Jaki jest obecnie statystyczny nauczyciel?

2014-10-14 10:50

14 października obchodzimy Dzień Nauczyciela. To dobra okazja do tego, by dowiedzieć się, jaki jest statystyczny nauczyciel naszych dzieci.

Dzień Nauczyciela w Polsce obchodzimy w rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. To dzień wolny dla pracowników oświaty, w tym dniu nie odbywają się lekcje. Dzień Nauczyciela to szczególne święto dla wszystkich nauczycieli – a jest ich w Polsce ponad 660 tysięcy. Ich liczba maleje, bo i uczniów jest coraz mniej. Jednak spadek procentowy liczby uczniów jest większy niż nauczycieli.

Życzenia na Dzień Nauczyciela: czego życzyć nauczycielom? >>

Kim jest statystyczny nauczyciel?

Przeciętny nauczyciel w Polsce ma 42 lata i jest kobietą. Nauczycielek jest w Polsce przytłaczająco więcej niż nauczycieli (ponad 80 proc.). Droga do zawodu nauczyciela jest odmienna w przypadku mężczyzn i kobiet. Kobiety deklarują, że przy wyborze zawodu kierowały się najczęściej pasją do nauczania, odkrytą już w dzieciństwie. Wiele z nich już jako małe dziewczynki bawiły się w szkołę. Częstą inspiracją był pedagog w rodzinie lub spotkany w szkole nauczyciel postrzegany jako wzór idealnego nauczyciela. Inne wymieniane powody to: miłość do dzieci, dobry kontakt z młodzieżą, chęć dzielenia się wiedzą. Mężczyźni częściej zostają nauczycielami z przypadku. Rzadziej też – mimo predyspozycji do nauczania i rozwoju zawodowego – chcą kontynuować karierę w szkolnictwie. Czynnikiem demotywującym są niskie zarobki.

Dzień Nauczyciela – ważny dla nauczycieli i uczniów. Jak obchodzimy to święto? >>

Czy nauczyciele są zadowoleni?

Nauczyciele pracują z pasją – to jedna z najbardziej zadowolonych z wyboru zawodu grup. Ponad 90 proc. nauczycieli jest zadowolonych z jakości swojej pracy, a praca daje im satysfakcję. Lubią ją i poleciliby swoją szkołę jako miejsce pracy. Wyboru zawodu żałują nieliczni, najczęściej mężczyźni. Są rozczarowani małymi zarobkami i niskim prestiżem zawodu.

Mjakmama24.pl

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

DLA CIEBIE ZA DARMO! Szykujesz się do porodu? Chcesz wiedzieć co cię czeka, jak sobie radzić? Co może Ci pomóc? Koniecznie pobierz nasz specjalny poradnik, stworzony przez ekspertów!

Czytaj więcej
Porodówka - przewodnik dla rodzącej mamy, okładka
KOMENTARZE