Kiedy będzie plan lekcji i kto go układa?

2023-08-24 10:37

Kiedy będzie dostępny plan lekcji dla uczniów, by można było zapisać dziecko na dodatkowe zajęcia i zaplanować harmonogram tygodnia? Podpowiadamy, kiedy będzie plan lekcji i kto go układa.

Plan lekcji układa dyrektor szkoły
Autor: Getty Images Plan lekcji w szkole zazwyczaj uczniowie poznają w dniu rozpoczęcia roku szkolnego.

Spis treści

  1. Kto układa plan lekcji na nowy rok szkolny?
  2. Kiedy będą plany lekcji na rok szkolny 2023/2024?

Plan lekcji określa, o której godzinie uczniowie rozpoczynają lekcje i ile mają zajęć danego dnia. Dzięki temu rodzice mogą zaplanować życie rodzinne, dostosować godziny zajęć do terminów dodatkowych aktywności dzieci czy własnej pracy. 

Dyrektor szkoły: Nauczyciele uciekają ze szkół publicznych!

Kto układa plan lekcji na nowy rok szkolny?

Plan lekcji układa dyrektor danej placówki. Powinien mieć na uwadze równomierne obciążenie uczniów zajęciami w poszczególnych dniach tygodnia i zróżnicowanie zajęć w ciągu dnia.

Ministerstwo Edukacji Narodowej planowało również wprowadzenie przepisu, by trudne przedmioty odbywały się maksymalnie do 6. godziny lekcyjnej każdego dnia, co miałoby ułatwić uczniom skupienie i przyswajanie wiedzy. Nie wprowadzono jednak tego przepisu, bo nie sprecyzowano, które przedmioty są "trudne" (czy chodziło tylko o przedmioty ścisłe, czy też o język polski czy historię).

Dyrektor szkoły powinien ułożyć plan przed rozpoczęciem roku szkolnego, by zdążyć omówić plany z radą pedagogiczną. Dzięki temu jest czas na naniesienie ewentualnych poprawek czy zmian jeszcze zanim uczniowie wrócą do szkół.

Zazwyczaj w pierwszym tygodniu nauki plan lekcji jeszcze się zmienia. To ostatni czas na to, by uzupełnić luki w planach poszczególnych klas i zapanować nad początkowym chaosem. Z komunikatów wynika, że w szkołach brakuje nauczycieli, dlatego ułożenie planów lekcji może w tym roku być trudniejsze niż zwykle.

Kiedy będą plany lekcji na rok szkolny 2023/2024?

Rodzice najczęściej nie otrzymują planu lekcji przed uroczystym rozpoczęciem roku szkolnego. W tym sezonie rok szkolny zacznie się 4 września i to wtedy najprawdopodobniej rodzice i uczniowie poznają plan lekcji.

Wyjątek mogą stanowić uczniowie klas pierwszych, którzy często mają organizowane dodatkowe zajęcia integracyjne z wychowawcą jeszcze przed rozpoczęciem szkoły. Na zebraniu nie tylko zapoznają się z nową panią nauczycielką i z rówieśnikami z klasy, ale również poznają salę, w której będą mieli zajęcia oraz budynek szkolny.

W czasie pierwszego spotkania z wychowawcą nauczyciel może również przekazać, jaki będzie plan zajęć pierwszoklasistów albo udzielić informacji, czy lekcje będą odbywały się w trybie zmianowym. W większości szkół w Polsce lekcje odbywają się na dwie zmiany, a czasem nawet na trzy.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza