Skala na mapach. Jak czytać skalę?

2020-10-30 11:08 Katarzyna Hubicz
Skala na mapach. Jak czytać skalę?
Autor: Getty images Skala na mapach. Jak czytać skalę?

Skala to obowiązkowy element każdej mapy - bez jej znajomości nie sposób czytać mapy ani obliczyć odległości. Jakie są rodzaje skali mapy i w jaki sposób zaznacza się skalę na mapie?

Skala na mapie to stosunek długości na mapie do tej samej długości w rzeczywistości. Innymi słowy, skala mówi o tym, jak bardzo obraz Ziemi znajdujący się na mapie został zmniejszony w stosunku do wymiarów rzeczywistych.

Skala mapy w rozumieniu matematycznym to ułamek zwykły - skala mapy równa się odległości na mapie dzielonej przez odległość w terenie. Istnieją trzy rodzaje skali, które w geografii wykorzystuje się do opisywania map. 

Spis treści

  1. Skala na mapie - skala liczbowa
  2. Skala na mapie - skala mianowana
  3. Skala na mapie - podziałka liniowa

Skala na mapie - skala liczbowa

Ma formę dwóch liczb przedzielonych dwukropkiem. Liczby w tej skali zawsze są podane w centymetrach. Po lewej stronie zawsze znajduje się liczba 1, po prawej natomiast tzw. wielkość pomniejszenia (dwukropek zaś zastępuje kreskę ułamka).

Im większa liczba, tym skala jest mniejsza. Np. skala 1: 200 jest większa od skali 1:1000, gdyż w skali 1:200 odległość została pomniejszona 200 razy, a w skali 1:1000 - tysiąc razy.

Zapis 1:5000 oznacza, że jedna jednostka  na mapie odpowiada 5000  takich jednostek w terenie - a więc odległość na mapie jest zmniejszona 5000 razy. Innymi słowy, 1 cm na mapie odpowiada 5000 cm w terenie.

Skala na mapie
Autor: Getty images

Skala na mapie - skala mianowana

Zapisana w formie dwóch liczb rozdzielonych myślnikiem. Po lewej stronie myślnika zapisana jest cyfra 1, oznaczająca 1 cm, natomiast po prawej stronie myślnika - odpowiadająca mu rzeczywista odległość w terenie (zapisana jednostką odległości - cm, m, km, w zależności od skali mapy).

Przykładowa skala: 1 cm - 1 km. W takiej skali 1 cm na mapie odpowiada 1 km (100 000 cm) w rzeczywistości.

1 cm - 300 km - w takiej skali 1 cm na mapie odpowiada 300 km w terenie.

Skala na mapie - podziałka liniowa

To graficzna wersja skali - na linii podzielonej na jednostki długości oznaczone są odległości, jakie odpowiadają tym jednostkom w terenie. By za jej pomocą określić rzeczywistą odległość obiektów znajdujących się na mapie, należy zmierzyć na mapie odcinek między tymi obiektami, a następnie porównać go z podziałką liniową.

Czytaj również:

Rodzaj męskoosobowy i niemęskoosobowy. Czym się różnią od rodzaju żeńskiego, męskiego i nijakiego?

Czasy w języku angielskim

Czym są głoski dźwięczne i bezdźwięczne? Jak je odróżnić?

Opis przeżyć wewnętrznych bohatera - jak napisać?

Lektury szkolne klasa 7 w roku szkolnym 2020/2021

Obliczanie procentów - jak obliczyć procent z liczby?

Mnożenie pisemne - jak mnożyć przez liczby jedno- i wielocyfrowe

Zamiana jednostek miar i wag. Jak zamienić kilogramy na gramy, a centymetry na metry?

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE