Dasz radę ułożyć z tego jeden wyraz? Ten test przyprawia o zawrót głowy

2024-05-10 12:53

Rozwiązywanie zagadek jednocześnie relaksuje, odrywając nasze głowy na chwilę od wszelkich innych problemów, ale i stymuluje mózg do treningu spostrzegawczości. Być może dlatego, tak wiele osób traktuje podobne zadania, jak świetną formę rozrywki. Ta jednak będzie niemałym wyzwaniem.

Ten test na spostrzegawczość miażdży większość osób
Autor: Canva/ kolaż mjakmama24.pl Ten test na spostrzegawczość miażdży większość osób

Logiczne, matematyczne, literowe... Zagadki stały się naszym nowym, narodowym hobby. Rozwiązywanie ich z sukcesem przynosi niemałą satysfakcję. Ta konkretna to test nie tylko na spostrzegawczość i bystrość umysłu.

Może was zwieźć, bo przeczy zasadom, których uczono nas w szkole. To jak, podejmujecie wyzwanie? Czas start!

Zobacz: Dzieci uwielbiają szukać "zaginionych" wyrazów. A ty, jak sobie poradzisz?

Królowe Matki odc. 7 - nauka literek

Zobacz: Ta zagadka sprawdzi, czy myślisz logicznie. Poradzisz sobie?

Zagadka literowa, która rozbudzi każdego

Nie jest tajemnicą, że język polski jest jednym z najbardziej skomplikowanych języków świata ze względu na gramatykę, wymowę, interpunkcję, ale także - ortografię. To słowo, nawet po ułożeniu sprawia niemałe problemy właśnie w poprawnym zapisie. Dlaczego? Ponieważ przeczy podstawowym zasadom polskiej ortografii. A ta, choć sama w sobie pełna jest zasad, to jeszcze raczy nas wyjątkami. Słowo, które macie ułożyć, jest właśnie jednym z nich. To jak? Podejmujecie wyzwanie?

Ten test na spostrzegawczość miażdży większość osób
Autor: Canva/ kolaż mjakmama24.pl Ten test na spostrzegawczość miażdży większość osób

Wynik zagadki literowej budzi zastanowienie

Nawet jeśli intuicyjnie udało się wam ułożyć jedno słowo z wybranych liter, to idziemy o zakład, że na pierwsze oko wygląda ono według was dziwnie, prawda?

Nie ma tu jednak błędu. Oto rozwiązanie zagadki.

Rozwiązanie zagadki literowej
Autor: Getty Images Rozwiązanie zagadki literowej

"Gżegżółka" wygląda na słowo z aż dwoma błędami ortograficznymi, prawda? Zawsze uczono nas przecież, że po spółgłoskach, czyli: „p”, „b”, „t”, „d”, „k”, „g”, „ch”, „j” oraz „w” piszemy zawsze „rz”. Gżegżółka to jednak wyjątek i to taki, który wcale nie jest łatwo zapamiętać. Dlaczego?

Bo często spotykamy się z nazwiskiem w formie, która przywodzi na myśl teoretycznie poprawną pisownię np. "Jan Grzegrzółka". Tak pisane nazwisko nosi w Polsce ponad 1500 osób.

Gdy jednak chodzi o nazwę własną ptaka, poprawna pisownia to "gżegżółka". To nazwa, która z mowy ludowej wpisała się do polszczyzny, a chodzi o kukułkę pospolitą. Podobnym wyjątkiem jest inny gatunek ptaka - "piegża". 

Zobacz: Szatnie jak klatki, andruty w sklepikach i wymienianie karteczek. Wspominamy szkołę lat 90.