Przysłówek: co to za część mowy? Pytania, stopniowanie, ćwiczenia

2020-03-18 13:24 redakcja
przyslowek
Autor: Getty images

Przysłówek to nieodmienna część mowy, określająca przede wszystkim czynności i stany, wprowadzane na ogół przez czasowniki, przymiotniki lub imiesłowy. Dowiedz się, na jakie pytania odpowiada przysłówek i kiedy można go stopniować.

Spis treści:

  1. Na jakie pytania odpowiada przysłówek?
  2. Kiedy można stopniować przysłówki?
  3. Przysłówek – ćwiczenia

Na jakie pytania odpowiada przysłówek?

W języku polskim przysłówki najczęściej tworzy się od przymiotników, dodając końcówkę –e lub –o.

Przymiotnik odpowiada na pytania jaki?, jaka?, jakie? (np. ładny, gorąca, mocne), podczas gdy przysłówek – pytanie jak? (ładnie, gorąco, mocno; także np. powoli, naprędce, ukradkiem, ciemno; jest to tzw. przysłówek sposobu, bo mówi nam, w jaki sposób dokonuje się dana czynność, określony proces lub stan).

Trzeba jednak pamiętać, że przysłówek odpowiada także na pytania: gdzie? (np. wszędzie, nigdzie, gdziekolwiek, daleko, blisko – tzw. przysłówek miejsca) i kiedy? (np. dziś,

Kiedy można stopniować przysłówki?

Przysłówek to nieodmienna część mowy – nie polega odmianie przez przypadki, liczby, czasy ani osoby.

Część z nich natomiast można stopniować ze stopnia równego (np. ładnie), wyprowadzając wyższy (ładniej) i najwyższy (najładniej).

Przysłówki utworzone od przymiotników, czyli odprzymiotnikowe, na ogół można stopniować – podobnie jak przymiotniki, od których pochodzą (np. ładniej, najładniej; goręcej, najgoręcej; mocniej, najmocniej).

Pozostałe są niestopniowalne. Wynika to ze znaczenia poszczególnych słów. Dlatego np. odprzymiotnikowy przysłówek sposobu "boso" nie stopniuje się (podobnie jak przymiotnik bosy; wynika to z logiki – nie da się chodzić boso w mniejszym lub większym stopniu, jedynie albo boso, albo nie), podczas gdy wiele innych przysłówków tego rodzaju – tak.

Czytaj: Liczebnik - co to za część mowy? Rodzaje, odmiana, ćwiczenia

Jakie przedmioty są w 4 klasie szkoły podstawowej?

Przysłówek – ćwiczenia

Aby bliżej zaprzyjaźnić się z przysłówkami, wykonaj garść ćwiczeń:

  1. Utwórz przysłówki od przymiotników: częsty, wczesny, mocny, zielonkawy.

  2. Czy od tych przymiotników można utworzyć przysłówek? Sportowy, muzyczny, drewniany.

  3. Które z tych przysłówków można stopniować? Dawno, dziś, boso, sekretnie, sportowo, powoli.

  4. Zaznacz przysłówki w zdaniu: Janek wstał dziś wcześnie, a z łóżka wyskoczył chętnie, bardzo lekko, bo wiedział, że niedziela spędzona z dziadkami minie mu przyjemnie jak nigdy!

  5. Zaproponuj po trzy przysłówki, którymi można wypełnić luki w zdaniach: Kibice … dopingowali sportowców (np. głośno, chętnie, ochoczo, żywo, mocno, skutecznie). Słońce ... przedzierało się przez chmury (np. szybko, wolno, chętnie, niechętnie, powoli, wcześnie, rano). Tęsknię do wakacji, mam ochotę wyjechać … (np. szybko, zaraz, daleko, dokądkolwiek, gdziekolwiek).

Czytaj: Nie z czasownikami - jak prawidłowo piszemy nie z czasownikami

Nie z przysłówkami - zasady pisowni i przykłady

Nie z przymiotnikami - zasady pisowni i ćwiczenia

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE