycia" - czytamy na Facebooku Arkadiusza Ptaka, Burmistrza Miasta i Gminy Pleszew.

Uczniowie będą uczyć się korzystać z narzędzi i wykonywać proste konstrukcje.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza