W szkolnych toaletach w końcu będzie mydło? MEN wziął się za środki higieny

2024-07-03 12:30

Większość z nas pamięta jeszcze, jak w czasach szkolnych idąc do toalety, na próżno było szukać tam papieru toaletowego, a tym bardziej mydła. Choć od tego czasu wiele się zmieniło i jest już lepiej, to wciąż są poważne braki w tym aspekcie. Teraz jednak dzięki nowelizacji wszystko może się zmienić.

W szkolnych toaletach w końcu będzie mydło? MEN wziął się za środki higieny
Autor: TOMASZ RADZIK / SUPER EXPRESS W szkolnych toaletach w końcu będzie mydło? MEN wziął się za środki higieny

Nowelizacja ustawy. Ma ułatwić korzystanie ze szkolnych toalet

Jak to jest w szkolnych toaletach, wie chyba każdy. Choć sytuacja z roku na rok robiła się coraz lepsza, bez wątpienia wciąż wiele pozostawało do życzenia, w szczególności jeśli chodzi o produkty sanitarne. 

Teraz jednak opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 13 czerwca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Zmiany te mają wejść w życie już 11 lipca br.

Te zmiany mają na celu polepszenie standardów higienicznych w szkołach. Samo rozporządzenie obejmuje sprawy bezpieczeństwa oraz higieny w publicznych i niepublicznych szkołach, jak i w placówkach. Dotychczas bowiem, pomimo obowiązku  zapewnienia w pomieszczeniach sanitarnohigienicznych zimnej i ciepłej wody oraz środków higieny osobistej, nie sprecyzowano jakiego rodzaju mają być to środki.

Zarówno Ministerstwo Edukacji Narodowej, jak i kuratoria oświaty w całej Polsce otrzymywały liczne skargi od uczniów oraz rodziców. W nich skarżono się na brak podstawowych środków higienicznych w wielu szkołach. Te braki udało się również wykazać podczas regularnie przeprowadzanych w szkołach i placówkach kontroli. 

Dlatego teraz rozporządzenie wskazuje wprost w katalogu wymaganych środków higieny osobistej: papier toaletowy, mydło do rąk oraz papierowe ręczniki lub suszarki do rąk. 

Katalog ma jednak pozostać otwarty. Oznacza to, że nie zamknie możliwości zabezpieczania i finansowania przez organy prowadzące szkoły i placówki innych środków higieny osobistej.

Nowości w łazience: toaleta myjąca, cienkościenna umywalka

Nie tylko mydło i papier toaletowy. Również środki higieny menstruacyjnej

Na tym jednak zmiany się nie kończą. Kolejnym krokiem, jeśli chodzi o zmiany w zakresie higieny w szkole, ma być ustanowienie w nowym roku szkolnym 2024/2025 programu pilotażowego Ministra Edukacji. Dotyczy on wyposażenia szkół i placówek w środki higieny menstruacyjnych dla dziewcząt. 

Wszystko to dzięki analizie przeprowadzonej przez pozarządową organizację uzasadniającą potrzeba zbadania sygnalizowanych potrzeb w obszarze tak zwanego wykluczenia menstruacyjnego.

Program ma wspierać działania samorządów i innych organów prowadzących szkoły i placówki. W ramach programu ma zostać wybrana reprezentatywna grupa badawcza szkół, do której następnie zostanie skierowany projekt w zakresie dostępności środków higieny menstruacyjnej w szkołach.

Podsumowanie programy wskaże dalsze rekomendacje do działań w charakterze systemowych. Działania MEN mają za zadanie zachęcić organy prowadzące do systematycznego zapewniania uczennicom w swoich placówkach dostępy do środków higieny menstruacyjnej

MEN stoi na stanowisku, że rzetelna edukacja dotycząca cyklu menstruacyjnego w połączeniu z zabezpieczeniem potrzeb z niej wynikających pomoże zmniejszyć stygmatyzacje stale towarzyszącą miesiączce. 

Sonda
Czy wasze dzieci skarżyły się na szkolne toalety?