DZIECKO w SZKOLE: lekcje PROGRAMOWANIA pojawią się w polskich szkołach? "Będą podstawową umiejętnością, jak czytanie"

2014-09-08 14:41

W tym roku w angielskich szkołach pojawiły się obowiązkowe lekcje programowania. Brytyjczycy próbują w ten sposób dogonić Azjatów, którzy wprowadzili je już dawno i którzy osiągają spektakularne wyniki w nauce. Takie lekcje mogą wkrótce pojawić się również w polskich szkołach.

Dziecko w szkole
Autor: thinkstockphotos.com Według Michała Boniego, w polskich w szkołach w ciągu najbliższych 3-4 lat powinny pojawić się obowiązkowe lekcje programowania.

Spis treści

  1. Dziecko w szkole: Dzięki lekcjom programowania Europa dogoni Azję?
  2. Dziecko w szkole: lekcje programowania pojawią się również w Polsce?
  3. Dziecko w azjatyckiej szkole. Jak wygląda dzień przeciętnego ucznia?

Zachód przegrywa wyścig ze Wschodem. Państwa azjatyckie stały się potęgą i jak na razie nic nie wskazuje na to, aby ta sytuacja miała się zmienić. Dotyczy to wszystkich sfer życia, również systemu edukacji. Uczniowie krajów azjatyckich osiągają wybitne wyniki w nauce, wygrywają światowe olimpiady i w efekcie przodują na rynku pracy.

>> Wychowanie dziecka to zadanie rodziców czy szkoły? >>

Dziecko w szkole: Dzięki lekcjom programowania Europa dogoni Azję?

Program nauczania w krajach azjatyckich jest dostosowywany do zmieniającego się świata. Zmianie ulegają nie tylko metody nauczania (na bardziej innowacyjne i multimedialne), ale również przedmioty. Lekcje programowania, które są nowinką w Europie, w Chinach czy Japonii od dawna stanowią podstawę edukacji.

Wielka Brytania postanowiła wziąć przykład ze Wschodu i we wrześniu wprowadziła obowiązkowe lekcje programowania. Programowanie ma w przyszłości stanowić jedną z podstawowych umiejętności, podobnie jak czytanie i pisanie, dlatego będą uczyły się go... pięciolatki.

Do siódmego roku dzieci życia powinny znać algorytmy oraz potrafić samodzielnie napisać program komputerowy. Premier Wielkiej Brytanii David Cameron z reformą edukacji wiąże wielkie nadzieje.

>> Jak wygląda edukacja dziecka w szkole dwujęzycznej? >>

Dziecko w szkole: lekcje programowania pojawią się również w Polsce?

Jak twierdzi Michał Boni, lekcje programowania w najbliższych latach pojawią się także w polskich szkołach. Według byłego ministra cyfryzacji ich wprowadzenie nie powinno zająć więcej niż 3-4 lata.

Do tej pory lekcje programowania pojawiały się w polskich szkołach sporadycznie. W 2013 roku wystartował program pilotażowy "Mistrzowie kodowania", w których wzięło udział 2 tysiące uczniów z klas 4-6.

Dziecko w azjatyckiej szkole. Jak wygląda dzień przeciętnego ucznia?

Japońscy czy chińscy uczniowie od najmłodszych lat wdrażani są w szkolne obowiązki. Z czasem dochodzi im coraz więcej zajęć (języki obce, zajęcia fizyczne, obowiązkowa nauka gry na instrumencie) - do tego stopnia, że potrafią uczęszczać w godz. 8.30-15.30 do szkoły i od godz. 17 do 21 do... prywatnej szkoły przygotowującej ich do egzaminów wstępnych. Ze względu na dużą liczbę zajęć dodatkowych coraz częściej szkoły proponują uczniom kursy odbywające się w godzinach... 21-1 w nocy. W dni powszednie!